SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Ako by ste mali bezpečne šoférovať nielen počas návratu z dovolenky

Pred cestou na dovolenku sa motoristi zvyčajne pripravia dobre. Cestu naspäť však už rieši málokto. Ľudia ju berú skôr ako nutné zlo. Pritom by posádka mala byť ešte viac v strehu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Podľa idnes.cz je najdôležitejšia stratégia cesty a odpočinok.

Kapitoly článku

Naplánujte si cestu

Vyzerá to banálne, no má to veľký význam. "Pokiaľ má vodič predstavu, kde a kadiaľ pôjde, je podstatne pokojnejší. Vie, či tých tisíc kilometrov cesty rozdelí na polovicu, či niekde bude plnohodnotne spať alebo nie; pokiaľ nie, vie kde bude mať možnosť si hodinku, dve odpočinúť, povedal Jiří Pater, šéf školy bezpečnej jazdy v Moste (ČR) a dodáva:

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

"Je nutné natankovať plnú nádrž, aby ste v kolóne nezostali ´na suchu´. Práve kvôli zápcham, ktoré sa môžu predĺžiť, nezabudnite na zásoby pitia. Stačí obyčajná voda, a ľahké jedlo, napríklad sušienky." Podľa Pateru káva až tak nepomáha. Je v nej síce kofeín, ale jeho účinok je krátkodobý a dlhodobo odvodňuje. "Takže káva nie je nápoj, ktorý by telu dodal tekutiny, hlúposť je, keď niektorí hovoria, že jazdia na termosku s kávou," dodává Patera.

Pripravte auto

Deň alebo dva pred spiatočnou cestou prezrite celé auto. Skontrolujte svetlá, blinkre, dolejte kvapalinu do ostrekovača, pozrite sa na hladinu oleja, chladiacej kvapaliny. Prezrite aj pneumatiky, či nie sú výraznejšie podhustené.

Dosť pomôže aj upratanie interiéru. Poriadok vodiča totiž upokojí. Nezanedbajte ani poriadne uloženie vecí, aby pri krízovom brzdení nelietali kabínou. Dôležitá drobnosť: majte doklady a peniaze na mýto a na palivo poruke, aby ste sa nestresovali ich hľadaním v kufri.

Skryť Vypnúť reklamu

Asi je zbytočné zdôrazňovať, že všetci v aute musia byť pripútaní a deti v sedačkách.

Vôbec nie je "odveci" nechať si urobiť kópiu dokladov a mať ju v palubnej schránke spolu s kontaktmi na príbuzných. Keby sa nebodaj stala nehoda a nikto z posádky by nemohol komunikovať, záchranári by aspoň vedeli, kto ste a s kým sa majú spojiť.

Lepší vodič ide prvý

Pokiaľ idú dvaja vodiči, vždy má ísť prvý ten skúsenejší a odjazdiť čo najdlhší úsek, kým sa neunaví a dokáže všetko dobre vnímať. Spolujazdec musí sledovať vodiča, či nie je unavený a pri náznakoch pomalších reakcií by ho mal prinútiť zastaviť, aby si urobil prestávku. Spolujazdec by tiež mal konverzovať s vodičom, nie spať a nechať ho, nech si ide.

"Keď je vodič unavený, mal by si odpočinúť, prípadne odovzdať riadenie, pokiaľ chce ísť druhý vodič. Rozhodne je nezmysel, ktorý počúvam často: pôjdem čo najďalej cez deň, v noci na diaľnici jej to dám, je menšia premávka, ona jazdí pomaly ... Je to presne naopak. Toto sú nebezpečnejšie úseky než bežná premávka, ďaleko väčšie riziko je na diaľniciach a obyčajne v noci. Keď už chce druhý šoférovať, tak na úsekoch okresiek, kde sa dá očakávať pokoj, pomalšia jazda," hovorí Jiří Patera.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnoho vodičov nechce jazdiť cez tunely, nemá z nich dobrý pocit, takže je dobré všetko naplánovať tak, aby sa na vodiči na týchto úsekoch prestriedali.

