Jozef: "Viezol som manželku a svokru z Bratislavy do Bojníc. Vzhľadom k tomu, že som bol v časovej tiesni, tak som miesto 130 km/h išiel rýchlosťou 140 km/h. Asi 20 km pred Trenčínom som dobehol kolónu vozidiel, ktoré išli vzorovo za prvým autom 130 km/h (asi 7 vozidiel). Keď som sa lepšie pozrel videl som že, prvé auto je policajná fabia s jedným vodičom, tak som sa zaradil do ľavého jazdného pruhu a začal som ich predbiehať.
Hneď ma nasledoval biely mercedes s českou poznávacou značkou a ešte ďalšie vozidlo. Podotýkam, že ja mám rumunskú poznávaciu značku. Vodič v policajnom aute musel sledovať a čakať na to, kto ho predbehne, lebo akonáhle som ho predbehol, zaradil sa medzi mňa a mercedes a na moje počudovanie začal na mňa blikať striedavým zapínaním diaľkových a tlmených svetiel a nie majákom."
Neštandardné zastavovanie z policajného auta
"Ja som spomalil a keď ma predbiehal, začal mi rukou ukazovať (bez zapnutia svetla STOP na majáku), aby som zastavil na krajnici. Keď som zastavil, vystúpil som z auta a išiel oproti vodičovi z policajnej fabie. Na moje prekvapenie, policajt bol v civile (krémové nohavice a modré tričko s krátkymi rukávmi) a ani nezapol maják, ani výstražné smerovky tak ako ja, na znak toho, že na krajnici je odstavené auto.
Začal mi slovensky a posunkami naznačovať, že som išiel rýchlo. Ja som mu povedal, že dobre mu rozumiem, aj keď mám rumunskú poznávaciu značku. Spýtal som sa ho, ako to zistil, že som išiel rýchlo, lebo som nikde nevidel ani radar, ani merač rýchlosti na policajnom aute a pýtal som si od neho dôkaz môjho priestupku."
Dôkaz rýchlej jazdy? Tachometer
"Odpovedal mi, že on išiel 130 km/h a keďže som ho predbiehal, tak som musel ísť rýchlejšie. Potom som sa opýtal, že prečo nezastavil aj autá, ktoré išli za mnou tiež v ľavom pruhu a tiež by ho predbehli, keby sa nestrčil medzi nás. Na to mi neodpovedal a začal sa vracať späť do svojho auta.
Keď som si od neho pýtal služobné číslo, povedal mi, aby som išiel preč, ale pomalšie a samozrejme číslo mi nedal. Neviem, prečo mám taký pocit, že ten pán si išiel na diaľnicu privyrobiť a ja, ako vodič s rumunskou, alebo inou zahraničnou poznávacou značkou, ktorý nepozná, čo má robiť a čo si má pýtať, nepozná jazyk, som mal na to doplatiť zaplatením pokuty. Keďže zistil, čo si mám pýtať pri podobných situáciách pokutu ani nespomenul. Bol jeho postup správny? Mal právo ma zastaviť? Bol som povinný mu zastaviť? "
Ešte pred analýzou správania sa policajta treba dodať, že nech sa vodič akokoľvek ponáhľa, ak nemá právo využiť výnimku, nesmie ísť rýchlejšie ako najvyššou povolenou rýchlosťou.
Taktiež nesmieme zabudnúť nato, že na analógové tachometre (ktorých je drvivá väčšina) v osobných autách sa nedá celkom spoľahnúť. Výrobcovia ich zvyčajne nastavujú tak, aby ukazovali viac ako je reálna rýchlosť vozidiel. Je to napríklad preto, že automobil môže byť osadený pneumatikami rôznych priemerov, čo dokáže skresliť meranie rýchlosti jazdy.
Ak teda Jozef napísal, že šiel 140-kou, pokojne mohla mať rýchlosť jeho jazdy hodnotu 130 km/h. No a ak mal policajt na tachometri 130 km/h, v skutočnosti bola jeho rýchlosť nižšia.
Kedy môže policajt zastaviť iné auto a ako?
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(2) Policajt v rovnošate dáva znamenie na zastavenie vozidla ... Z idúceho vozidla môže dávať policajt v rovnošate toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. ... Pri zastavovaní vozidla idúceho pred vozidlom, z ktorého policajt v rovnošate dáva pokyn na zastavenie vozidla, sa zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie použije vždy.
Zo zákona o cestnej premávke vyplýva, že akýkoľvek policajt je oprávnený dať pokyn na zastavenie vozidla. Vyhláška však zákon upresňuje. Určuje, že pokyn na zastavenie vozidla smie dať len policajt v rovnošate. A ak to chce spraviť z idúceho auta, ktoré jazdí za vozidlom, ktoré chce zastaviť, nesmie zabudnúť zapnúť majáky a húkačku.
Podľa Jozefovho popisu však policajt nezastavoval tak, ako mal. Bol v civile a znamenie na zastavenie vozidla dával blikaním diaľkových svetiel. Mimochodom, blikať diaľkovými svetlami sa smie len na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva alebo na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
Možno chcel policajt upozorniť Jozefa na nejaké nebezpečenstvo (svoju prítomnosť na diaľnici???), lenže ďalšie konanie policajta tomu nenasvedčovalo. Porušil tak nielen pravidlá o spôsobe zastavovania vozidiel, ale aj dopravné predpisy, keďže Jozefovo auto ani nepredchádzal.
Alebo si policajt udelil výnimku podľa § 69 zákona o cestnej premávke okamžite potrebnú v cestnej premávke?
Zdá sa, že policajt zneužil svoje postavenie
Z konania policajta tak, ako ho popísal Jozef, vyplýva, že s najväčšou pravdepodobnosťou chcel zneužiť svoje postavenie. A ak by sa mu to u nejakého cudzinca náhodou podarilo, mohol si "privyrobiť" na nejakom vymyslenom priestupku. Ako inak sa dá pozerať na policajta, ktorý vodiča vozidla s evidenčnou značkou iného štátu chcel obviniť z priestupku evidentne bez dôkazov a s použitím nesprávneho postupu? Veď nebyť toho, že sedel v policajnom vozidle, človek by si o takom vodičovi na diaľnici akurát pomyslel svoje.
Policajt je v podstate policajtom 24 hodín denne, aj keď nie je v službe. A podľa toho by sa mal aj správať: nie len strážiť dodržiavanie zákona, ale ho aj dodržiavať. Ako sa píše v zákone o policajnom zbore, policajt je "povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou".
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.