SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 23.8.2010

Pred cestou do zahraničia majte v aute ich povinnú výbavu

Pred cestou do zahraničia si dobre skontrolujte, či máte v aute všetku povinnú výbavu, ktorú vyžaduje legislatíva krajiny, do ktorej sa chystáte.

(Zdroj: Tomáš Benedikovič)

Často sa stretávame s presvedčením motoristov o tom, že pri jazde motorovým vozidlom do zahraničia im stačí povinná výbava vozidla krajiny, v ktorej je registrované. Myslia si, že keď cestujú napríklad do Grécka autom, stačí im povinná výbava platná na Slovensku. Odvolávajú sa pritom často na Viedenský dohovor o cestnej premávke. Títo ľudia sa však mýlia a riskujú pokuty.

V prvom rade treba povedať, že Viedenský dohovor o cestnej premávke sa o povinnej výbave vôbec nezmieňuje.

Viedenský dohovor a povinná výbava

Viedenský dohovor je medzinárodná dohoda, ku ktorej pristúpilo aj Slovensko a ďalšie európske štáty. Píše sa v ňom o základných dopravných predpisoch, o dokladoch k vedeniu motorového vozidla, o základných technických požiadavkách na motorové vozidlá a prívesy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Podľa článku 3, písmena a) druhého odseku sú zmluvné štáty povinné učiniť príslušné opatrenia, aby predpisy platné na ich území boli v súlade s ustanoveniami dohovoru o technických podmienkach pre motorové vozidlá a prívesy. To však nevylučuje možnosť prijať také právne predpisy, ktoré nebudú v rozpore so zásadami bezpečnosti uvedenými v prílohe o technických podmienkach.

Máme dve možnosti, ako chápať povinnú výbavu vo vzťahu k technickým podmienkam pre motorové vozidlá:

 1. povinná výbava je súčasťou technických podmienok
 2. povinná výbava nemá nič spoločné s technickými podmienkami

Ak by sa povinná výbava chápala ako technická podmienka pre motorové vozidlá, potom by museli členské štáty dohovoru akceptovať na svojom území autá s povinnou výbavou platnou v krajine registrácie vozidla.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže, povinná výbava sa nedá chápať ako technická podmienka, pretože tak nie je v dohovore uvedená. Členské štáty sa v dohovore jednoducho nezaviazali akceptovať povinnú výbavu ako technickú podmienku, čo im v tomto smere dáva voľnosť prijať svoje vlastné pravidlá.

Každý štát si určuje povinnú výbavu platnú na jeho území

Každý štát si teda smie určiť, aká povinná výbava má platiť na jeho území pre každé vozidlo pohybujúce sa v premávke toho štátu. Dokonca, krajine nič nebráni v tom, aby upravila predpisy pre vozidlá registrované vo svojej krajine inak ako pre zahraničné autá. Takto to má Slovensko vyriešené pre autolekárničky.

Vozidlo registrované v Česku, v Nemecku alebo v inej krajine musí mať na Slovensku platnú autolekárničku, no má ju mať podľa predpisov krajiny, kde je auto registrované. To znamená, že so zahraničnými evidenčnými číslami nemusia mať v lekárničke to, čo prikazujú naše predpisy. No musia mať v prípade osobných áut výstražný trojuholník, bezpečnostný reflexný odev, náhradné koleso, kľúč na matice alebo skrutky kolies a príručný zdvihák. Niektoré osobné autá pritom potrebujú len autolekárničku a bezpečnostný reflexný odev.

Skryť Vypnúť reklamu

Povinná výbava v iných krajinách

Ak máte v pláne vojsť na cesty inej krajiny, zistite si dopredu, aká povinná výbava je platná v danej krajine a zabezpečte si ju pred jazdou. Predídete tak prípadnej pokute.

Najčastejšie je povinnou výbavou v jednotlivých štátoch výstražný trojuholník, autolekárnička, náhradné koleso, odev s reflexnými prvkami a hasiaci prístroj.

Hasiaci prístroj v osobnom aute budete potrebovať v Bielorusku, v Bulharsku, v Estónsku, v Grécku, v Litve, v Lotyšsku, v Rusku a v Turecku. Ťažné lano majte v aute na cestách Chorvátska a do Turecka vojdite, ak budete mať dva výstražné trojuholníky.

Vo viacerých krajinách nepotrebujú niektoré časti povinnej výbavy, ktorá platí na Slovensku. Nič však nepokazíte, ak si povinnú výbavu našej krajiny ponecháte na ceste do zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Povinná výbava na Slovensku

§ 16, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:

(1) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M, N, T, C a PS sú:
a) homologizovaný prenosný výstražný trojuholník,
b) bezpečnostný reflexný odev, 31) napríklad vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka; bezpečnostný reflexný odev sa umiestňuje v dosahu zo sedadla vodiča vozidla,
c) náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru32) s takým upevnením držiaka, ktoré zabezpečuje, že sila pri vyberaní kolesa z držiaka alebo pri vkladaní kolesa do držiaka nepresiahne 490 N; jazdná súprava zložená z ťahača a prípojného vozidla môže mať pri rovnakých rozmeroch pneumatík a pri rovnakom vyhotovení kolies jedno spoločné náhradné koleso; to sa nevzťahuje na pneumatiky pre núdzový dojazd, ak pri schválení podľa osobitného predpisu33) nebolo určené inak; náhradné koleso musí byť v držiaku počas prevádzky v cestnej premávke riadne pripevnené; spolu s náhradným kolesom s diskom a s náhradnou pneumatikou povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák s nosnosťou rovnajúcou sa aspoň zaťaženiu najviac zaťaženej nápravy vozidla alebo rovnajúcou sa hmotnosti zdvíhanej časti vozidla z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla pri zdvíhaní tejto časti spôsobom určeným výrobcom na použitie zdviháka; ustanovenie tohto písmena platí iba pre vozidlá kategórie M a N,
d) lekárnička podľa osobitného predpisu; v prípade vozidiel v medzinárodnej premávke lekárnička musí zodpovedať normám platným v štáte evidencie vozidla pre motorové vozidlá; ustanovenie tohto písmena platí aj pre vozidlá kategórie L3e až L5e a L7e,