Zastávky robte aj po dvoch hodinách jazdy

Maximálna doba jazdy by mala byť tri až štyri hodiny, po bežných cestách. "To zdôrazňujem, pretože na bežných cestách nie je únava až tak veľká, stále sa niečo deje, prichádzajú zákruty, križovatky, obce, chodci, protiidúce autá, vodič má dosť vzruchov, musí radiť, brzdiť. Na diaľniciach je to horšie, tam by som robil prestávky pokojne aj po dvoch hodinách, pretože monotónny hukot auta a vysoká rýchlosť sú nebezpečnou kombináciou," mieni inštruktor bezpečnej jazdy.

A pozor, kvalitné auto môže ísť rýchlo, ale šofér sa unaví rovnako tak v lacnom ako aj v luxusnom vozidle. S pribúdajúcim časom jazdy by sa preto rýchlosť jazdy mala znižovať, prispôsobiť. "Keď mám pocit, že som unavenejší, spomalím napríklad na 120, pokiaľ teda nechcem zastavovať, čo by bolo najrozumnejšie. Mnohí šoféri však naopak majú pri únave ťažšiu nohu."

Skryť Vypnúť reklamu

Hudba môže uspávať

Keď si pustíte živšiu hudbu, potlačí to únavu, ale zase máte tendenciu ísť rýchlejšie. Pokojná hudba upokojuje a koncentrácia potom klesá. To isté platí, keď tretíkrát počúvate zvuk rozprávky, ktorú si deti vzadu púšťajú na DVD.

"Deti si to samozrejme neuvedomujú, ale atmosféra vo vozidle by mala vždy pomáhať vodičovi - všetci sú jeden tím a pracujú pre vodiča, on je v tej chvíli najdôležitejší. Keď vodič chce, je dobré si zaspievať, zahrať slovné hry. Ale pokiaľ sa chce sústrediť, musí byť ticho," radí Jiří Patera.

Posledné kilometre sú rizikové

Keď sa auto blíži k domovu, po prejdení napríklad 900 km má vodič pocit, že už všetko zvládol a že tieto "domáce" cesty dobre pozná.

"Posádka nad ránom pospáva, vodiča už taktiež uspáva - a to zvláštne "teplučko" v aute je najzradnejšie. Urobte si prestávku, osviežte sa, napite a nevnímajte to, že už už chcete byť doma. Smrteľných nehôd na posledných päťdesiatich kilometroch trasy je skutočne veľa a na vine je len ľahkomyseľnosť," varuje Jiří Patera.

Skryť Vypnúť reklamu

Najhoršie je prichádzať nadránom - najväčší útlm prichádza medzi treťou a piatou rannou, kedy je telo navyknuté na najhlbší spánok.

V noci vždy pomalšie

V nočnej premávke vodičom často nedochádza, ako rýchlo by vlastne mali ísť. "Diaľkové svetlá svietia do obrovskej vzdialenosti, ale stretávačky kvalitne len na nejakých 40 metrov. Keď si vezmem, že za sekundu pri stovke prejdem 27 metrov, doba, než na čokoľvek zareagujem, je prinajlepšom 0,7 sekundy, vyjde mi, že by som na tlmené svetlá nemal jazdiť rýchlejšie než nejakých 80 km/h. A možno aj menej. Ale nikto to nerieši, jazdí sa a rovnako rýchlo na diaľkové i tlmené. Pri prepnutí by to chcelo aspoň zložiť nohu z plynu. Inak nieste schopní zareagovať na prekážku - človeka, zviera, alebo kus pneumatiky z kamiónu."

