V prvej polovici tohto roku zomrelo na českých cestách najmenej ľudí za posledných 20 rokov. Prázdniny však priniesli zlom a za jediný mesiac u našich západných susedov zomrelo na cestách 100 ľudí. Leoš Tržil, šéf českej dopravnej polície, si myslí, že šoféri sa chovajú na cestách príliš agresívne a majú sklon zbytočne riskovať, napísal portál idnes.cz.
"Prázdniny sa ale nijako nevymykajú šesťročnému priemeru. Teraz v auguste už čísla znovu klesajú. Ale je pravda, že sú vždy najhorším obdobím roka, premávka v špičkách hustne, jazdia neskúsení sviatoční vodiči a veľmi sa prejavuje agresivita šoférov," tvrdí riaditeľ českých dopravných policajtov, s ktorým sa rozprával denník MF Dnes.
Sú Česi menej disciplinovaní ako iné európske národy?
To je zložitejšie. Myslím, že disciplinovanosť súvisí s vymožiteľnosťou práva a v tomto smere sme na tom zle. Úrady ani nestíhajú prejednávať všetky oznámené prípady ... Množstvo vodičov si pripadá do značnej miery beztrestne, spolieha na inštitút osoby blízkej, ktorý je nešťastný - keď ich nezastavíme hneď po priestupku, množstvo prípadov skončí na tom, že sa nepreukáže, kto šoféroval. Mnoho ľudí to zneužíva. Teraz by sa to malo v rámci novely zákona znovu otvoriť. Pomohol by aj takzvaný holandský model - prevádzkovateľ vozidla bude musieť zaplatiť pokutu za to, že nevie, kto s jeho autom šiel. Keď už tých pokút bude viac, snáď ho to prinúti jazdiť inak.
Ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami v počte nehôd?
Česko má za posledné tri-štyri roky klesajúcu tendenciu v oblasti následkov nehôd. Pri ich počte máme problém so štatistikou, zmenili sa pravidlá v ich hlásení (len nad škodu 100 tisíc českých korún - pozn. red.), napriek tomu mŕtvych celkovo ubúda, aj keď niektorý mesiac vybočí z priemeru. Ani porovnanie s okolitými krajinami nemôže byť úplne presné, pretože všade je trochu inak nastavená legislatíva. Ale sme porovnateľní so všetkými východoeurópskymi, postkomunistickými štátmi. Napriek tomu, v porovnaní s Európou sme v tej najhoršej tretine. Okrem Slovenska, ktoré malo vlani podstatný pokles počtu nehôd i mŕtvych, pretože sa výrazne pritvrdili sankcie a sprísnilo sa ich vymáhanie.
Takže tvrdší meter funguje?
Skúsenosti ukazujú, že áno. V poslednej dobe pritvrdilo vo výške pokút a vôbec v prísnosti Rakúsko, Nemecko. Aj oni majú veľké problémy. Agresivita vodičov narastá aj tam a nehodovosť s tým úzko súvisí. Nie je to tak, že by vodič nepoznal pravidlá, ale chová sa agresívnejšie než by mal.
To asi súvisí aj s nárastom premávky, upchatými mestami ...
Určite, plus celkový stres vodičov, uponáhľaná doba orientovaná na výkon. Keď pôjdete v sobotu z Brna do Prahy, ste tam v pohode do dvoch hodín, mestom prejdete bez problémov a nemáte byť prečo agresívni. Ale ak pôjdete v pondelok ráno, do Prahy prídete uťahaní, musíte byť neustále v strehu, omnoho viac predchádzať, kolóny vás zdržia, ste v strese, že už ste mali niekde byť a začnete jazdiť agresívne, podráždene, rozzúri vás, keď vás niekto predíde. Samozrejme, vodič by mal byť nad vecou, prispôsobiť sa, chovať sa ohľaduplne, ale koľkokrát to nezvládne.
Ale premávka už menšia nebude, takže čo sa s tým dá robiť?
