BRATISLAVA. Technici nezávislého inštitútu EuroNCAP vykonali ďalšie kolo bariérových skúšok. Na paškál si tentokrát vzali štyri automobilové novinky naprieč rôznymi segmentmi. Testy absolvoval typický zástupca malých áut Suzuki Swift, hatchback patriaci do nižšej strednej triedy Citroën C4, malé kupé s hybridným pohonom Honda CR-Z a kompaktné športovo-úžitkové auto Hyundai ix35. Hoci sa vyskytlo niekoľko zaváhaní, ani jedno z vozidiel v skúškach vyslovene nepohorelo.
Strašiakom je stĺp Citroën C4 exceloval pri čelnom náraze. Priestor pre posádku zostal stabilný; ochrana kolien a stehien vodiča bola vyhodnotená ako dobrá. Žiadna z častí palubnej dosky nepredstavuje riziko vzniku poranenia.
Ochranu posádky pri bočnom náraze technici označili ako dostačujúcu. Pri bočnom náraze do stĺpu však Citroën C4 poskytuje len slabú ochranu hrudníka cestujúceho sediaceho vpredu. Ochrana krčnej chrbtice v prípade nárazu zozadu získala známku „medzná“.
Citroën si celkovo za ochranu dospelých odviezol 32 bodov, čo predstavuje 90 percent z maximálneho možného zisku, za ochranu detí 42 bodov (85 percent) a za bezpečnostné systémy sedem bodov (97 percent). Celkový výsledok: päť hviezdičiek.
Bezpečný hybrid Honda prešla bariérovými skúškami ako nôž maslom. V prípade čelného nárazu veľmi dobre chráni končatiny oboch cestujúcich vpredu. Kabína vozidla zostáva počas nárazu stabilná a palubná doska nepredstavuje riziko poranenia. Veľmi dobré hodnotenie si kupé s hybridným pohonom odnieslo aj v disciplíne bočný náraz. Pri obávanom bočnom náraze do stĺpu Honda poskytuje posádke primeranú ochranu hrudníka. Ochrana krčnej chrbtice pri náraze zozadu bola vyhodnotená ako dobrá.
Za ochranu dospelých si tak kupé vyslúžilo 34 bodov (93 percent), za ochranu detí 39 bodov (80 percent) a za bezpečnostné systémy na palube šesť bodov (86 percent). Celkový výsledok: päť hviezd.
Problém s airbagom Čelný náraz nevyviedol kórejské SUV Hyundai ix35 z miery. Priestor pre posádku zostal aj tentoraz stabilný a dolné končatiny oboch cestujúcich vpredu sú veľmi dobre chránené. Kladné hodnotenie auto získalo za bočný náraz. Zaváhanie prišlo pri bočnom náraze do stĺpu. Bočný airbag sa dostatočne sa nenafúkol - zadržala ho časť čalúnenia. Ochrana hrudníka dostala v tomto prípade označenie „medzná“. Ochrana krčnej chrbtice v prípade nárazu zozadu je dobrá.
Hyundai si napriek zaváhaniu odniesol dobré hodnotenie: ochrana dospelých 32 bodov (90 percent), ochrana detí 43 bodov (88 percent), bezpečnostné systémy 5 bodov (71 percent). Výsledok: päť hviezdičiek.
Výrazne lepší ako predchodca Najmenší a najľahší účastník aktuálneho kola crash testov (pohotovostná hmotnosť 990 kg) - Suzuki Swift - sa s čelným nárazom vysporiadal podobne, ako jeho konkurenti, bez výraznejších zaváhaní. Ochrana pasažierov v prípade bočného nárazu bola vyhodnotená ako dostatočná. Suzuki má rezervy v oblasti ochrany hrudníka pri náraze do stĺpu. Táto dostala známku „medzná“. Ochrana krčnej chrbtice je dobrá.
Celkové hodnotenie: ochrana dospelých 34 bodov (94 percent), ochrana detí 40 bodov (82 percent), bezpečnostné systémy päť bodov (71 percent), čo v konečnom účtovaní predstavuje päť hviezdičiek. Pre zaujímavosť, predchodca testovaného auta - Suzuki Swift z roku 2005 – získal takmer v každom ohľade horšie hodnotenie, napriek tomu, že metodika EuroNCAP bola benevolentnejšia.
Chodci... Technikmi EuroNCAP vytrvalo najkritizovanejšou oblasťou pri bariérových skúškach je ochrana chodcov. Dizajnéri postupne prichádzajú s prívetivejšími tvarmi predných nárazníkov, ktoré predstavujú menšie riziko vzniku vážnych poranení v prípade stretu auta s chodcom. Výhrady však často smerujú k predným kapotám.
Najhoršiu ochranu chodcom spomedzi štyroch najnovšie testovaných áut poskytuje Citroën (15 bodov/43 percent), nasleduje Hyundai (20 bodov/54 percent), Suzuki (22 bodov/62 percent). Honda má dobre tvarovaný nárazník i hranu kapoty. Výhrady bezpečnostných technikov smerovali k oblasti, kde je predpokladaný náraz hlavy chodca o kapotu. Napriek tomu získala najlepšie hodnotenie medzi štvoricou testovaných áut - 25 bodov, čo predstavuje 71 percent z maximálneho možného bodového zisku.
Ochrana chodcov sa na celkovom hodnotení auta podieľa 20 percentami (50% tvorí ochrana dospelých, 20% ochrana detí a 10% bezpečnostné systémy). V roku 2012 by mala vstúpiť do platnosti prísnejšia metodika, v ktorej ochrana chodcov dostane väčší priestor.
ochrana dospelých
ochrana detí
ochrana chodcov
bezpečnostné systémy
počet získaných hviezdičiek
Citroën C4 90%
85%
43%
97%
5
Honda CR-Z 93%
80%
71%
86%
5
Hyundai ix35 90%
88%
54%
71%
5
Suzuki Swift 94%
82%
62%
71%
5