TRIER, BRATISLAVA. Nemecká rely patrí k menšine v rámci tohtoročného kalendára majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, ktorá sa jazdí na asfalte. Napriek tomu nepatrí medzi vyslovene obľúbené ani u takzvaných asfaltových špecialistov. „Nie je to súťaž, ktorú by som uprednostňoval,“ povedal jeden z nich - Francúz Sebastien Ogier.
Rýchlostné skúšky vedú úzkymi cestami medzi vinicami v srdci moselského vinárskeho kraja. Množstvo odbočiek „za roh“ je strašiakom pre jazdcov i navigátorov. Typickú atmosféru nemeckej rely umocňuje jej centrum situované v Trieri, najstaršom meste Nemecka.
Nepopulárna? Počas takmer 30-ročnej histórie si toto podujatie nezískalo veľa priaznivcov medzi posádkami, ani medzi domácimi divákmi. Usporiadateľ síce vykazuje čísla návštevnosti na špici šampionátu, ale dovolím si tvrdiť, že minimálne pri tratiach Rally Monte Carlo a Rally Finland som zažil oveľa väčšie tlačenice.
Samotní Nemci priznávajú, že rely u nich nie je populárna, pretože nemajú žiadnu domácu hviezdu. Časy svetového šampióna Waltera Röhla, z ktorého sa po ukončení aktívnej kariéry stal legendárny testovací jazdec sú dávno preč a ich jediná súčasná nádej Hermann Gassner junior sa na medzinárodnom poli nevie presadiť. Na tohtoročnej rely Nemecka skončil na 23. mieste v absolútnom poradí. V triede N4 bol jedenásty a štvrtý medzi produkčnými autami.
Od kedy je Rely Nemecka zaradená vo svetovom šampionáte, iného víťaza ako Sebastian Loeb nepozná.
Popularitu automobilových športov v Nemecku suverénne vedie F1 a hneď za ňou je DTM, aj napriek tomu, že v súčasnosti jazdia šampionát len dve automobilové značky. Takže, nebyť susedného Česka, Belgicka, či severských krajín, odkiaľ do okolia Trieru každoročne pricestuje niekoľko tisícok divákov, nemecké rýchlostné skúšky by zívali prázdnotou.
Nemeckej rely som sa doposiaľ vyhýbal, práve kvôli fámam o jej návštevnosti a davoch fanúšikov. Nemal som chuť zažiť naživo tú tlačenicu. Po tohtoročnej skúsenosti viem, že niet sa čoho obávať a keď si niekto chce naozaj vychutnať svetovú súťaž, rely Nemecka je na to ako stvorená. Jednotlivé testy sú relatívne blízko pri sebe, vďaka čomu sa dá stihnúť oveľa viac ako napríklad na Rally Monte Carlo.
Ešte na žiadnom svetovom podujatí sa mi nepodarilo vidieť za dva dni až sedem rýchlostných skúšok a ešte navštíviť aj servis. Práve aj vďaka tomu, že na jednotlivých testoch nie je pretlak ľudí a na to, aby si divák chytil pekné miesto pri trati, nemusí tam byť dve hodiny vopred a lakťami si brániť výhľad.
Loebova Rely Komu sa v Nemecku páči najviac? Sebastienovi Loebovi. Vyhral tam už sedemkrát a šnúru neporaziteľnosti plánoval tohto roku opäť rozšíriť. Najväčších konkurentov predstavovali jeho tímoví kolegovia - Dani Sordo alebo už spomínaný Seb Ogier.
Od dvojice fínskych pilotov reprezentujúcich stajňu Ford sa útok na prvenstvo príliš neočakával. Ich autá tento rok na Citroeny nestíhajú a lepšie to už do konca sezóny nebude, pretože Ford sa už evidentne pripravuje na budúcu sezónu s novou Fiestou WRC s 1,6-litrovým turbomotorom. Prekvapiť ale mohol Francois Duval, ktorý po dlhom čase zohnal finančné prostriedky a posadil sa do špeciálu Ford Focus RS WRC tímu Stobart Ford.
