Dopravná polícia sa mení. Podľa vyhlásení predstaviteľov polície sa má viac orientovať na prevenciu, ktorá by mala mať v ich činnosti rovnaké zastúpenie ako represia. Chvíľu však potrvá, kým sa z ciest vytratia situácie, ktoré kazia dobré meno polície. (1) Vodič nesmie zastaviť a stáť u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel ... sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou, na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na vchádzanie z miesta mimo cesty na cestu.
Viacerí majú skúsenosť s policajnými hliadkami, ktoré sa snažia napríklad pomalou jazdou vyprovokovať vodičov k spáchaniu dopravného priestupku. V takom prípade hliadka sama porušuje predpisy.
Matej: "Ako sa zachovať v situácii, keď je na ceste plná čiara a pred vami ide policajné auto pomalou rýchlosťou (cca 30 km/h) až napokon zastane a čaká, čo spravíte?
Podobný zážitok sa mi stal s mojim bratom, ktorý šoféroval a vracali sme sa v neskorších nočných hodinách domov. Túto policajnú praktiku sme už poznali, lebo sme to už v Žiline v Závodí videli viackrát. Policajné auto ide pomaly, alebo stojí na ceste, kde je plná čiara a ak ho niekto obehne, tak hneď sa vyrútia za ním s majákmi a pokutujú vodiča.
My sme ostali čakať, až kým sa opäť policajné vozidlo nepohlo a potom sme ho nasledovali pomalou "spanilou" jazdou po prvú križovatku, kde sme zabočili a šli svojim smerom."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni.
Porušil policajt dopravné predpisy?
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie
j) prekážať v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovať plynulosť cestnej premávky,
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Ak policajti, o ktorých písal Martin, jazdili pomaly len preto, aby mohli vyprovokovať iných vodičov k predchádzaniu prípadne k obiehaniu stojaceho vozidla cez plnú čiaru, porušili dopravné predpisy.
Policajti majú možnosť využiť výnimku z dopravných predpisov okamžite potrebnú v cestnej premávke. Brzdiť premávku a čakať, kým sa niekto nechytí do policajnej pasce, však určite nie je udalosť okamžite potrebná v cestnej premávke.
Vodič policajného auta tak porušil ustanovenie zákona o cestnej premávke, podľa ktorého vodič nesmie prekážať v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovať plynulosť cestnej premávky. Zároveň mohol svojim zastavením obmedziť jazdu vozidiel.
Ak je policajné auto prekážkou, plná čiara ňou prestáva byť
Samozrejme, tí, ktorí jazdia za pomalým vozidlom v úseku, kde je v strede cesty plná čiara, nesmú prejsť túto čiaru ani kúskom vozidla, pretože je to v rozpore s predpismi. Výnimkou sú napríklad situácie, ak odbočujete na miesto mimo cesty alebo potrebujete obísť prekážku cestnej premávky.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
r) prekážkou cestnej premávky všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov,
Značka Pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1a)
Keďže sa pri pomaly idúcom policajnom aute nedá jednoznačne povedať, aký je úmysel vodiča vozidla, nie je možné takéto auto označiť ako prekážku cestnej premávky. Každý vodič smie totiž jazdiť najviac takou rýchlosťou, ktorá zodpovedá šoférovým schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať.
Prekážkou cestnej premávky je napríklad aj vozidlo, ktoré vodič z vlastnej vôle zastavil, pričom blokuje plynulosť premávky. Je ním však aj vozidlo, ktoré jazdí bezdôvodne pomaly. O takejto bezdôvodnosti však nesmie byť pochýb.
Kedy by vám pokutu nemali dať
Ak by Matejov brat obišiel stojace policajné auto a prešiel by cez plnú čiaru, neporušil by dopravné predpisy. Okrem toho, že vyhláška to nezakazuje, policajné auto bolo v tom čase aj prekážkou cestnej premávky a tú možno obísť aj cez plnú čiaru oddeľujúcu premávku vo vašom smere od premávky v protismere.
Predídenie pomaly idúceho policajného auta by nebol priestupok, ak sa nakoniec ukáže, že policajt nemal dôvod jazdiť pomaly. Ale ako sa hovorí: "dôvod sa vždy nájde". A preto, ak nemusíte, pomaly idúce policajné auto radšej nepredchádzajte, pretože aj keď nakoniec pokutu nedostanete, stratíte oveľa viac času riešením sporu ako získate predídením policajného auta idúceho 30-kou na ceste s plnou čiarou uprostred.
Kde zastaviť polícii?
Martin: "V Košiciach (ale nie len tam) majú policajti takú módu, že riešia vodičov, kde im príde: v pripájacom, odbčovacom pruhu, v pravom pruhu dvojprúdovej cesty. Mám povinnosť zastaviť tam, kde podľa mňa prekážam ostatným účastníkom cestnej premávky? Nemôžem naznačiť, prípadne ukázať policajtom, že zastavím vedľa - na parkovisku, pumpe a podobne?"
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Zo zákona o cestnej premávke vyplýva, že vodič je povinný poslúchnuť pokyn policajta. Zodpovednosťou policajta je však spraviť to tak, aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky. To znamená, policajt by nemal zastavovať vozidlá na miestach, kde je to nebezpečné. Takými miestami môžu byť aj pripájacie alebo odbočovacie pruhy.
Ak vás teda budú zastavovať policajti, musíte zastaviť vozidlo tam, kde to chce policajt. V opačnom prípade vám hrozí pokuta na mieste do výšky 150 eur prípadne na dopravnom inšpektoráte od 60 do 300 eur, pričom vám môžu zakázať šoférovať až na 2 roky.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni.