BALOCCO. Zdanlivo najväčšou hviezdou a novinkou je Abarth Punto Evo, ale nech mi je odpustené, pre mňa je väčším hrdinom a pikantnejšou chuťovkou malý čert Abarth 500C s novou robotizovanou prevodovkou Competizione.
Preto Punto Evo preletím len stručne.
Na prvý pohľad to vyzerá len na radikálnejší facelift Grande Punta. Dramatickejší výraz prednej aj zadnej časti, mohutnejšie nárazníky, vpredu s otvormi na prívod vzduchu k brzdám a vzadu s difúzorom.
K tomu rozšírené prahy a nádherné 5-ramenné 17-palcové disky z ľahkej zliatiny.
Najdôležitejšia zmena sa udiala pod prednou kapotou, kde pôvodný motor 1.4 T-JET nahradil jeho nástupca - prepĺňaný Multiair rovnakého objemu, len s mierne väčším výkonom (120 kW/165 k).
Ten okrem revolučného spôsobu narábania so vzduchom prináša viacero zlepšení.
Napríklad sýtejší ťah z nízkych otáčok a citeľne väčšiu ochotu šprintovať po stupnici otáčkomera. To sa prejavuje na lepšej pružnosti a elasticite, umenie správne dávkovať vzduch má zase vplyv na nižšiu spotrebu.
Tá predpokladám majiteľa tohto auta bude zaujímať až na druhom mieste.
Interiér prešiel podobnými zmenami dizajnu a metariálov ako štandardný model Punto Evo.
Dôležitejšou správou pre potencionálnych zákazníkov je, že novinka vďaka novému motoru ponúka viac dynamiky a presvedčivejšie výkony. Pôvodné tlačidlo SPORT BOOST nahradil ovládač DNA z Alfy Romeo Mito, ktorý má dva režimy - Normal a Sport.
Prvý je vzhľadom na charakter auta zbytočný, lebo kultivované dávkovanie sily nikoho v tomto segmente nezaujíma. Každý požaduje plnú porciu sily, s poctivým odporom v riadení a rýchlou odozvou na stlačenie akcelerátora.
Tlačidlo Sport Boost, ktorým sa mení softwarová mapa riadenia a akcelerátora nahradil volič DNA z modelu Alfa Romeo Mito. Ponúka dva režimy - Normal a Sport.
Vďaka novej trakčnej kontrole, s väčším citom pre športovú jazdu má Punto Evo dostatok trakcie aj na mokrom povrchu. Elektronika suplujúca mechanický samosvorný diferenciál sa obdivuhodne snaží, ale mechanike sa predsa nevyrovná. Brzdy sú účinné a odolné voči prehrievaniu.
Jediné, čo mi na tomto aute chýba a zmena nenastala ani v rámci faceliftu je lepší a výraznejší zvuk. Asi by potom nemalo zmysel priplácať si za balík SS, ktorý bude mať teraz na autosalóne v Paríži premiéru...
Divoch, vraj najmä pre ženy Abarth Grande Punto strieda Punto Evo, modelový rad Abarth 500 sa zase rozširuje o ďalšieho člena. Brata s odsúvacou strechou 500C, ktorý je rovnaký živel, len trochu viac lifestylový. Dvojfarebným lakovaním karosérie, koženým interiérom a 17-palcovými lakovanými hliníkový diskami chce pritiahnuť do predajní najmä ženy.
Aspoň to si od neho sľubuje Antonino Labate, obchodný riaditeľ spoločnosti Abarth. „Do našich showroomov chodí veľa mladých mužov, ale ženy často nevidieť.
To by sme chceli zmeniť“, hovorí Labate. Vo svojich očakávaniach vychádza z prieskumu, podľa ktorého až 60% všetkých kabrioletov predaných v Európe kúpili ženy.
Malý Abarth s otvorenou strechou má za úlohu pritiahnuť do predajní viac žien. Okrem iného netradičnými kombináciami materiálov a farieb.
Ženám je tiež prispôsobená prevodovka. Abarth 500C poháňaný motorom 1.4 T-JET (103 kW/140 k) je prvým modelom značky, ktorý sa montuje výhradne s novou robotizovanou prevodovkou Abarth Competizione.
Prevodovka MTA (Manual Transmission Automated) pozostáva z konvenčnej šesťstupňovej manuálnej prevodovky a elektro-hydraulického ovládacieho mechanizmu.
Na výber sú dva druhy radenia, automatický a manuálny s pádlami pod volantom. Oba pracujú v normálnom aj športovom režime.
Hneď na začiatok musím zdôrazniť, že túto prevodovku treba najprv spoznať a pochopiť. A to sa inak ako najazdením niekoľkých desiatok kilometrov nedá. Spočiatku sa zdá byť trochu neohrabaná.
V porovnaní s automatom jej trvá dlhšie kým zaradí a či vodič radí hore alebo dolu, hladká akcelerátor alebo ho ide pretlačiť cez podlahu, vždy tam hádže medziplyny a každú zmenu prevodu sprevádza trhnutie. Hoci sa tieto prejavy nie vždy hodia, vodič s nimi nič neurobí – prevodovka ich má nahrané do softwaru.
Preradenie s trhnutím pri pohodovej jazde a stúpaní na akcelerátor len na 50% nie je vždy príjemné. Navyše medziplyn pri radení hore pôsobí násilne.
Stačí sa však trochu pohrať s otáčkami a nájsť ideálny moment, kedy zmena prevodu motoru najviac chutí a zapadne do dynamiky jazdy aj akusticky – teda naviac dvíha adrenalín aj vodičovi. Potom prevodovke Abarth Competizione začnete prichádzať na chuť.
Čím dlhšie som ju žmýkal po testovacom okruhu koncernu Fiat v Baloccu, tým viac som si ju užíval. Najmä medziplyn pri podradení, pod plnou forsážou. Samozrejme, nemožno od tejto prevodovky očakávať rýchlosť radenia ako vo Ferrari, hoci ovládacia konzola bez radiacej páky iba s tlačidlami vyzerá podobne.
Robotizovaná prevodovka Abarth Competizione má namiesto klasickej radiacej páky podobný ovládací panel s tlačidlami ako vozidlá značky Ferrari.
Zo všetkých robotizovaných prevodoviek, ktoré som doposiaľ vyskúšal je však táto najlepšia. A objektívne sa hodí do športového auta typu Abarth 500C, čo sa o iných robotizovaných prevodovkách povedať nedá.
Nekompromisnej, surovej motokáre akou je Abarth 500C nezaškodí, ak dostane aj trochu surovú prevodovku. Pri jazde po okruhu v plnom nasadení sa potom tieto surovosti krásne dopĺňajú.
Balík SS už v Paríži Na blížiacom sa parížskom autosalóne, ktorý otvorí svoje brány pre novinárov už tento týždeň vo štvrtok, predstaví Abarth príplatkové tuningové balíky SS pre oba nové modely.
Výkon Abarthu Grande Punto (1.4 Turbo Multiair) narastie s týmto balíkom zo 120 kW/165 k na 132 kW/180 k a maximálny krútiaci moment motora sa zvýši z 250 na 280 Nm. Abarth 500C (1.4 T-JET) zosilnie zo 103 kW/140 k na 117 kW/160 k. Hodnota krútiaceho momentu narastie z 206 na 230 Nm.
Technické parametre vozidiel
Abarth Punto Evo/Abarth 500C Motor 1.4 Multiair 1.4 T-JET
Zdvihový objem [cm3] 1368 1368
Výkon [kW/k] 120/165 103/140
pri otáčkach [1/min] 5500 5000
Krútiaci moment [Nm] 250 206
pri otáčkach [1/min] 2250 2000
Prevodovka 6MT 6MT
Palivová spotreba [l/100 km] 6,0 6,5
Emisie CO2 [g/km] 142 155
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,9 8,1
Maximálna rýchlosť [km/h] 213 205
Už ste videli Abarthy v prekrásnych serpentínach horského priesmyku Passo Stelvio?