BRATISLAVA. V polovici augusta zverejnil poľský ropný koncern Orlen správu o tom, že vybral konzultanta pre riešenie situácie s litovskou rafinériou Mazeiku nafta. Stala sa ním banka Nomura. Podľa predsedu predstavenstva Orlenu Jaceka Krawca, Orlen nemá bezprostredne vyhranené stanovisko, ako postupovať ďalej s litovskou rafinériou.
Úlohou konzultanta bude preskúmať trh a pozíciu litovskej rafinérie na trhu a navrhnúť riešenie. Môže vyzbierať ponuky od potenciálnych investorov na nákup či už celku alebo jednotlivých častí rafinérie.
Vstup Orlenu do Litovskej rafinérie
Pripomeňme, že Orlen vstúpil do rafinérie v Litve v roku 2006, kedy ju odkúpil od dnes už neexistujúcej ruskej spoločnosti Jukos a litovského štátu za 2,8 miliardy dolárov. Do rozvoja rafinérie investoval Orlen ďalších 900 miliónov. Rafinéria je dnes celým komplexom zariadení zabezpečujúcich dodávky ropy, spracovanie a predaj.
Okrem samotnej rafinérie sem patria Butingský terminál, Biržajský ropovod, afilované spoločnosti Ventus nafta, Obchodná spoločnosť Mazeiku nafta, Paslaugos tau, Emas, Naftel a Remonto mechanikos centras v likvidácii.
Rafinéria je napojená priamo na ropovod "Družba", ale po jej predaji poľskému Orlenu Rusi prerušili dodávky ropy, čím mu spôsobili veľký "hlavybôľ".
Drahá logistika a lacný import
Jacek Krawiec priznáva, že na neuspokojivú ziskovosť investície do Mazeiku vplývajú hlavne logistické dôvody. Na ich prekonanie Orlen vynaložil veľa úsilia.
Povestnou kvapkou, kedy pohár trpezlivosti pretiekol, sa stalo rozhodnutie litovskej vlády o uskladnení 30 percent štátnych hmotných rezerv mimo územia Litvy. Táto situácia hrá v prospech importérom ropných výrobkov, ktorí dovážajú lacné ropné výrobky z Bieloruska a oslabuje pozície rafinérie na miestnom trhu.
Svojím výberom konzultanta Orlen dal trhu signál, že je pripravený zbaviť sa nevýhodného aktíva a všetky návrhy sa budú brať do úvahy.
Jacek Krawiec podčiarkol, že v prípade predaja bude dôležitým prvkom práve cena. Lenže predaj litovskej rafinérie ohrozí pozíciu Orlenu na jeho vlastnom, poľskom trhu, pretože rafinéria je schopná spracovať 12 miliónov ton ropy ročne, čo ďaleko prevyšuje možnosti spotreby malej Litvy.
Záujemcov je viac ako dosť. Kto bude ďalší?
V minulosti o kúpu litovskej rafinérie mali záujem ruské spoločnosti Lukoil, TNK - BP a kazašská KazMunajGaz. Všetky spomenuté spoločnosti vlastnia ropné polia a sami si zabezpečujú dodávky suroviny. Navyše Lukoil je operátorom tej časti ropovodu, ktorá zásobuje rafinériu v Mazeiku.
Dnes je nad slnko jasnejšie, že rozhodnutie o prerušení dodávok ropy z Ruska "z technických príčin" bolo politické. Ale vedel to aj Orlen. A napriek tomu, že sám nevlastní ťažobné vrty, do nerovného merania síl vstúpil.
Ani Lukoil a ani TNK - BP zatiaľ nekomentovali možnosť vstúpenia do boja o kúpu rafinérie v Litve. Objavil sa však aj domáci hráč, koncern Achema Group. Jeho vlastníkom je prezident Konfederácie priemyselníkov Litvy, expremiér, Bronislovas Lubis. V Moskve viedol rokovania o predaji častí koncernu, ktoré vlastní, a prístavu v Klaipede ruským investorom, ktorí sú schopní zabezpečiť dodávky ropy a plynu do Litvy.
Hlavným cieľom získania strategického investora je, samozrejme, kúpa koncernom Achema Group rafinérie v Mazeiku.
Zdroj informácií: Orlen S.A., Energo News
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.