. Najviac produktov z výrobného a montážneho závodu v Södertälje, mesta ležiaceho pri hlavnom meste Švédska, ale aj z ďalších výrobných závodov v Európe, sa predá v Európe.
Vo Švédsku, v západnej Európe, ale aj v štátoch Latinskej Ameriky dáva Scania prácu a obživu približne 28 000 ľuďom. Okrem spomínaných nákladných automobilov je Scania známa vo svete aj výrobou luxusných autobusov a priemyselných a lodných motorov. Patrí k najlepšie prosperujúcich spoločnostiam vo svojom odvetví, a tak sa nemožno diviť, že v uplynulom roku 2001 dosiahla celkový obrat 4,9 miliardy USD a zisk 144 miliónov USD.
O Švédoch sa zvykne vravieť, že vraj sú seversky chladní. Keď ich spoznáte, tak poviete, že skôr rozvážny. Ale aj milý a pozorní. Nás pri ceste skupinky slovenských novinárov do Södertälje upútala pred hlavnou správnou budovou Scanie popri vlajke Švédska, Európskej únie a Scanie aj vlajka Slovenska. Organizátori pozvania nezabudli ani prajne pripomenúť historický úspech našich hokejistov na nedávno skončených majstrovstvách sveta, ktoré sa konali práve v ich krajine. Pekné a milé je také uvítanie!
V Södertälje pôvodne sídlila továreň Vabis a v nej sa od roku 1891 vyrábali železničné vagóny. Na juhu Švédska, v oblasti zvanej Skone, latinsky Scania, sa v tom čase vyrábali bicykle, neskôr aj osobné autá. V roku 1911 sa obe spoločnosti spojili, výroba sa časom preniesla do Södertälje a začali sa tu vyrábať osobné i nákladné automobily. V roku 1935 sa tu vyrobilo posledné osobné auto a ďalej pokračovala len výroba nákladných áut. V roku 1969 sa do Södertälje znovu vrátila výroba osobných áut. Boli to známe saaby – až do roku 1995. Odvtedy Södertälje patrí výlučne nákladným automobilom, ktoré boli aj cieľom malej skupinky slovenských novinárov.
Samotná výroba i montáž nákladných automobilov Scania ťažkého radu prebieha v obrovskej hale, kde sa na začiatku po výrobnom páse pomaly posúvajú dva mohutné nosníky rámov. Tie sem putujú z iného švédskeho mesta, Lulea, nápravy zasa z Falunu. Po prinitovaní priečnych nosníkov sa črtá rám budúceho nákladiaka. Na ne sa postupne „nabaľujú“ elektroinštalačné káble, vzduchový rozvod a ďalšie súčasti a komponenty, a na konci linky kolesá, motor a kabína. V inej veľkej hale je nová montážna linka motorov. Montáž na nej je plne automatizovaná.
Od prvého po posledný krok, od prvej operácie na holom bloku až po dotiahnutie poslednej skrutky na hlave valcov. Každý krok riadi počítačový systém. Je to o to komplikovanejšie, že švédsky výrobca nepozná pojem základný typ. Každý z vyrábaných nákladných automobilov na linke sa vyrába na konkrétnu objednávku. Preto podobne ako v Scanii nepoznajú základný typ, neexistuje ani pojem základná cena.
Prakticky všetko, čo sa v Södertälje vyrába, sme si mohli na firemnom autodrome v areáli vyskúšať. Samozrejme za volantom - od autobusov až po najväčšie a najdlhšie súpravy, prázdne, ale aj plne zaťažené. Najzaujímavejšie nich si bližšie predstavíme v niektorej z budúcich príloh Auto moto.
Autor: gold