Nieje to len hustá premávka, nehodovosť súvisí aj s kvalitou cestnej siete. Na mnohých miestach chýba kvalitné vodorovné značenie, teda tie čiary na ceste, kvalitné značky, orientačné cedule, to všetko vodiča stresuje. Nie sú označené problémové zákruty, miesta s prekážkami, chýbajú zvodidlá, ktoré by aspoň, keď už šofér riadenie nezvládne, ho aspoň zachránili. Je množstvo nehôd, keď vodič vyjde mimo cestu, rozbije sa o prekážku, ktorá tam nemusela byť. Naše cesty neodpúšťajú. Dostanete šmyk, vojdete do priekopy, chvíľu v nej idete a narazíte na betónovú priepusť, čo vás zabije. Pritom tie môžu byť riešené tak, že majú skosené nájazdy, nie rovné steny, aby auto "vyskočilo" nahor, technické riešenie na to existuje. Lenže pri rekonštrukciách sa nevyužíva.
Prečo?
Je tu asi celkový nezáujem s tým niečo robiť, aj keď náklady nemôžu byť o veľa vyššie. Musel by sa však inak urobiť projekt, musel by to žiadať investor, správca komunikácie ... Ale nie je to vec polície, aj keď mne osobne je veľmi ľúto, že také veci nefungujú. Často to skončí na tom, že odborníci niečo navrhnú a investor povie, my na to nemáme. Možno by bolo dobré do toho zainteresovať poisťovne, ktoré časť peňazí dávajú na prevenciu. Keby to dali na úpravu značenia, priechodov pre chodcov ... Dobre sa o bezpečnosti hovorí, ale málo sa robí. Polícia je represívny prvok, ale prevencia sa v mnohých inštitúciách podceňuje.
Ale represia na cestách byť musí. Už štyri roky máme v Česku bodový systém. Má taký účinok, aký sa od neho kedysi očakával?
Bodový systém nie je represívnym nástrojom, mal by vychovávať. Spočiatku systém zapôsobil veľmi razantne, potom sa však "zmäkol", pretože ho mnohí, aj politici, začali spochybňovať. Ale výsledky prichádzajú - len v júli oznámilo ministerstvo dopravy, že pre dosiahnutie 12 bodov prišlo o vodičák 700 ľudí. Trvalo istú dobu, než ich nazbierali, ale teraz budú mimo premávky. A počet vybodovaných sa bude zvyšovať.
Je v systéme podľa vás nejaká zásadná chyba, ktorá by sa mala opraviť?
Už teraz sa rieši novela, senátorský návrh znižuje počet bodovaných priestupkov zo 44 na 27, a ja to vítam. Mnohé sú nezmyselne obodované - body musia byť len za priestupky, ktoré ohrozujú bezpečnosť premávky, trestať chovanie, ktoré má priamo za následok vznik nehody. Prečo dávať bod za nerozsvietené svetlá? Alebo za neoprávnené použitie majáku oranžovej farby? Keď niekomu prepadne preukaz profesnej spôsobilosti vodiča, neznamená to, že už nevie šoférovať a spôsobí nehodu. To by sa malo dať preč a naopak sprísniť tie dôležité.
Napríklad, vjazd na železničný prejazd, keď blikajú svetlá, nepripútanie dieťaťa do sedačky, alkohol by mal byť vždy za 7 bodov (teraz je do 0,3 promile za 6 bodov), senátor Žák taktiež navrhuje užitočnú vec, 6 bodov za to, keď neposkytnete pomoc raneným pri nehode, a to aj keď nie ste jej účastníkmi. Množstvu ľudí je jedno, čo sa na ceste deje. Štát im tým dôrazne povie, že by si všímať mali.
Poďme teda k nehodám. Čo je najväčšia chyba, pri ktorej ľudia umierajú na ceste?
Najmä rýchlosť a nezvládnutie auta, motorky, ale aj bicykla; nesprávny spôsob jazdy, teda najmä predchádzanie, je to už roky rovnaké. Na ďalšom mieste je nedanie prednosti v jazde, ale toho je menej. Možno vás prekvapí, že na popredných priečkach, čo sa týka následkov, je nepripútanie sa bezpečnostnými pásmi. Tak triviálna vec, bez nej by nikto nemal ani vyjsť, a má na svedomí množstvo mŕtvych.
