Bezdôvodný smiech, nekoordinované a malátne pohyby, spomalené reakcie, to všetko si vyskúšal vodič na uzavretom priestranstve mosteckého polygónu (v Česku). Postupne popíjal alkohol a sadal za volant. Asistoval mu pri tom odborník na bezpečnú jazdu, napísalo idnes.cz.
Úlohy pijana sa ujal herec Karel Hynek. Najskôr si cvičil jazdu po polygóne triezvy. Jiří Patera, šéf školy bezpečnej jazdy v Moste ho ale najskôr musel naučiť správne sedieť za volantom. Potom prišla noc a Hynek začal popíjať.
Na videu ste mali možnosť vidieť, ako sa chová a ako koná pijan za volantom. Zábery boli natočené v bezpečí uzavreného areálu mimo verejnej komunikácie. "Keď Karel Hynek hovorí, že narazil do vody, môže byť rád, že bol na mosteckom polygóne," hovorí Pavel Buršík z agentúry Aimon, ktorá celú akciu zorganizovala, "táto prekážka totiž simuluje zrážku s chodcom."
Pravdepodobnosť nehody podľa hladiny alkoholu v krvi
- od 0,3 do 0,9 promile sedemkrát väčšia než u triezveho vodiča,
- pri hladine od 1,0 do 1,4 promile tridsať jedenkrát väčšia,
- pri hladine alkoholu nad 1,5 promile stodvadsať osemkrát väčšia.
Aj malé množstvo alkoholu vedie k preceňovaniu schopností šoférovať. Vodič je nesústredený, nechá sa ľahko ovplyvniť a vyprovokovať spolujazdcom. Jazdu nezvláda, na úplný nezdar reaguje smiechom, prípadne ho ospravedlňuje - tak popisujú riadenie v opilosti odborníci.
Záleží na množstve alkoholu v krvi, ale už pri hodnotách nad 0,3 promile dokáže látka obsiahnutá v pive, vo víne alebo v destiláte spomaliť reakcie, znížiť pozornosť, zhoršiť vnímanie okolia a dodáva tiež opojný pocit vysokého sebavedomia.
Alkohol nemá vplyv len na pohybovú koordináciu a rýchlosť reakcií ale aj na psychiku. Úzkostní, neistí ľudia po požití alkoholu jednajú skratkovito a zbrklo, napríklad unáhlene brzdia.
"Riadenie sa zdá byť zábavnou hrou, odpadá sebakritickosť, zvyšuje sa tolerancia k riziku, bagatelizujú sa chyby," popisovala psychologička Vlasta Rehnová jazdu vodiča pod vplyvom alkoholu v teste, ktorý zorganizovala redakcia MF DNES
Čo spôsobuje alkohol:
* poruchy zrakového vnímania,
* tzv. tunelové videnie,
* zhoršené vnímanie farieb,
* tendenciu nebezpečne riskovať,
* horší odhad vzdialenosti,
* predĺženie reakčného času,
* nebezpečenstvo spánku počas riadenia.
Autor: František Dvořák, idnes.cz