Skryť Vypnúť reklamu

Rozostupy na diaľnici

Maximálne dôležité pre bezpečný návrat je dodržiavať bezpečné rozostupy od ďalších áut, predovšetkým na diaľnici. "Roky sme učili rozostup áut dve sekundy, čo zistíte veľmi jednoducho tak, že keď vozidlo pred vami míňa nejaký orientační bod - billboard, most, značku - začnete počítať to známe "dvadsaťjeden, dvadsaťdva" a keď to dopoviete, máte ísť okolo zvoleného bodu. Lenže na kurzoch bezpečnej jazdy, ktoré robíme, sme postupne dospeli k tomu, že taký rozostup stačí na bežnej ceste, ale na diaľnici je lepšie dodržiavať tri sekundy. Pretože, keď auto pred vami bude mať náhly problém, stihnete prejsť do iného pruhu, overiť si, čo robia autá za vami," radí Jiří Patera.

A pridáva ďalší praktický pokyn: rozhodne sa nenechajte vytočiť, keď do tej medzery, ktorú udržujete, niekto vojde. Potom spomaľte a nechajte si zas rovnaký rozostup. Vy ste tu ten rozumnejší. A nikdy nevyhľadávajte skupinky áut - snažte sa ísť sami, s veľkými rozostupmi. Zvlášť za škaredého počasia skupinka vyvoláva problémy.

Skryť Vypnúť reklamu

Uhýbanie v rýchlom pruhu

Mnoho vodičov robí chybu, keď na trojpruhovej diaľnici predbiehajú kamióny po jednom a vždy sa vracajú späť do prostredného pruhu. To je nebezpečné, ďaleko istejšie je zostať "vo svojom" pruhu a ísť konštantnou rýchlosťou. Kto ide rýchlejšie, má ešte priestor v treťom pruhu.

"Pri dvojpruhových diaľniciach je to zložitejšie - keď idem poctivo 130 a zozadu sa prirúti nejaký muflón, bliká a brutálne si vynucuje predbiehanie, tak ja pri prvej príležitosti uhnem. Nechcem mať nehodu, nechcem si odrieť auto a neviem sa biť, tak uhnem, aj keď so sebazaprením. Na druhú stranu si totiž hovorím - môže mať dôvod ísť rýchlo, má napríklad v aute raneného, volajú ho k dieťaťu, ktoré spadlo, vykráda ho zlodej, čokoľvek ... pochopiteľne si myslím, že tak 80 percent týchto šoférov si len užíva svojho silného stroja, ale tú pochybnosť v sebe mám," vysvetľuje skúsený školiteľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepozerajte sa do svetiel

Keď míňate protiidúce auto, stlmte svetlá už s predstihom, ako prvý. Vaše oko si lepšie zvykne na zmenu - očná šošovka sa relatívne dlhšie prispôsobuje, u unavenejšieho šoféra to trvá približne až jednu sekundu. To znamená, že počas tejto doby vojdete vlastne do sekundovej tmy, kde nič nevidíte. Pohľad by mal v tejto chvíli smerovať čo najviac k pravej krajnici, bielej čiare - strážite si tak svoj pruh, nikdy sa nepozerajte na svetlá áut v protismere.

Alkohol

Málokto sa napije priamo pred cestou, ale dosť sa podceňuje zvyškový alkohol zo záverečných dovolenkových posedení a grilovaní. Odbúrava sa dosť ťažko, pokiaľ ideme spať pred polnocou a ráno kedy chceme ísť, rozhodne nie sme "čistí".

"Posledné dva dni pred odjazdom by sa vodič mal pripravovať, odpočívať, byť disciplinovaný. Jedno dve pivá po večeri samozrejme neškodia, ale nepiť už tvrdé, neoslavovať," hovorí Jiří Patera s tým, že najpodstatnejší zmysel, na ktorý pôsobí alkohol, je zrak. "Aj v chémii mozgu spôsobuje zmeny, ale zrak je pre vodiča úplne kľúčový. Vodič pod vplyvom má o mnoho menší uhol toho, čo vidí, takzvané tunelové videnie. Znižuje sa ostrosť, zraková pamäť, rozoznávanie farieb, to všetko sa zhorší."

