"O čom sa v tieto dni bavíme a na čo sa hráme?" Takto postavená otázka mi prišla na um, keď som počúval dopravné správy o dvojtýždňovej policajnej akcii za volantom auta na 300-kilometrovej trase.
Keď policajti vyhlásili celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu, oznámili, že bude trvať dva týždne. Do 3. októbra. Policajti pritom majú nielen striehnuť na klasické priestupky ale aj zvyšovať priepustnosť hlavných ťahov.
Prečítajte si, čo všetko na nás polícia prichystala
Príležitostí na skutočne užitočné sledovanie premávky je na Slovensku až až. Nehovoriac o včasnom odklonení áut z úseku, kde je havária, o riadení križovatky, ak je porucha semaforov alebo napomenutí (nie pokutovaní) vodičov, ktorí v slnečnom počasí omylom nezapnú svetlá.
Polícia ešte stále pôsobí na akcii, ktorá by mala zvýšiť disciplinovanosť vodičov na cestách. Ale čo nastane potom? Slušní motoristi sú za to (aj bez referenda), aby takáto akcia trvala hoci 350 dní a priniesla konečne podobnú disciplínu na cestách, akú majú v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku, či v škandinávskych krajinách.
Väčšina vodičov sa bojí pokút
Drvivá väčšina disciplinovaných motoristov teraz jazdí pomalšie ako predpísanou rýchlosťou, len aby ich radarom neusvedčili z prekročenia limitu. A málokto si počas policajnej akcie trúfne prejsť na oranžovú. Brzdí sa už aj vtedy, keď ešte svieti zelená, pritom vodič s napätím striehne, či náhodou nebude zmena na semafore.
Skrátka, namiesto plynulej premávky sa objavuje chaos v doprave. Strašiak v podobe pokuty za akékoľvek nepatrné prekročenie rýchlostného limitu brzdí premávku a vytvára kolóny v miestach, kde stúpa nervozita.
Darmo, na Slovensku chýba disciplína všeobecne a sporadicky otvárané bdelé oko polície je len dočasná náplasť. Svedčia o tom aj skúsenosti z cesty po diaľnici D1 a súbežnej komunikácii prvej triedy.
"Neohrození" na diaľnici
§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
Celú jednu hodinu sme jazdili po diaľnici s nastaveným tempomatom rýchlosťou 130 km/h. Autá, ktoré nás predbehli evidentne neprimeranou rýchlosťou (teda okolo 150 km/h a viac) sme prestali počítať pri čísle 20.
V tom čase sme na trojprúdovej diaľnici z Bratislavy do Trnavy zaregistrovali okolo 50 vozidiel, ktoré permanentne a bezdôvodne jazdili dlhé kilometre v strednom pruhu. Rýchlejší ich museli obísť v treťom pruhu, hoci v tom čase pravá časť diaľnice bola poloprázdna.
Tiež sme si všimli troch super rýchlych "pilotov", ktorí zrejme desiatky kilometrov jazdili len v ľavom (treťom) pruhu. A zaskvel sa aj vodič nákladného auta, ktorý sa nezdržiaval na trojprúdovke a smelo predbiehal kolegu.
Predpisy dodržiaval len pri policajtoch
§ 16, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km/h.
Spiatočnú cestu z Považia sme absolvovali po cestách prvej triedy súbežné s diaľnicou, teda aj cez obce.
V okolí Nového Mesta nad Váhom sme v duchu zakývali policajtom, ktorí merali rýchlosť v protismere. Samozrejme, nemohli tušiť, že turistický autobus, ktorý okolo ich radaru prechádzal, jazdil cez Považany, Potvorice a Brunovce (ako aj medzi nimi) stabilnou rýchlosťou 100 km/h. Pritom bez spomalenia predbiehal všetky osobné autá.
Nech šoférovi "slúži ku cti", že dával smerovky a nerobil myšičky.
Niektorí jazdili bezhlavo opatrne, iní bezhlavo neopatrne
Na vidieku sme narazili (obrazne povedané) aj na niekoľko značiek, obmedzujúcich rýchlosť, v sérii ktorých však chýbalo ukončenie obmedzenia. A tak tí najdisciplinovanejší jazdili medzi Trenčínom a Nový Mestom 50-kou do aleluja. Že ich iní predbiehali, je pochopiteľné.
Pozrite si dopravné priestupky na mape. Pridávať ich môžete aj vy
Kráľom medzi všetkými však bol v ono skoré popoludnie pracovného dňa šofér expresnej kuriérskej firmy, ktorý prešiel diaľnicou v obci, kde sa má jazdiť najviac 90 km/h (v Bratislave pri Zlatých Pieskoch) poctivou 140-kou.
Neodpustil si ani slalom medzi autami v dvoch pruhoch a napokon zamieril do obchodného centra Avion. Ktovie, čo také dôležité viezol, že ignoroval akékoľvek rýchlostné obmedzenia i celú policajnú akciu.
Policajná akcia len na tradičný miestach?
§ 22, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať
b) na križovatke s riadenou premávkou; otáčať sa smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie,
Mimochodom, mužov zákona sme v onen deň (v 38. týždni) stretli skutočne len zriedkavo - ak neberieme osvedčené miesta, kde permanentne vyberajú pokuty od neznalých.
Aj z takej lokality máme zaujímavú skúsenosť: mladá vodička sa nechala ovplyvniť niekoľkými autami pred ňou, ktoré sa otáčali na svetelnej križovatke pri Botanickej záhrade. Za ňou prešlo rovnakým spôsobom ešte ďalšie auto. Lenže policajná hliadka si vyhliadla najľahšiu korisť a hneď ju začala prenasledovať. Konečným riešením bola pokuta - neobstál argument, že takto sa otáčalo (beztrestne) niekoľko áut, ktoré hliadka musela takisto zaregistrovať.
Po absolvovaní poučného popoludnia a 300 kilometroch za volantom môžeme konštatovať: disciplína vodičov na slovenských cestách je katastrofálna a sporadická činnosť dozorcov nad dodržiavaním zákona neúčinná.
Azda je načase, aby sa v oveľa väčšom počte a častejšie využívali helikoptéry, civilné vozidlá s radarom, respektíve kamerou, ktoré by odhaľovali riskantné predbiehanie, jazdu na diaľnici v ľavom pruhu, tzv. vyblikávanie auta, ktoré práve predbieha, bezdôvodné blokovanie rýchlejšie idúcich vozidiel a podobne.
Autor: Ivan Václavík