Predstavte si, že vás zastaví hliadka, vám zapadne občiansky preukaz a policajt vám dá pokutu za to, že ste mu nepredložili na kontrolu všetky potrebné doklady.
Skúsenosť, o ktorej nám napísal Michal, nám znovu pripomína, že sa v policajnom zbore nachádzajú ľudia, ktorí pravdepodobne nepoznajú svoje povinnosti. A pritom sú schopní za drobnosť, ktorá ani nie je priestupkom, udeliť takmer maximálnu možnú pokutu. Situácia, ktorá je kilometre vzdialená od bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
To, čo Michal zažil, sa podľa jeho slov stalo 9. októbra 2010 v Žiline neďaleko OD MAX.
Michal: "Zastavila ma policajná hliadka, ohlásili kontrolu a požiadali ma o doklady. Vytiahol som doklady z peňaženky a podal hliadke. A tu nastal problém. Pravdepodobne pri vyťahovaní dokladov mi vypadol občiansky preukaz, čo som nepostrehol a zapadol vedľa sedadla spolujazdca.
Policajt ma okamžite obvinil z vedenia vozidla bez potrebných dokladov a či som ochotný zaplatiť blokovú pokutu 50 €. Toto som odmietol a oznámil mu nech si moju totožnosť overí. Odpoveďou bolo, že totožnosť si overia, ale pokutu zaplatiť musím aj tak.
Odmietol zaplatiť pokutu za to, čo si policajt dokáže overiť
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič je povinný
b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,
Opäť som odmietol s tým, že ma asi čaká predvolanie na dopravný inšpektorát. Následne si teda vypýtal údaje na overenie a odišiel do služobného vozidla. Jeho kolega ma zatiaľ podrobil dychovej skúške s negatívnym výsledkom a odišiel. Zavolal som kamarátovi, aby mi na stránke policajného zboru overil, aké doklady potrebujem mať a priateľka hľadala môj občiansky preukaz.
Už sme tam stáli asi 15 minút, tak som si išiel overiť stav k hliadke a zostal som pri nich. Priateľka medzičasom môj občiansky našla. Keď som toto oznámil hliadke, odpovedali: "Tak to už je Váš problém."
Dali mi na podpis protokol, kde už bola uvedená moja totožnosť s priestupkom: Nepredložil doklady potrebné na vedenie vozidla podľa § 4, ods. 1, písm. b) zákona č. 8/2009.
Pomohol fotoaparát
Tu som sa už nahnevane na nich oboril, prečo tam nie je napísane, že som nepredložil občiansky preukaz a že sa k tomu chcem vyjadriť. Tak som diktoval vyjadrenie v zmysle "nepredložil som občiansky preukaz, ktorý som dodatočne našiel, ale hliadka to nechcela akceptovať.
Priateľku som poslal pre fotoaparát, že si ten protokol nafotím. Zrazu sa všetko obrátilo. Vraj nech ukážem občiansky preukaz. Ukázal som. Hneď nato nech pokračujem v jazde a nech sa nabudúce nesprávam tak arogantne. Bol som tam 40 minút. Kto bol v práve, ja alebo hliadka?"
§ 18, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti.
(3) Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.
(4) Ak vyzvaná osoba nemôže preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2 a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôže hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska, policajt je oprávnený postupovať podľa odseku 3. Hodnovernosť preukázania mena a priezviska, dátumu narodenia a adresy bydliska posudzuje policajt podľa dôvodu zisťovania totožnosti osoby.
Doklady, ktoré musí mať vodič pri sebe
Základným predpisom, ktorý určuje, že vodič musí mať pri sebe doklady, je zákon o cestnej premávke. Zároveň prikazuje vodičovi mať pri sebe vodičský preukaz s oprávnením šoférovať vozidlo, ktoré vodič vedie.
Zákon o povinnom zmluvnom poistení núti vodiča mať pri sebe potvrdenie o poistení zodpovednosti. Ďalším dokladom, ktorý nesmie chýbať šoférovi, je osvedčenie o evidencii vozidla alebo technické osvedčenie vozidla.
Profesionálni vodiči majú povinnosť mať pri sebe ešte ďalšie doklady a potvrdenia. Občiansky preukaz však vodič nepotrebuje.
Občiansky preukaz nie je pre vodiča povinným dokladom
Občiansky preukaz je dokladom totožnosti. Podľa zákona o občianskych preukazoch ste povinný ho mať, nie ste však povinný ho mať pri sebe.
Na druhej strane, policajt je oprávnený požadovať od vás občiansky, no môže nastať situácia, keď mu ho jednoducho nemôžete ukázať z objektívnych príčin, aj keby ste chceli. Zákon o policajnom zbore myslí aj na takúto situáciu.
Snaha pomôcť policajtovi preukázať svoju totožnosť inak ako prostredníctvom občianskeho preukazu môže byť dostatočná. Ak si policajt bude myslieť, že to nestačí, môže vás predviesť na policajné oddelenie na zistenie totožnosti.
V Michalovom prípade sa cez iné doklady a prostredníctvom vysielačky dala overiť jeho totožnosť. Podľa toho, čo nám napísal Michal, to policajti dokázali. Nedokázali si však asi spomenúť na to, že občiansky preukaz nie je dokladom, ktorý musí mať vodič pri sebe.
Policajti sa už s radarmi nebudú krčiť v kríčkoch. Prezradia, kde sú
Policajný prezident vyzýva vodičov, aby nahlasovali hliadky, ktoré nekontrolujú korektne. Najlepšie aj s fotografiou, napríklad z mobilu.
„Ak sa ukáže, že občan sa oprávnene sťažuje, tak budú vyvodené dôsledky, aj personálne," sľubuje Spišiak.
Michal Piško
§ 12, zákon č. 372/1990 Zb.:
(1) Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.
Michal urobil dobre, že nezaplatil pokutu. Taktiež urobil dobre, že sa rozhodol správu o priestupku skontrolovať a nesúhlasil s činom, ktorý nespáchal.
Konanie policajtov v tomto prípade navodzuje dojem, že policajti chceli od Michala vytiahnuť za každú cenu pokutu. Nehovoriac o tom, že 50 eur za chýbajúci doklad, ktorý sa našiel v čase riešenia priestupku, sa nám nezdá byť adekvátnou sankciou.
V takom prípade, ako zažil Michal, je najlepšie hodnoverne zdokumentovať situáciu (napríklad odfotiť správu o priestupku, doklady pri policajnom aute a podobne) a informovať o činnosti policajnej hliadky ich nadriadených.
V opačnom prípade sa motoristi budú naďalej stretávať na cestách s policajtmi, ktorých úmyslom nie je bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky ale zber pokút.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.