„Ufón“ úraduje Posádky majú za sebou úvodnú rýchlostnú skúšku a pohľad do výsledkovej listiny naznačuje čosi z rozloženia síl. Najrýchlejší čas svieti pri štartovom čísle jeden. 24 kilometrov prešiel najrýchlejšie Sebastien Loeb, o päť sekúnd pomalší je Sordo. Najlepší spomedzi Fordov - Mikko Hirvonen je tretí, jeho strata ale presahuje 12 sekúnd. Podobná situácia panuje aj na ďalších meraných úsekoch prvého dňa. Úraduje „ufón“ Loeb a vyhráva štyri zo šiestich odjazdených meraných úsekov. Chrbát mu spoľahlivo kryje Sordo.
Majstrovstvá sveta v rely začínajú byť nuda. Už nedominuje len Loeb, ale aj značka Citroen, ktorej v Nemecku patrilo celé pódium. Sebov tímový kolega Daniel Sordo skončil druhý.
Hirvonen svoju tretiu priečku nedokáže obhájiť a klesá o dve miesta nižšie. „Momentálne neviem ísť rýchlejšie, musíme to akceptovať“, skepticky konštatuje Mikko po RS5. Naopak, sebavedomie nechýba Petterovi Solbergovi. Nór jazdiaci so súkromným Citroënom C4 WRC dokonca vyhral jeden test. Zvrat prišiel v záverečnej skúške, keď dostal defekt a klesol na koniec prvej desiatky. Za Loeba a Sorda sa tak na tretiu priečku posunul, celý deň nenápadný, Jari-Matti Latvala - aktuálne najrýchlejší muž za volantom auta značky Ford.
Demolačné derby na Panzerplatte Druhá etapa je najdlhšia v súťaži. Najlepšie časy v jednotlivých rýchlostných skúškach si opäť ako horúci zemiak prehadzujú Loeb so Sordom. Rozdiel medzi nimi napriek tomu narastá. Po druhom dni predstavuje už 35 sekúnd v prospech Francúza. Veľmi sa snaží Petter Solberg a aj vďaka dvom víťazstvám na meraných úsekoch postupuje na piatu priečku. Pred ním jazdí Latvala, ktorého predstihol Ogier. Prvé tri miesta v priebežnom poradí tak kontroluje Citroën.
Test za testom pomaly zrýchľuje Duval. Po dlhej prestávke zavinenej nedostatkom financií sa s autom chvíľu zžíva. Belgičan je tesne pred záverom druhej etapy už piaty. Plány mu však skrížili záverečné kilometre dňa - druhý prejazd obávaným testom Panzerplatte, ktorý je dĺžkou 48 km najdlhšou rýchlostnou skúškou šampionátu.
Nebyť defektu v závere prvého dňa, Petter Solberg mohol bojovať o stupne víťazov. Pripísal si niekoľko vynikajúcich časov.
Francois Duval bol v jednom z výjazdov priširoký a zadnou časťou svojho auta Ford Focus RS WRC narazil do betónu. Ten ho katapultoval a vozidlo opustilo trať. Jazdec vystupuje dotlčený, ale v poriadku, spolujazdec Denis Giraudet má dve zlomené rebrá. Dvojica sa lúči s nemeckou rely so slovami, že skúsia zohnať peniaze na štart vo Francúzsku.
Ešte jednu rýchlostnú skúšku pred nimi odstavuje svoj Ford aj Mikko Hirvonen, ktorý má problém s prevodovkou. Mechanici vo večernom servise poruchu odstránili a Mikko bude pokračovať v rámci systému SupeRally. „Nasledujúcu etapu využijeme na niekoľko testov“, dodáva Mikko.
Oslavovať môže aj Ford Pred záverečným dňom obsahujúcim päť testov sú rozdiely medzi posádkami na popredných miestach dostatočne veľké. Loeb so Sordom jazdia prvú ligu. S odstupom dvoch minúť za nimi nasledujú Ogier a Latvala, medzi ktorými je relatívne malý rozdiel 17 sekúnd, čo je pre Latvalu ale veľké sústo, pokiaľ Ogier neurobí chybu. Piate miesto bezpečne drží Peter Solberg, ktorý si vylepšuje náladu dvomi najrýchlejšími časmi v RS 15 a 17.
Iba o šiestu priečku sa tuho bojuje - Matthew Wilson (Ford) aktuálne predstihol Kimiho Räikkönena (Citroën). Fanúšikov z nedeľnej letargie však zakrátko budí Mikko Hirvonen. „Odišla nám prevodovka, máme iba jednu rýchlosť,“ konštatuje fínsky pilot a odstavuje svoj Ford druhýkrát a definitívne.