e) protisklzové reťaze svojimi rozmermi určené aspoň pre jednu z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca; ustanovenie tohto písmena platí iba pre vozidlá kategórie N3.

(2) Povinná výbava podľa odseku 1 písm. c) sa nevzťahuje na
a) vozidlá, ktoré majú vybavené všetky kolesá pneumatikami zvláštnej konštrukcie umožňujúcej dočasné použitie po defekte s indikáciou defektu v ktorejkoľvek z pneumatík,
b) vozidlá, ktoré sú vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie; pri vozidlách kategórie M2, M3, N2 a N3 vybavenie prostriedkami na bezdemontážnu opravu môže byť nahradené zmluvným vzťahom, na základe ktorého bude zabezpečená oprava poškodenej pneumatiky nepretržite na celom území Slovenskej republiky,
c) mestské autobusy, nákladné vozidlá špeciálne, špeciálne vozidlá, ktoré sú prevádzkované na obmedzenom území v operatívnom dosahu servisných služieb svojho prevádzkovateľa.

(3) Povinnou výbavou prípojného vozidla kategórie O2 až O4 a kategórie Rb2 až Rb4 je náhradné koleso s diskom a s pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru s takým upevnením držiaka, ktoré zabezpečuje, že sila pri vyberaní kolesa z držiaka alebo pri vkladaní kolesa do držiaka nepresiahne 490 N; jazdná súprava zložená z ťahača a prípojného vozidla môže mať pri rovnakých rozmeroch pneumatík a pri rovnakom vyhotovení kolies jedno spoločné náhradné koleso. Náhradné koleso musí byť v držiaku počas prevádzky v cestnej premávke riadne pripevnené. Na povinné vybavenie prípojného vozidla náhradným kolesom platia ustanovenia odseku 2 písm. b) a c) obdobne.

(4) Povinnou výbavou motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3, 5 t a prípojného vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 750 kg je najmenej jeden zakladací klin, ktorý účinne zabezpečí vozidlo proti samovoľnému pohybu a je ľahko prístupný, bezpečný a spoľahlivo upevnený; pri motorovom a prípojnom vozidle s tromi a viacerými nápravami, jednonápravovom prívese s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 750 kg a návese sú najmenej dva zakladacie kliny.

(5) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie
a) M2 a M3 s počtom do 22 miest na sedenie okrem miesta pre vodiča je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, 35) ktorých celková hmotnosť náplní je najmenej 6 kg,
b) M2 a M3 s počtom nad 22 miest na sedenie okrem miesta pre vodiča je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, ktorých celková hmotnosť náplní je najmenej 12 kg,
c) N2, N3, T, C a PS okrem nosičov pracovných adaptérov odvodených od kategórie L7e je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, ktorých celková hmotnosť náplní je najmenej 6 kg,
d) M a N používané na zdravotnícku záchrannú službu, banskú záchrannú službu a poruchovú službu plynárenských zariadení je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, ktorých celková hmotnosť náplne je najmenej 1, 3 kg.

(6) Hasiace prístroje sa na vozidle upevňujú do úchytiek na umiestnenie v zvislej alebo vodorovnej polohe tak, aby spoľahlivo odolávali spomaleniu najmenej 6 G pri čelnom náraze vozidla. Hasiace prístroje musia byť umiestnené na dobre viditeľnom a ľahko prístupnom mieste, pričom jeden musí byť v dosahu zo sedadla vodiča vozidla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 15 263
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 499
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 700
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 961
 5. Po Slovensku na motorke 6 787
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 393
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 622
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 459
 9. Crème de la crème po slovensky 3 215
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 844
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V Gelnici očkujú v priestoroch základnej školy.

Ako nazvete tých, ktorí vedome a vypočítavo vlastných voličov povzbudzujú v tom, aby umreli?


20. jún

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 496 obetí.


a 4 ďalší 18 h
Predseda vlády Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen počas jej prijatia na Úrade vlády.

Podľa Hegera ide o veľký míľnik.


SITA 4 h

Neprehliadnite tiež

Volkswagen Golf Limited

V zvýhodnenej výbave Limited nechýba adaptívny tempomat ani cúvacia kamera.


18. jún
Nový emblém Dacia.

Kaki farba odkazuje na schopnosti v teréne, ale aj ekológiu.


17. jún
Najkrajší výhľad na Tatry ponúka čerpacia stanica Slovnaft na D1 v Štrbe.

Na cestovanie si vyčleňte aspoň štyri hodiny.


17. jún
Väčšina ponúka bohatú výbavu už v základe.

Ceny sa pohybujú od 15 do 25-tisíc eur.


16. jún