Skryť Vypnúť reklamu

Krízové situácie

Za jazdy môžete naraziť na dážď, mokrú vozovku, vyjazdené koľaje, prívalové zrážky, krúpy ...

"Jazda v daždi je vždy nebezpečná. Prvým pravidlom je úplne spomaliť, no plynule, nedupnúť na brzdy. Druhým - spevniť ruky na volante. Tretím - keď čakám kritickú situáciu, vypnúť rádio, deťom rozprávku, vodiča nesmie nič rozptyľovať. Štvrtým - pustiť na okná prúd vzduchu alebo klimatizáciu, aby sa nezahmlievali," vymenúva Jiří Patera.

Stačí, že sa vodič aspoň trochu necíti na to zvládnuť situáciu, má zastaviť na pumpe, na prvom parkovisku alebo mimo cesty a počkať, až sa to preženie.

Brzdenie

V kritickej situácii, keď už vodič vidí, že nič iného nepomôže, musí brzdiť razantne a naplno - čo najväčšie spomalenie zmenší škody. "To znamená rovno kolesá, vymačknutá spojka a úplne brutálne stlačený pedál, žiadne jemnôstky. A na automate len brzdím, nič iného neriešim. Plnou silou, bezohľadne. Väčšina áut má dnes ABS a poradí si s tým. Ale aj u tých, čo ho nemajú, radím na suchu brzdiť naplno a minimalizovať škodu, keď sa už nedá vyhnúť" radí Jiří Patera.

Skryť Vypnúť reklamu

Sedenie

Sedenie je vlastne to najdôležitejšie, čo v aute rieši vodič. "Aj keď to neznie pohodlne, operadlo by malo byť čo najviac kolmo, nejakých 95 stupňov, žiadne váľanie sa za volantom. Telo potrebuje oporu. Aby som dobre videl z auta, správne zatáčal, razantne brzdil, musím dobre sedieť. Keď zle sedíte a opriete sa prudko o brzdu, vytlačí vás to zo sedačky nahor, odstrkávate sa. Ak sedíte rovno, vidíte paralelne s vozovkou, pri inom uhle sa videnie deformuje," varuje Patera.

Ruky vždy držia volant v pozícii, ktorá zodpovedá trištvrte na tri na hodinkách. Len tak je možné perfektne v krízovej situácii zatočiť bez prehmatávania. Nikdy vtedy nedržte volant len jednou rukou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 2. U-Multirank: Trnavská univerzita prvá spomedzi slovenských VŠ
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 960
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 719
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 876
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 676
 5. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 7 595
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 322
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 727
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 968
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 208
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 130
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obvinený Jozef Brhel prichádza vypovedať na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Na výsluch prišiel z Kanárskych ostrovov.


5 h
Zuzana Kepplová.

Hej, tsss, kúpiš podiel na nemocničnej reforme?


5 h
Psychologička Jana Papcunová.

Jana Papcunová vysvetľuje, aké následky v každodennom živote má nenávisť na internete.


30. nov
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


a 2 ďalší 30. nov

Neprehliadnite tiež

Dacia Jogger

V ponuke sú zatiaľ dva motory, jeden na LPG.


11 h
Peugeot 2008

Golf úplne vypadol z aktuálnej desiatky najpredávanejších áut.


14 h
Škoda Karoq

Ponuka motorov ostáva rovnaká.


30. nov
Hyundai Ioniq 5

Víťaza vyhlásia vo februári.


29. nov

Blogy SME

 1. Ctirad Klimčík: O študentoch
 2. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 3. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 4. Jozef Rybár: Arriva - existenčný politický problém predsedu BSK Drobu...
 5. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 6. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 7. Dmytro Retynskyi: Hrozba ruského útoku na Ukrajinu
 8. Mária Drahošová: Upratovanie v sebe. Ako na to?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 9 966
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 801
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 960
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 057
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 984
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 610
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 521
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 420
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu