BRATISLAVA. Zdá sa, že po vlaňajšej kríze bude tento rok pre automobilku Renault najúspešnejší v jej histórii. Stúpa spoľahlivosť oboch značiek - Renault aj Dacia, podľa nemeckého ADAC aj J.D.Power. Značka Renault sa zároveň môže pochváliť najväčším nárastom predaja v Európe spomedzi všetkých výrobcov.
Spoľahlivosť Keď v máji roku 2005 prevzal vedenie aliancie Renault-Nissan Carlos Ghosn, špičkový manažér, ktorý sa preslávil ozdravením automobilky Nissan, vytýčil pre Renault do roku 2009 tri zásadné ciele. Laguna tretej generácie sa mala dostať medzi tri najspoľahlivejšie vozidlá vo svojej triede.
Operatívna marža mala vzrásť na 6% v porovnaní s rokom 2005 (3,2%) a predaj vozidiel značky Renault mal narásť o 800.000 kusov. Tomuto výsledku mala pomôcť rozsiahla modelová ofenzíva, ktorej sme posledné tri roky svedkami . Do roku 2009 sa žiaľ ani jeden z týchto cieľov nesplnil.
Všetko však nasvedčuje tomu, že sa tak stane tento rok. V najnovšom prieskume nemeckého autoklubu ADAC vyšla Laguna ako druhé najspoľahlivejšie vozidlo vo svojom segmente, teda s druhým najmenším počtom porúch.
V nemeckom prieskume J.D.Power bodovala zase Dacia, keď v rebríčku spokojnosti a lojality zákazníkov by sa k Dacii vrátilo až 836 z 1000 opýtaných majiteľov. Rovnaký počet motoristov by ostal verný aj značke BMW.
Poradie na prvých piatich miestach 1. Mercedes-Benz 838
2. BMW 836
Dacia 836
3. Mazda 831
Nissan 831
4. Audi 827
5. Suzuki 826
Predaj Obchodné výsledky skupiny Renault aj jednotlivých značiek sú za prvých 6 mesiacov rovnako optimistické ako stúpajúca tendencia spoľahlivosti jej produktov. Celosvetovo Renault medziročne narástol o 19,9%, Dacia o 18,2% a Samsung až o 61%. Celá skupina si polepšila o 21,6% v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2009.
V Európe značka Renault zaznamenala najväčší nárast spomedzi všetkých automobilových výrobcov, hoci si polepšila iba o 1,5% (10,8% trhový podiel). Pritom medziročný rast vykázalo len 9 značiek. Dacia skončila na štvrtom mieste s nárastom o 0,6% v porovnaní s minulým rokom.
Najviac sa Dacii tento rok darí vo Francúzsku, kde predala za prvých šesť mesiacov rovnaký počet vozidiel ako za celý uplynulý rok (vyše 64.287 kusov). Hlavným odbytovým trhom pre Daciu bolo doposiaľ Nemecko, kde vlani paradoxne zaznamenala rumunská značka najväčší prepad. Medziročne klesla až o 31,9%. Pod jej pád sa podpísalo šrotovné, v rámci ktorého sa nedokázala presadiť.
Na Duster sú ľudia ochotní čakať deväť mesiacov S výsledkami je spokojný aj slovenský importér Renault Slovensko. Za prvých osem mesiacov umiestnil na náš trh 3.314 vozidiel značky Renault a 736 vozidiel značky Dacia. Renaultu momentálne patrí druhá priečka s trhovým podielom 7,7%. Dacia je až na 19.mieste. Dôvodom je obmedzená výrobná kapacita rumunskej fabriky, ktorá nestíha pokrývať dopyt a tým pádom aj počet kusov jednotlivých modelov pre náš trh je limitovaný.
V prípade Renaultu ťahajú predaje hlavne nový Mégane (901 kusov) a priestranný sedan s obrovským kufrom Fluence (650 kusov), z ktorého sa už dnes predáva decembrová výroba. Vďaka mýtnemu sa citeľne začalo dariť aj úžitkovým vozidlám do 3,5 t, kde Renault tento rok predstavil nový Master.
Najväčším hitom u Dacie je SUV Duster. Za prvé tri mesiace si ho objednalo 310 klientov a keď dnes zákazník príde do predajne a zloží zálohu, svojho auta sa dočká až v júni. Napriek dlhým čakacím dobám záujem o tento model neklesá. Kto by bol v roku 2004 povedal, že raz budú zákazníci ochotní čakať na svoju Daciu až deväť mesiacov?
Z celkového modelového mixu tvorí až 59% kombinácia pohonu 4x4 s motorom 1.5 dCi. 21% zákazníkov si štvorkolku objednalo s benzínovým motorom 1.6 16V a 20% sa rozhodlo pre verziu s pohonom prednej nápravy (11% benzín, 9% diesel).