SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Policajt chcel pokutovať za rýchlosť, zabudol však na povinnosti

S udelením práva prednosti v jazde by si mal človek uvedomiť aj svoju zodpovednosť. Jeden z vás nám však popísal skúsenosť, kedy ponáhľajúci sa policajt mal ohroziť viaceré životy.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

S udelením práva prednosti v jazde by si mal človek uvedomiť aj svoju zodpovednosť. Nie vždy to tak je. Ján z Košíc sa s nami podelil o svoju skúsenosť, pri ktorej mal bezohľadný policajt ohroziť viaceré životy.

Ján: "V úseku medzi Moldavou nad Bodvou a Čečejovcami (hneď za Moldavu nad Bodvou) som v miernej pravotočivej zákrute za sebou spozoroval policajné auto približujúce sa obrovskou rýchlosťou. Policajné auto so zapnutou výstražnou svetelnou signalizáciou (nie však zvukovou) sa rútilo tak rýchlo, že do 2 - 3 sekúnd, odkedy som ho zaregistroval v spätnom zrkadle, bolo už pri mne, takže som nemal čas ani len spomaliť alebo inak zareagovať (podotýkam že som šiel 90 km/h).

Ako sa vyhnúť policajtovi s motorkou na krajnici?

Nastala situácia, kedy som mal po svojej pravici motocyklistu, ktorý šiel po krajnici, v protismere blížiace sa vozidlo a za chrbtom policajné auto idúce po strede cesty. Výsledok? Policajné auto vo vysokej rýchlosti (min 160 km/h) vytlačilo mňa aj protiidúce auto na krajnicu.

V snahe vynúť sa zrážke som strhol volant a len o centimetre minul motocykel. O niekoľko kilometrov ďalej som zaregistroval už spomínaný policajný "tryskáč", ako na odpočívadle pokutuje iného vodiča za rýchlosť.

Rozhovor s policajtom

Keď som vystúpil a policajtovi povedal že svojou agresívnou jazdou mohol zabiť mňa aj motocyklistu, arogantne mi odvrkol, že on mal zapnutý "VRZ" (neviem čo to je, asi tým mal na mysli výstražnú svetelnú signalizáciu známu skôr pod slovom maják) a že on má právo prednostnej jazdy a ja som porušil zákon, lebo som sa mu neustúpil.

Na otázku, ako a kde som sa mal ustúpiť, keďže priletel prirýchlo a napravo odo mňa som míňal motocyklistu, znova odvrkol naučenú frázu o práve prednostnej jazdy.

Zaujíma ma, či policajt v snahe dobehnúť namerané vozidlo môže takýmto spôsobom ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky."

Kto má právo prednostnej jazdy?

§ 40, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len "zvláštne výstražné znamenie"), nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 4 ods. 2 písm. a) až e). Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len "vozidlo s právom prednostnej jazdy"), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.

Pán Ján v texte spomínal skratku VRZ. Pod touto skratkou poznajú niektoré profesie vodičov s právom prednostnej jazdy. Teda tých, ktorí majú oprávnenie zapnúť na aute majáky. Mimochodom, ešte existujú aj vodič ADR, ktorí prepravujú nebezpečné látky.

Policajt z Jánovej skúsenosti sa odvolával na právo prednostnej jazdy. Tú má každý policajt pri plnení špeciálnych úloh. Sú to prípady, kedy polícia potrebuje nevyhnutne niekde zasiahnuť, niečo alebo niekoho obmedziť a podobne.

Vodič má právo prednostnej jazdy len vtedy, ak "používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou". Jednoducho, vodič musí mať zapnutý nie len maják ale aj húkačku. Stačí, aby jedno z tohto nebolo v prevádzke a vodič nemôže ignorovať zákazy a príkazy ustanovené v zákone o cestnej premávke.

Ak vodič spozoruje vozidlo s právom prednostnej jazdy je povinný umožniť mu bezpečný a plynulý prejazd. Ak je to potrebné, dokonca, aj zastaviť auto tam, kde nebude zavadzať. Mal však policajt pravdu, keď Jánovi vravel, že sa mal uhnúť?

Vodič s právom prednostnej jazdy nesmie nikoho ohroziť

Ak by sme aj ignorovali fakt, že policajt mal mať zapnuté zvukové výstražné znamenie, určite nesmieme zabudnúť na nasledovné: policajt je pri vykonávaní špeciálnych úloh povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.

V prípade, ktorý nám opísal Ján, policajt evidentne ohrozil iných vodičov. Nebral na vedomie, že sa mu nemajú kam uhnúť. Svojím konaním neohrozil len nášho čitateľa, ale aj vodiča, ktorý bol na motorke, a teda najzraniteľnejší. Jeho konanie bolo nebezpečné a nanajvýš nelogické. Pritom stačilo len na chvíľu spomaliť a počkať kým náš čitateľ predíde motocyklistu. Policajt tým neporušil len zákon, ale aj ohrozil životy vodičov.