Búrlivák Francois Duval má na svojom konte ďalšiu haváriu. Výborne rozbehnutá súťaž pre neho skončila na RS 14, kde bol v jednom z výjazdov priširoký a zadnou časťou svojho auta Ford Focus RS WRC narazil do betónu. Dovtedy sa pohyboval na piatej priečke.
Vo vedľajšom tábore zatiaľ vrcholia prípravy na oslavy. Citroën ukoristil kompletné stupne víťazov. Vyhral Sebastien Loeb, ktorý tak natiahol svoju nemeckú šnúru neporaziteľnosti. Zároveň urobil veľký krok na ceste k titulu majstra sveta. Získať ho môže už v Japonsku. Ako druhý vychádza na cieľovú rampu Dani Sordo a bronz si domov odváža Sebastien Ogier.
Dôvod na oslavy napokon majú aj v „porazenom“ tíme Ford. Jari-Matti Latvala došiel štvrtý, iba 20 sekúnd za Ogierom. Fín sa netají tým, že ide o jeho najlepšie vystúpenie na tejto súťaži. Päticu najlepších v cieli uzatvára Petter Solberg. Počas troch dní predvádzal pekné výkony, ktoré však znehodnocovali technické problémy. V poslednom teste sa mu napríklad porúčala spojka... Za svoje výkony počas uplynulých troch dní si však pri prejazde popred tribúny mestského okruhu v Trieri nazvaného Cirkus Maximus vysluhuje „standing ovation“.
Český smútok V Nemecku štartovalo niekoľko posádok od našich západných susedov, zraky priaznivcov ale najviac priťahoval Martin Prokop. Ten spolu s Janom Tománkom a Fordom Fiesta S2000 ašpiruje na majstrovský titul v kategórii SWRC. Na nemeckej rely potrebovali vyhrať, ale do cesty sa im postavili Švédi - Patrick Sandell a Per-Gunnar Andersson - paradoxne v českých špeciáloch Škoda Fabia S2000.
Súboj o prvenstvo vyvrcholil v záverečnej etape. V jej úvode Anderssona vyradil z hry defekt. Hneď v ďalšej skúške chyboval Prokop, musel cúvať a časová strata ho napokon pripravila o možnosť vyhrať. Pred poslednými tromi testmi zaostával za Sandellom päť sekúnd. V nasledujúcom skrátil jeho náskok o 1,8 sekundy, ale v RS 18 bol Sandell opäť rýchlejší o 0,1 s. Záverečnú skúšku v centre Trieru išiel Sandell totálne nadoraz a svoj tesný náskok udržal.
Šoumen Ken Block Preslávil sa dych vyrážajúcimi videami, na ktorých za volantom Subaru Impreza predvádza fantastické drifty a iné kaskadérske kúsky. Asi neexistuje fanúšik rýchlych kolies a spálených hektolitrov benzínu, ktorý by nevidel aspoň jedno jeho video. Reč je samozrejme o Kenovi Blockovi, ktorý vymenil značku Subaru za Ford a tento rok absolvuje kompletný program WRC s vozidlom Ford Focus WRC od tímu Stobart. A vďaka tomu zavítal aj do Nemecka, kde som mal možnosť prvýkrát uvidieť ho na trati a stretnúť sa s ním osobne v stajni Ford.
Vidieť Kena naživo je zážitok, či už sedí za volantom alebo komunikuje so svojimi fanúšikmi. Vždy je to šou. Jeho jazda, správanie aj oblečenie. Štýlová pretekárska kombinéza s menom aj tradičným štartovým číslom 43 na chrbte na ňom visí ako montérky. Rovnako štýlové sú aj jeho pretekárske bagandže, ako inak značky DC. Tento 42-ročný „chalan“ jednoducho vie, ako sa predať. Kašlať na to, že na jednej rýchlostnej skúške dostane od Seba Loeba 50 sekúnd, hlavne že sa baví on aj ľudia.
Na tratiach predvádza drifty aj tam, kde netreba a kde sa iní snažia čistou stopou získať cenné sekundy. Ľudia ho však spoznali a milujú vďaka nim, prečo by sa ich teda mal vzdať? Ken neprišiel do seriálu WRC bojovať o popredné priečky, ale robiť šou a zvyšovať cenu svojho mena mimo USA. Len pre ilustráciu, bežná šiltovka vo farbách niektorého z továrenských tímov stála v Nemecku 20 až 25eur, no Kenova až 45 eur.
Čo myslíte, za kým chodili deti aj dospelí nechať si podpisovať čapice, tričká, ruky a s kým sa chceli v servisnom stane Forda najviac fotografovať? Samozrejme s Kenom. Block je živou súťažnou Superstar a v každom prípade veľmi milým osviežením šampionátu. Preto dúfam, že vo WRC vydrží čo najdlhšie.
V Nemecku Ken nadviazal na smolu, ktorej sa nevie zbaviť od začiatku šampionátu. Po druhej etape bol na deviatej priečke s veľmi reálnymi vyhliadkami na prvé majstrovské body. Žiaľ hneď v úvode záverečnej etapy musel odstúpiť. Odišiel mu alternátor.
Informácie zo zákulisia Koncom júla v súťažnom svete zarezonovala správa o prípravách značky Mini na vstup do WRC. V Nemecku som sa dozvedel, že táto značka nie je jediným nováčikom, ktorý rozšíri rady továrenských tímov. Nad vstupom do svetového šampionátu veľmi reálne rozmýšľa aj Volkwagen a návrat do tejto disciplíny zvažuje tiež Toyota. Potvrdili sa teda úvahy, že vstup Mini do WRC môže rozhýbať aj iné značky.
Zástupcovia VW aj Toyoty počas súťaže v Nemecku zatiaľ iba zbierali informácie. Volkswagen dokonca v úlohe predjazdcu s modelom Scirocoo na zemný plyn, ktorý sa nedávno zúčastnil 24-hodinovky na Nürburgringu. Určite nie náhodou ho na striedačku pilotovali jazdci dakarského rely tímu Carlos Sainz a Nasser Al-Attiyah. Otázne len je, čo sa potom stane s rely aktivitami Škody, ktorá má v tomto športe predsa len silnejšiu tradíciu. Obe automobilky by svoje špeciály postavili pravdepodobne na základoch malých modelov – v príde VW by to bolo Polo a u Toyoty malý Yaris.
Poslednou novou značkou, ktorá sa informovala o WRC je vraj Saab. Zástupcovia švédskej automobilky sa s predstaviteľmi WRC majú stretnúť už teraz v októbri na Rely Francúzska. Na verejnosť už prenikli čiastočné informácie, že Saab hľadá strategického partnera, s ktorým by mohol zdieľať platformy svojich nových modelov. Po osamostatnení od GM samozrejme nemá dosť peňazí na vlastný vývoj kompletne celých modelov. Najčastejšie skloňovanou značkou, s ktorou by sa Saab rád dohodol je BMW. A keďže BMW oznámilo vstup do WRC so značkou Mini, nie je vylúčené, že obe automobilky budú spolupracovať na poli produkčných aj súťažných aktivít.
ADAC Rallye Deutschland 2010:
1. Loeb/Elena (Fr.)
2. Sordo/Vallejo (Špa.)
3. Ogier/Ingrassia (Fr.) všetci Citroën C4 WRC
4. Latvala/Anttila (Fín.) Ford Focus RS WRC 09
5. P. Solberg/Patterson (Nór.) Citroën C4 WRC
6. Wilson/Martin (Brit.) Ford Focus RS WRC 08
7. Räikkönen/Lindström (Fín.) Citroën C4 WRC
8. Al Quassimi/Orr (UAE) Ford Focus RS WRC 08
9. Van Eldik/Buysmans (Hol.) Subaru Impreza WRC 2008
10. Sandell/Axelsson (Švéd.) Škoda Fabia S2000
Stav MS (po 9. z 13 podujatí):
Poradie jazdci body
1. Loeb 191
2. Ogier 133
3. Latvala 117
4. P. Solberg 100
5. Sordo 95
6. Hirvonen 86
7. Wilson 56
8. Villgra 26
9. H. Solberg 25
10. Räikkönen 21
11. Ostberg 16
12. Andersson 8
13. Pons a Al Quassimi po 6
15. Ketomaa, Turán a Kankkunen po 4
18. Prokop, Kuipers, Hänninen a Van Eldik po 2
22. Araujo, Burkart a Sandell po 1
Poradie tím body
1. Citroën 308
2. Ford 222
3. Citroën Junior 168
4. Stobart Ford 118
5. Munchi′s Ford 40