Policajti sa po strede dohodli, že zjednotia systém zverejňovania informácií.
BRATISLAVA. Slovenská polícia spustila experiment, ktorý jej má pomôcť vylepšiť imidž. Odvčera platí nariadenie policajného šéfa Jaroslava Spišiaka, podľa ktorého musia krajské riaditeľstvá zverejňovať informácie o dopravných hliadkach.
Vodiči sa tak už nemusia spoliehať iba na informácie od iných kolegiálnych vodičov, ale môžu si v rádiách či na internete nájsť hliadky z prvej ruky.
Prvý deň „lepšieho imidžu“ prebehol rozpačito. Kým niektoré kraje zverejnili o hliadkach podrobné údaje, iné boli strohé.
Len civilné autá
V Bratislavskom kraji zverejnili policajti napríklad aj to, ktorá hliadka bude vybavená prístrojom na meranie alkoholu.
V Košickom kraji zverejnili dokonca aj konkrétny priestupok, na ktorý sa budú zameriavať. Ak ste včera náhodou nestihli prejsť cez košickú križovatku Rastislavová – Gemerská skôr, než zasvietila červená, zrejme ste v spätnom zrkadle zbadali modrý Passat.
V Nitrianskom kraji naopak zverejnili len suchý zoznam desiatok obcí a ulíc v mestách, kadiaľ budú hliadky počas dňa prechádzať. Bez spresnenia úseku, času, farby a typu vozidla, ako to deň predtým sľuboval Spišiak.
Policajti nemali jasno ani v tom, či majú ohlasovať iba hliadky v civilných autách, alebo aj tie s nápisom Polícia. Hoci Spišiak v utorok hovoril o neoznačených policajných autách, „aby sme neboli podozrievaní, že ich využívame na skryté šikanovanie vodičov“, Prešov hlásil: „Chminianska Nová Ves - Hendrichovce; VW Multivan označený príslušnosťou k PZ“.
Máloktorá debata sa dá ukončiť tak jednoznačne ako diskusia o tom, či zverejňovanie polohy policajných radarov, vyhnanie hliadok z kríkov a stopnutie náhodných kontrol sú pre spoločnosť dobré alebo škodlivé, píše Lukáš Fila.
Ústup od zákopov
„Systém informovania verejnosti o tom kde, kedy a akými vozidlami bez označenia Polícia budú vykonávané merania rýchlosti, zjednotíme,“ reagovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
Ohlasovanie neoznačených hliadok nie je jedinou novinkou. Spišiak policajtom nariadil napríklad aj to, že musia byť pri meraní vždy viditeľní. Poriadkoví policajti zasa už nebudú môcť zastaviť vodiča, ak neporušil predpisy alebo im to z iného dôvodu nenariadil šéf dopravného inšpektorátu. Preventívne hliadky tak budú vykonávať už len dopravní policajti.
„Cieľom pokynov je predchádzať skrytému kontrolovaniu vodičov. Naším zámerom nie je vyberanie pokút, ale pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,“ vraví o opatreniach Baloghová.
Dopravný psychológ Zoltán Bojar nový prístup polície víta. „Dosiaľ bol oveľa viac represívny ako preventívny. Snaha prejsť od zákopovej vojny s obyvateľstvom k transparentnejšej forme dohľadu nad premávkou je pozitívna,“ vraví.
Packa: Je to len na efekt
Bývalý policajný šéf JÁN PACKA Spišiakovým opatreniam neverí.
Čo hovoríte na zverejňovanie hliadok policajtmi?
Na jednej strane to hodnotím ako ústretový krok k poctivým vodičom, na druhej strane je to negatívny krok voči cestným pirátom, ktorí to budú zneužívať.
Ako?
Jednoducho, pri hliadke pôjde krokom alebo ju obíde, a potom zasa začne vyvádzať.
Všetky hliadky sa v rádiách asi nedajú obsiahnuť.
Polícia má svoju personálnu aj technickú kapacitu. Hliadky nemožno obsiahnuť pri bezpečnostných akciách, keď sú zdvoj až strojnásobené. Ale štandardný výkon činnosti hliadok možno v rádiách obsiahnuť.
Vy ste nad priznaním hliadok neuvažovali?
Ja som za inú cestu, za vyvážené opatrenia na cestách. Polícia by sa mala správať tak ako vodiči. Ak jazdia v pohode a je na cestách nízky počet nehôd a mŕtvych, polícia by sa mala usmievať. Keď však začne stúpať počet mŕtvych, polícia by mala sprísniť sankcie, tam už platí len represia. Ak to začnú vodiči zneužívať, treba si na nich 'setsakramentsky' posvietiť aj s maximálnym postihom.
Predpokladáte, že polícia bude musieť opatrenie prehodnotiť?
Som o tom presvedčený. Jedna lastovička leto nerobí, ale jeden darebák dokáže pokaziť ostatných. Zopár vodičov to bude zneužívať a doplácať na to budú všetci. Počkajme si na štatistiky, už o mesiac sa ukáže, čo to prinieslo. Myslím si, že ešte nie sme takí vyspelí vodiči ako v Nemecku alebo Rakúsku.
Prečo ste už vy nezakázali merať spoza kríčkov?
Neviem o tom, že by sa policajti schovávali v kríčkoch. Keď zmeriate jedného-dvoch vodičov a dáte im pokuty, hneď to ohlásia do rádia, takže nejaké schovávanie v kríčkoch bolo bezpredmetné. Bolo to vyhlásenie na efekt.
Čo si myslíte o výzve prezidenta, aby vodiči fotili nekorektné hliadky?
Občan má právo napísať sťažnosť na hliadku, ak sa mu postup nepáčil. Keď to budú mať zdokumentované, môže to slúžiť k dobru oboch strán. Pri vyhodnocovaní treba veľmi dbať na objektívnosť, aj medzi vodičmi sa nájdu takí, ktorí to budú robiť len preto, aby poškodili policajnej hliadke.
Michal Piško
Pokyny policajného prezidenta dopravákom
- Dopravní policajti budú kontroly cestnej premávky vykonávať na viditeľných miestach, nie skryte. A to najmä na miestach, kde sa pohybujú deti, chodci, dôchodcovia alebo osoby so sťaženým pohybom. Budú to aj úseky častých dopravných nehôd a miesta, kde to bude nevyhnutné na základe operatívnych informácií.
- V mimoriadnych situáciách, pri dopravných stavbách a v prípade, že sa zmení dopravné značenie, napríklad informujúce o jednosmernej ceste, policajti budú kontrolovať pred značkou, a nie za značkou.
- Ak verejnosť zistí, že polícia porušuje pokyny, prípad zadokumentujte napríklad fotkou a nahláste. Situáciu preveríme, ak sa potvrdí porušenie, policajti budú potrestaní a môžu byť aj personálne riešení.
- Polícia bude vopred informovať o tom kde, kedy a akými vozidlami bez označenia POLÍCIA budú vykonávané merania rýchlosti. Informácie poskytne dopravným portálom a rádiám a zverejní ich aj na internetovej stránke polície.
Zdroj: Polícia SR