Viacerí z vás ste sa nás pýtali na niektoré pravidlá cestnej premávky, ktoré vám nie sú jasné. Napríklad, kde zastaviť na stopke a či stačí raz, alebo či končí zákaz zastavenia na konci jednosmerky. Juraj bol zvedavý, čo mu hrozí, ak nezastaví policajtovi.
Juraj: "Chcem sa spýtať, aká pokuta mi hrozí za nezastavenie auta na signál policajta, ktorý mával červeným terčíkom, ktorý som zbadal až na poslednú chvíľu, lebo vyletel spoza zastávky?
Druhá moja otázka - keď som predvolaný na dopravný inšpektorát, kde chcú odo mňa podať informáciu, kto bol vodičom auta v dobe tejto udalosti a ja im odmietnem prezradiť vodiča, nakoľko je to už dávno a tým autom jazdí viacero zamestnancov (výhovorka, auto je firemné), aká pokuta mi hrozí?"
Ak policajt nezastavuje podľa predpisov, nezastavuje vôbec
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Vodič je povinný rešpektovať pokyny policajta súvisiace "s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky" a podriadiť sa im. To znamená, že keď vás zastavuje policajt a drží pritom terčík, nesmiete nezastaviť, iba ak ...
Policajt pri zastavovaní vozidla musí dodržať niekoľko pravidiel. Medzi nimi je aj to, že znamenie na zastavenie vozidla "musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky". Ak to policajt nedodrží a vy objektívne na jeho neskorý signál nemôžete bezpečne zastaviť vozidlo alebo zastaviť tak, aby ste neohrozili bezpečnosť cestnej premávky, nemôžu vás za nezastavenie na pokyn policajta trestať.
Prevádzkovateľ auta musí vyzradiť vodiča
V prípade, že sa vás polícia pýta na vodiča auta a vy ste prevádzkovateľ (= vlastník alebo držiteľ) toho vozidla, ste podľa zákona o cestnej premávke povinní túto informáciu polícii poskytnúť. V opačnom prípade vám hrozí pokuta 60 €.
Ak ide o firemné vozidlo, je to o to jednoduchšie zistiť, kto kedy šoféroval. Firma je totiž povinná viesť si evidenciu toho, kto kedy dané auto šoféroval a dané informácie poskytnúť polícii, ak si ich vyžiada. A to pod hrozbou až 3500-eurovej pokuty.
Kde končí zákaz zastavenia? Aj na konci jednosmerky?
Adrian: "Zaujímal by ma výklad o platnosti dopravnej značky Zákaz zastavenia. Oficiálne jeho platnosť končí križovatkou, alebo značkou o ukončení zákazu. Ale čo v prípade, ako je na Banskobystrickej ulici v Bratislave?
Je to jednosmerná cesta, pár metrov pred vjazdom do prezidentského objektu je značka koniec jednosmerky, teda značka oznamujúca pokračovanie cesty ako dvojsmernej. Asi 10 m pred touto značkou je značka zákaz zastavenia. Platí aj za "zdvojsmernením" cesty, alebo je to už iná cesta s iným dopravným značaním? Je to akoby križovatka bez križovania? Jedná sa o jedinú cestu, alebo sú to dve na seba nadväzujúce samostatné cesty?"
Platnosť dopravnej značky Zákaz zastavenia ukončuje podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke buď vzdialenejšia hranica križovatky, dopravná značka Koniec viacerých zákazov alebo jej rozsah môže limitovať dodatková tabuľka v tvare šípky otočenej smerom nadol
Dopravná značka, ktorá na Banskobystrickej ulici mení jednosmerku na cestu s obojsmernou premávkou, sa volá Obojsmerná premávka. Neruší však platnosť zákazu zastavenia. Jej úlohou je upozorniť na úsek cesty, kde je na rozdiel od predchádzajúceho úseku dočasná alebo trvalá premávka v oboch smeroch.
V mieste, kde sa končí jednosmerka a začína obojsmerná premávka nemusí ísť zákonite o križovatku. Ak sa tam nekrižujú cesty, nespájajú alebo nerozpájajú, o križovatku nejde.
To znamená, že zákaz zastavenia vyjadrený dopravnou značkou platí aj za značkou Obojsmerná premávka.
Kde zastať na stopke? A stačí raz?
Anonym: "Mám vodičák dlhé roky, ale stále ma trápi otázka, či treba zastať pred stopkou druhýkrát, v prípade, že zastavím za autom, ktoré stojí ako prvé na stopke. Ja stojím za ním a mám "dostatočný rozhľad" do križovatky. Keď prvé auto odíde, musím zastaviť ešte raz? Sú také miesta, kde je stopka ale aj spoza predo mnou už stojaceho auta mám dostatočný rozhľad (čiže dalo by sa povedať, že "stojím na takom mieste, aby som mal do križovatky náležitý rozhľad."
Dopravné pravidlá súvisiace s dopravnou značkou Stop, daj prednosť v jazde prikazujú vodičovi, aby zastavil vozidlo na takom mieste, odkiaľ má do križovatky náležitý rozhľad.
Ak teda zastavíte s autom v križovatke za iným autom s tým, že máte do nej náležitý rozhľad a viete cez ňu bezpečne prejsť bez ohrozenia iných účastníkov cestnej premávky, už nemusíte zastavovať druhýkrát.
Inak to platí v križovatkách, ktoré majú vyznačené vodorovným dopravným značením miesto, kde treba zastaviť. Takéto miesto sa vyznačuje značkou Priečna súvislá čiara s nápisom STOP" (V 5c). Vtedy treba zastaviť tesne pred takouto čiarou, aj keby nastala anonymom popisovaná situácia.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.