Podľa prieskumu Spolku na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA) existuje na slovenskom internete najmenej 21 firiem, ktoré verejne ponúkajú úpravy stavu tachometrov. To dokazuje, že legislatíva na Slovensku sa nedokáže s týmto problémom skutočne vysporiadať.
§ 221, zákon č.
(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
Pretáčanie ponúkajú cez internet
"Z toho, koľko firiem úplne bez okolkov ponúka na internete službu nastavenia tachometra, často dokonca aj s podrobným cenníkom a zárukou, je jasne vidieť, že sa vôbec neboja postihov. A skutočne nemajú dôvod k obavám: zatiaľ totiž nie je známe, že by bol niekto za pretáčanie tachometrov podľa zákona o podvode na Slovensku stíhaný, či dokonca odsúdený!" uviedol Július Petrus predseda spolku SOVA.
Za 2 hodiny našli predstavitelia spolku prostredníctvom vyhľadávača Google 40 firiem, ktoré ponúkali úpravu nastavenia tachometrov. "Potom sa skutočne nemôžeme čudovať, že tu máme tak veľký počet jazdených vozidiel s pretočeným tachometrom, keď má tento biznis úplne legálnu reklamu a následne tak iba kvitne," dodal Petrus.
Pretáčanie kilometrov ako samostatný trestný čin
Podľa združenia SOVA je jediným riešením jasná kriminalizácia pretáčania tachometrov tak ako v Belgicku, Nemecku, či USA. "V týchto krajinách je trestné nielen tachometer pretáčať, ale tiež ponúkať túto službu, či programy a prístroje, ktoré to umožňujú. V tejto situácii tak už nie je potrebné dokazovať úmysel podviesť kupujúceho. Stačí dokázať, že niekto tachometer pretočil, a nasleduje trest odňatia slobody, prípadne veľmi vysoká pokuta," zdôraznil Petrus.
Podľa Petrusa nejde pri pretáčaní tachometrov iba o hmotnú škodu, ktorá vzniká podvodným zvýšením ceny jazdeného auta. Vodič vozidla netušiac, že auto má najazdených viac kilometrov, sa vystavuje riziku poškodenia zdravia, či ohrozenia života. Automobil a jeho dôležité diely sú totiž výrazne inak opotrebované, než by majiteľ podľa stavu tachometra predpokladal.
V Británii bijú na poplach
Stáčanie tachometrov stojí britských spotrebiteľov ročne asi 580 miliónov libier (cca 707 miliónov EUR). Vo svojej najnovšej správe o stave trhu ojazdených automobilov v roku 2010 to uvádza britský úrad pre ochranu hospodárskej súťaže - Office of Fair Trading (OFT). Úrad preto vo svojej správe vláde navrhuje, aby bolo pretáčanie tachometrov jasne vymedzené ako trestný čin.
Britské úrady sa pôvodne snažili pretáčanie tachometrov postihovať podľa zákona na ochranu spotrebiteľa, zákona na ochranu pred nekalými obchodnými praktikami, či podľa ustanovení o podvode. Ukázalo sa však, že tieto opatrenia sú bezzubé.
"Stáčanie tachometrov je stále jednou z najzložitejších oblastí vyšetrovania. Nedajú sa nájsť takmer žiadne prípady, keď sa podarilo stáčanie tachometrov postihnúť. Za posledných 10 rokov bol v Británii za pretáčanie tachometrov odsúdený iba jeden človek, a to podľa zákona o falšovaní," uvádza OFT.
50 firiem podniká s pretáčaním v Británii
Britský OFT tiež zistil, že aj keď existuje len veľmi obmedzený počet legitímnych dôvodov na pretáčanie tachometrov, v Británii existuje 50 firiem, ktoré túto službu ponúkajú. "Keďže dopyt po stáčaní tachometrov z legálnych dôvodov nemôže "uživiť" 50 firiem, máme podozrenie, že mnoho firiem nastavuje tachometre z nelegitímnych dôvodov," uvádza sa v správe OFT.
Preto úrad odporúča britskej vláde prísnejší postup: „Napriek tomu, že je možné na pretáčanie tachometrov aplikovať zákon na ochranu pred nekalými obchodnými praktikami, opakovane odporúčame vláde, aby zvážila prijatie zákona, ktorý by zakázal poskytovanie služieb úpravy tachometrov a ich inzerovanie."
OFT tiež britskej vláde odporúča, aby firmy ponúkajúce tieto služby podliehali registrácii a povinnosti viesť presné záznamy o zákazníkoch, ktoré by pri vyšetrovaní kriminálnej činnosti museli predkladať polícii.