Áno, ešte jedna možnosť v danej situácii bola. V rámci nej by však musel Ján spomaliť. Toto sa však podľa Jána nedalo, keďže policajné auto sa k nemu priblížilo veľmi rýchlo. Ak by vtedy spomalil, buď by ohrozil vodiča motorky, lebo by nestihol dostatočne skoro zabrzdiť na jeho rýchlosť. A ak by sa mu aj podarilo spomaliť tak, aby sa držal za vodičom motocyklu, prudkým pribrzdením by mohol ohroziť ľudí v policajnom aute.

Na nespravodlivosť sa dá aj sťažovať

Ján: Zaujíma ma, ako sa môže v takomto prípade bežný občan domáhať spravodlivosti (opísal som si EČ policajného auta a taktiež identifikačné číslo policajta. V aute som mal dvoch svedkov, policajt bol v aute sám).

Ak sa ocitnete v podobnej situácií, alebo inej, ktorá bola podľa vás mimo medzí zákona, máte právo podať sťažnosť. Podľa zákona o sťažnostiach sa môžete domáhať "ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievate, že boli porušené činnosťou alebo nečinnosťou orgánu verejnej správy". To, že si nás čitateľ odpísal čísla policajta a má dvoch svedkov, mu len môže pomôcť pri domáhaní sa spravodlivosti.

§ 3, zákon č. 9/2010 Z.z.:

(1) Sťažnosť je podanie fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len "sťažovateľ"), ktorým
a) sa domáha ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnieva, že boli porušené činnosťou alebo nečinnosťou (ďalej len "činnosť") orgánu verejnej správy,
b) poukazuje na konkrétne nedostatky, najmä na porušenie právnych predpisov, ktorých odstránenie je v pôsobnosti orgánu verejnej správy.

§ 4, zákon č. 9/2010 Z.z.:
(1) Sťažnosťou podľa tohto zákona nie je podanie, ktoré
a) má charakter dopytu, vyjadrenia, názoru, žiadosti, podnetu alebo návrhu a nie je v ňom jednoznačne vyjadrené, ochrany akého svojho práva alebo právom chráneného záujmu sa osoba domáha,
b) poukazuje na konkrétne nedostatky v činnosti orgánu verejnej správy, ktorých odstránenie alebo vybavenie je upravené iným právnym predpisom,
c) je sťažnosťou podľa osobitného predpisu, alebo
d) smeruje proti rozhodnutiu orgánu verejnej správy vydanému v konaní podľa iného právneho predpisu

Sťažovať sa môžete buď písomne, osobne do záznamu, faxom alebo elektronickou poštou. Musí obsahovať meno, priezvisko a vašu adresu.

Sťažnosť musí byť čitateľná a zrozumiteľná. Musí z nej byť jednoznačné proti komu smeruje, na aké nedostatky poukazuje, čoho sa sťažovateľ domáha a musí byť sťažovateľom podpísaná. Musíte v nej uviesť vaše meno, priezvisko a adresu.

Ak sa teda chce Ján sťažovať na spomínaného policajta, mal by uviesť kedy, kde, ako a ktorý príslušník policajného zboru nepostupoval podľa zákona.

V tomto prípade by malo sťažnosť vybavovať Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v danej oblasti, konkrétne oddeleniu kontroly. V prípade, ak sťažovateľ má námietky, ako bola jeho sťažnosť vybavená, má možnosť podať opakovanú sťažnosť, ktorú bude riešiť odbor kontroly Prezídia Policajného zboru v Bratislave alebo Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra.

Lehota na vybavenie sťažnosti je 60 pracovných dní. Ak by bola sťažnosť "náročná na prešetrenie", môže sa lehota predĺžiť ešte o 30 pracovných dní.

Ak je sťažnosť oprávnená, dotknutý štátny orgán alebo inštitúcia musí

 1. určiť osobu zodpovednú za zistené nedostatky,
 2. prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a príčin ich vzniku,
 3. predložiť prijaté opatrenia orgánu prešetrujúcemu sťažnosť,
 4. predložiť orgánu prešetrujúcemu sťažnosť správu o splnení opatrení a uplatnení právnej zodpovednosti,
 5. ak nie je totožnosť sťažovateľa utajená, oznámiť mu prijaté opatrenia; ak je totožnosť sťažovateľa utajená, oznámiť mu prijaté opatrenia prostredníctvom orgánu verejnej správy príslušného na vybavenie sťažnosti.

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 889
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 570
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 970
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 010
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 843
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 522
 7. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 464
 8. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 456
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 372
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dacia Duster LPG: Keď sa jazda na plný plyn oplatí (test)

Technické riešenia motora mu veštia dlhý život.

Dacia Duster LPG
Mercedes-Benz triedy S Maybach
Subaru BRZ 2022
Opel Insignia mal z mainstreamových značiek v kategórii 3-ročných áut najmenej nedostatkov.