Veľkým problémom sú pri ojazdených autách pretočené tachometre a okrádanie štátu neodvedením DPH, napríklad pri zabezpečovaní nákupu áut zo zahraničia.
Veľkým problémom sú pri ojazdených autách pretočené tachometre a okrádanie štátu neodvedením DPH.
BRATISLAVA. Podľa údajov spoločnosti Cebia, ktorá vydáva osvedčenia o pôvode vozidla, sa za minulý rok objavilo na Slovensku až 130 000 automobilov s pretočeným tachometrom. Na Slovensku i v Česku stále chýba zákon, ktorý by trestal podvodné stáčanie kilometrov u ojazdených áut.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Podľa Ralpha Howieho zo spoločnosti AAA Auto napríklad v USA je táto činnosť trestná už od roku 1972. Ako povedal na stretnutí s novinármi, najlepší spôsob, ako spoznať, či má auto pretočený tachometer, je interiér. Ak je príliš opotrebovaný, nízky počet kilometrov je nereálny.
Okrádanie štátu na DPH
Okrem zákazníkov však podvodníci s ojazdenými vozidlami prišli aj na rôzne spôsoby ako okrádať štát. Bratislavská polícia nedávno zadržala skupinu podvodníkov, ktorí zabezpečovali nákup ojazdených áut od predajcov v zahraničí.
Vozidlá boli nadobudnuté v prospech zahraničných predajcov prostredníctvom nastrčených podnikateľských subjektov, ďalej ich potom prevádzali na konkrétne osoby. Na vystavených faktúrach v mene podnikateľských subjektov nebola uvedená DPH. Štátny rozpočet tak ukrátili najmenej o 170.000 eur.
V prípade, že má zákazník záujem o kúpu ojazdeného auta, nemal by sa podľa autobazárov spoliehať na výhodnú kúpu "z ulice", ale na renomovaný autobazár s preverenými automobilmi a rozsiahlymi garanciami.