Predstavte si, že zaparkujete auto. Ste presvedčení, že stojíte mimo križovatky. Okrem toho, je to slepá ulica, kde by státie pri kraji cesty nemalo nikomu prekážať. Napriek tomu dostanete papuču s odôvodnením, že ste parkovali v križovatke. Takúto situáciu si všimol jeden z vás.
Jozef: "Obecná polícia v Trenčíne je dlhodobo známa svojimi zvláštnymi spôsobmi konania. Vo štvrtok 2. septembra som videl takýto prípad a myslím si, že opäť postupovali nesprávne. Odmeral som vzdialenosť a zadná časť vozidla je 10 478 mm od hranice križovatky.
Bol som tam aj pri tom, keď vodička platila pokutu a strážnik stále opakoval niečo o križovatke. Ja sa domnievam, že porušil zákon a chcem podať kvôli tomu podnet na zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Mohli by ste mi prosím pomôcť ako treba chápať tento prípad? Zákon som si pozrel, ale berie sa do úvahy aj druhá strana ulice, alebo čo všetko je križovatka?"
Predtým, než budeme môcť posúdiť, či policajti dali autu papuču oprávnene alebo nie, musíme zistiť, o aké miesto ide. Podľa opisu miesta a Jozefových fotografií to vyzerá buď ako
dve križovatky tvaru T za sebou, alebo jedna križovatka. Sú len dva spôsoby, ako to určiť. Buď o tom na mieste rozhodujú dodatkové tabuľky s tvarom križovatky respektíve križovatiek alebo to definuje zákon o cestnej premávke prostredníctvom chápania križovatky a jej hranice.
Na fotkách nevidno žiadnu dopravnú značku, ktorá by na ktoromkoľvek vjazde do križovatky alebo križovatiek znázorňovala tvar križovatky. Preto sa treba spoľahnúť len na definíciu križovatky a hranice križovatky.
križovatka: miesto, kde sa cesty križujú alebo spájajú hranica križovatky: kolmica na os vozovky v mieste, kde sa pre križovatku začína zakrivenie vozovky V mieste, kde sa s Ulicou 1. mája v Trenčíne stretávajú Piaristická ulica a Ulica Mirka Nešpora, by sa dalo hovoriť o dvoch T-čkových križovatkách v nasledujúcom prípade: ani jedna z hraníc spájania Piaristickej ulice s Ulicou 1. mája sa nenachádza medzi hranicami spojenia Ulice Mirka Nešpora s ulicou 1. mája. Názorne sa to dá ukázať na nasledujúcom náčrte.
Miesto, ktoré Jozef odfotil, však po zhliadnutí mapy a aj fotografií vyzerá skôr ako jedna križovatka, kde červený rámček označuje hranice križovatky.
Zväčšiť mapu
Podľa nášho názoru, v mieste o ktorom nám napísal Jozef, nie sú dve križovatky, ale jedna. No a modrý Citroen stál vnútri tejto križovatky. Preto vodič tohto auta porušil dopravné predpisy, podľa ktorých sa nesmie zastaviť alebo stáť v križovatke alebo do piatich metrov od hranice križovatky. Je pritom jedno, či ide o slepú cestu alebo nie. Policajti, ktorí nasadili na auto papuču, tak konali v súlade so zákonom.
A tak aj ďalšie autá, ktoré Jozef na mieste odfotil, porušujú dopravné predpisy, ak parkovali v spomínanej križovatke.
Aj keď smel vojsť do zákazu, dostal pokutu
Michal: "V Prešove je slepá ulička, pred ktorou je značka zákaz odbočenia a následne aj zákaz vjazdu, ale s doplnkovou tabuľou s výnimkou zásobovania. Keďže hneď vedľa mám prevádzku, do ktorej som doniesol tovar, odstavil som auto v tejto uličke. Po vyložení tovaru som v prevádzke strávil ešte nejaký čas.
Problém nastal, keď som sa vrátil k autu a mal som nasadenú papuču. Po privolaní mestskej polície som sa pýtal, prečo mám papuču, keď mám riadne označené auto, že je to zásobovacie auto a značka zákaz státia tam nikde nie je.
Bolo mi povedané, že sa nachádzam v zóne s dopravným obmedzením, a tu je státie zakázané, s tým, že to bude dnes iba za 10 €, ale keď ma tu ešte raz uvidia vojsť, tak to budú riešiť odťahom.
Až po zaplatení a vyriešení celej situácie mi napadlo, že aj pred mojim bytovým domom je značka zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľou s výnimkou dopravnej obsluhy. Tak mám teraz dilemu, či mi papuču neudelia aj pred mojím blokom, alebo si policajt to státie v zóne s dopravným obmedzením iba vymyslel."
V mestách nie je žiadnou výnimkou, keď sa v ich centrách nachádzajú zóny s dopravným obmedzením. Zvyčajne sa vzťahuje na zastavenia alebo státie, ktoré je povolené len na vyznačených miestach.
Michal síce neporušil dopravnú značku Zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľkou, ktorá mu umožňovala nevšímať si tento zákaz, je však povinný rešpektovať pravidlá, ktoré ustanovuje dopravná značka Zóna.
Pred domom, kde Michal býva, by teda za zastavenie alebo státie papuču nemal dostať, keď sa lokalita nenachádza v zóne, o ktorej mu hovorili policajti.
Je dôležité venovať sa riadeniu vozidla a všímať si všetky dopravné značky. V opačnom prípade sa skutočne môže stať, že nevedomky zaparkujete na mieste, kde sa nesmie. A aj v situácii, keď do zóny nevojdete, nebudete mať istotu, či v zóne ste alebo nie, ak by vás chceli "skasírovať" neoprávnene.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.