To sme znovu späť pri riskovaní ... Pred časom sa hovorilo o zvýšení rýchlostného limitu na niektorých úsekoch diaľnic. Ste pre?
Nie. Je to celkom zbytočné. Prečo zvyšovať na krátkych úsekoch rýchlosť o 30 km/h na 160? To ani nikam rýchlejšie nedôjdete. Nepodporujú to ani skúsenosti zo západných krajín - tie, ktoré sú na tom s nehodovosťou najlepšie, ako Švédsko či Dánsko, majú 110 km/h. Výrazne sa zlepšilo Francúzsko, v posledných rokoch tam predstavitelia štátu prejavili výrazný záujem o bezpečnosť premávky, a to robí dosť. Významní ľudia, najmä politici, by mali ísť príkladom. A nepomáha ani to, keď sa niektorí umelci chvália v televízii, že šli 160 a zamávali policajtom. Celková klíma je potom nastavená tak, ako že porušovanie pravidiel je neškodná zábava, a nie že môže zabíjať.
Niektorí ľudia argumentujú, že v Nemecku je na diaľniciach neobmedzená rýchlosť a nehodovosť tam nieje vysoká.
Tak to ale nie je. Poprvé, na väčšine Nemecka je rýchlosť obmedzená na 130, často aj 120 km/h, je množstvo veľkých diaľničných križovatiek, kde je len 80, takže vo výsledku môžete ísť neobmedzene len na niekoľkých úsekoch. A čísla o nehodovosti vám z hlavy nevysypem, ale rozhodne nie sú nijako priaznivé, že by nám mohla byť vzorom. Tým by naopak malo byť obmedzenie na 80 v miestach pripojovania privádzačov na diaľnice, na mnohých miestach u nás dokonca pripájacie pruhy chýbajú. Na stopke sa rozbiehať do pruhu, kde idú autá 130 km/h, tak ako to pri zrážke môže dopadnúť?
Viac kontrol na cestách by určite džungľu umravnilo, lenže polícia tvrdí, že nemá dosť ľudí. Nepomohli by automatické kamery a radary plus okamžité riešenia priestupkov tak, ako to funguje napríklad v Británii?
To určite áno, ale už pred časom sa ukázalo, že to u nás neprejde. V Británii sú všetky križovatky pod dohľadom kamier, ktoré zaznamenajú každý priestupok. U nás sa spustil ohromný krik, že je to oko Veľkého brata a nič takého sa zavádzať nesmie. Tam nikto legálnosť ani potrebu nespochybňuje. Je to podobné ako s našimi diaľničnými passatmi. Stále sa objavujú názory, že je nelegálne, ako policajti merajú v civilnom aute bez označenia, prekračujú rýchlosť a tak ďalej ... V Nemecku vás predíde civilné auto, z neho sa vystrčí ruka s terčíkom, vystúpia dvaja ľudia v civile a preukážu sa služobným preukazom, nikto s nimi nediskutuje a zaplatí pokutu. U nás vás zastaví passat s celou tou svetelnou diskotékou, vystúpi uniformovaní policajti a my stále riešime, či je to legálne a či je to správne. U nás, keď nemá hliadka fotku, skoro sa ničoho nedovolá. Na všetko potrebujeme 20 dôkazov a 30 záznamov. Koľkokrát mám pocit, že sa v správnom konaní hľadajú skôr dôkazy, aby sa prípad odložil, než aby bol priestupok potrestaný.
Nieje problém v tom, že ľudia vnímajú policajtov ako korumpovateľných?
Ale tá možnosť je predsa všade ... aj na Západe je niekoľko policajtov úplatných. Ale celý systém nesmie fungovať na tom, že sa bude spochybňovať práca polície, potom bude celé správne konanie problematické, pomalé a nedôsledné, nikam sa nepohneme. Policajt tvrdí jednu vec, vodič opak, vec sa odloží, pretože policajt ako úradná osoba nemá váhu ... takto to nemôže byť. V Rakúsku a ani v USA sa takto baviť s policajtom nebudete.
Autor: Roman Švidrnoch, idnes.cz