SME

Štát zverejnil ceny za diaľničné známky, zdražejú o 40 percent

Za používanie diaľnice na budúci rok zrejme zaplatíme asi toľko ako Česi. Hustotou a kvalitou cestnej siete však za nimi zaostávame. Po zdražení budú vodičov viac lákať aj maďarské cesty.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Agentúrnu správu sme o 19:25 nahradili autorským článkom.

BRATISLAVA. Vyrážate pravidelne autom po diaľnici za rekreáciou či za prácou? Od budúceho roka vás to vyjde drahšie.

Ministerstvo dopravy totiž plánuje zvýšiť cenu diaľničných známok, a to zhruba o 40 percent. Ročná nálepka tak zdražie z 36,5 eura na 50 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diaľnic v posledných rokoch podľa ministerstva pribudlo, zatiaľ čo nálepky nezdraželi od roku 2005. „V období rokov 2006 až 2010 bolo alebo bude odovzdaných do používania spolu 263 kilometrov úsekov diaľnic a rýchlostných ciest,“ píše sa v návrhu ministerstva dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Pre domácnosť, ktorá si každoročne kupuje ročnú diaľničnú nálepku, to bude znamenať podľa rezortu zvýšenie nákladov o 13,5 eura za rok, čo „predstavuje 2,7 percenta výdavkov domácností na prevádzku prostriedkov osobnej dopravy“.

Drahší a lacnejší

Slovensko sa tak dostane na podobnú cenovú úroveň ako majú napríklad v Česku. Tam vyjde ročná známka v prepočte zhruba na 48 eur.

Česi sa na budúci rok nálepky zdražovať nechystajú. „Pomerne často sme zdražovali za posledné roky, takže pre ďalší rok nechceme,“ vraví hovorca českého ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Naposledy Čechom zdraželi nálepky tento rok.

Z okolitých krajín avizovali rast cien na budúci rok len Rakúšania. Tam sú dnes nálepky drahšie než u nás, podobne je to pri ročných nálepkách aj v Maďarsku. Vodičov zo Slovenska však aj tak budú maďarské cesty lákať viac než doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

„Už dnes nemálo motoristov cestuje z Bratislavy do Košíc cez Maďarsko a takto ich bude ešte viac. Maďari totiž na rozdiel od nás majú pomerne lacnú krátkodobú 4-dňovú známku,“ povedal Zoltán Bojar zo zahraničného oddelenia Slovenského autoturist klubu.

Ministerstvo plánuje cez drahšie známky vyzbierať na budúci rok 55,5 milióna eur. To je asi o 16 miliónov viac než sa odhaduje pre tento rok.

Prezident Združenia cestných dopravcov Slovenskej republiky (Česmad), ktoré zabezpečuje distribúciu nálepiek, Pavol Jančovič, tvrdí, že plány štátu sú reálne.

„Som presvedčený, že sa ich predá rovnako. Dokonca, že so stúpajúcou motorizáciou sa ich predá ešte viac. Určite to prinesie väčší výnos, než bol pri nižšej cene,“ povedal Jančovič.

Štát pritom očakáva, že na budúci rok predá pre osobné autá zhruba rovnaký počet nálepiek ako tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

Nálepka za prívesy je vraj nehoráznosť

O návrhu chcú predstavitelia štátu ešte rokovať s odborármi a zamestnávateľmi.

Odborári zdražovaniu naklonení nie sú. Štyridsať percent sa zdá priveľa prezidentovi odborového zväzu KOVO Emilovi Machynovi. „Hľadajú sa všetky možnosti, ako naplniť rozpočet, ale cena známky by mala rásť percentom, ktoré by nemalo prekračovať infláciu,“ povedal.

Zamestnávatelia chcú zasa poznať detaily. Keby sa za vyzbierané peniaze začalo stavať a tendrovať transparentne, možno zdražovanie nie je potrebné, hovorí Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

Motoristom sa tiež zdražovanie nepozdáva. „Dalo by sa akceptovať len v tom prípade, ak by verejnosť konkrétne videla, do čoho boli prostriedky vložené,“ povedal Bojar z Autoturist klubu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za nehoráznosť však niektorí motoristi považujú novinku v diaľničných známkach. Na budúci rok totiž pribudne ročná nálepka pre prívesy. „Takáto známka nemá v Európe obdobu, jedine vari v turistických destináciách, kde je cestná sieť väčšinou spoplatnená formou mýta,“ povedal Bojar.

Hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič povedal, že s ročnými známkami pre prívesy sa rátalo už minulý rok. Nemohli sa však zaviesť, keďže samotné spoplatnenie prívesov začalo uprostred roka 2010.

Vodiči by uvítali diaľničné nálepky na kratší čas, hovorí Chvála z auto.sme.sk. „Keď niekto cestuje naozaj sporadicky, tak je určite lepšie, keď má možnosť kúpiť si aj jednodňovú nálepku,“ povedal.

O jednodňovej nálepke, ktorú by si vodiči mohli kúpiť aj cez SMS, pritom minister dopravy Ján Figeľ (KDH) už uvažoval.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebude ani desaťdňová

Podobne mal v pláne zaviesť desaťdňové nálepky. Z toho však nateraz vzišlo. Na zmeny vraj nie je dostatočne pripravená legislatíva. „Ministerstvo sa tým bude naďalej zaoberať,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič.

Dopravný analytik Jozef Drahovský tvrdí, že o zmenách sa uvažuje už niekoľko mesiacov, takže priestor na zmeny bol dostatočný. Desaťdňové známky sú podľa neho potrebné. Keď ide vodič napríklad v sobotu na Slovensko, ďalšiu sobotu ráno mu už týždenná nálepka neplatí.

„Zvýšenie ceny diaľničných nálepiek v priemere o 40,4 percenta je nehorázny, už v poradí druhý útok na motoristov po zastavení výstavby diaľnice D 1,“ povedal exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 11 590
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 577
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 865
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 588
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 213
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 118
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 984
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 488
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Dušan Koniar: Letný Tábor Ústavných Činiteľov
  2. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  3. Martin Fronk: Etika, spravodlivosť a zodpovednosť vo verejnom sektore: Keď ticho znamená súhlas?
  4. Vladimír Zervan: Príbeh z predmestia
  5. Anton Kovalčík: Holokaust a islamské krajiny - druhá časť.
  6. Rastislav Puchala: V tem Prešporku za vojačka Peťka vzali
  7. Viera Gáliková: Hlášky od pubertiakov pripomínajú, že starneme?
  8. Jozef Huljak: Hra o nebo nad Taiwanom: Čo sa skrýva za novou leteckou trasou
  1. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 602
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 16 359
  3. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 12 386
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 186
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 609
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 872
  7. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 551
  8. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 219
  1. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  2. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  4. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  5. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  6. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  7. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  8. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
reklama
SkryťZatvoriť reklamu