Každý majiteľ vozidla vie, že mu zákon stanovuje uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Mať pri sebe potvrdenie o poistení zodpovednosti či zelenú kartu je už akosi samozrejmosťou.
Môže sa to stať každému, že z nepozornosti, zábudlivosti alebo iného dôvodu zabudne zaplatiť splátku za Povinné zmluvné poistenie (PZP). Stačí však takáto neúmyselná maličkosť a následná prípadná nehoda vás môže vyjsť pekne draho.
Nepríjemné zistenie, že jazdí s nepoisteným vozíkom vyše mesiaca, mal aj Pavel:
Pavel: "Prosím Vás o posúdenie správneho postupu poisťovní pri uplatňovaní zákona č. 381/2001 Z.z. o PZP. Z rozličných dôvodov sa môže stať, že poisťovňa nedostane poslednú splátku poistnej sumy.
V mojom prípade išlo o nepozornosť, keď som jednu poštovú poukážku z dvoch prehliadol. Poisťovňa nemusí o zrušení zmluvy vopred občana informovať.
Ja som 15. marca 2010 dostal od poisťovne oznámenie, že moja zmluva o zákonnom poistení vozidla bola pre nezaplatenú splátku zrušená k 31.1.2010. Bolo to veľmi nepríjemné zistenie, že používam nepoistené vozidlo od 1.2.2010. V mojom prípade sa jednalo o príves.
Podľa odporúčania poisťovne som ešte v ten deň telefonicky uzavrel novú zmluvu. Tá už bola samozrejme okolo 20 % drahšia.
Na uzatvorenie zmluvy treba obe strany - poisťovňu a vlastníka vozidla. Je však v súlade s inými zákonmi, že táto zmluva môže byť jednostranne zrušená, poistený nie je o tom informovaný a tým je vystavený nebezpečenstvu veľkej finančnej straty? Neabsentuje v tomto zákone vykonávací prepis, ktorým by bola poisťovňa povinná upozorniť poisteného upomienkou doplnenou o penále z omeškania platby?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Podľa zákona, ktorý spomína Pavel, môže zákonná poistka zaniknúť aj tak, že vlastník vozidla nezaplatí poistné do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti.
§ 9, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(4) Poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty.
(5) Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná.
Pavlova poistka teda zanikla legálne.
Aj keď sa to môže zdať nespravodlivé, poisťovni nič neprikazuje, aby poisteného informoval o tom, že nezaplatil a teda zmluva bude zrušená. Poisťovňa má len povinnosť dať vám vedieť, že zmluva zanikla zo spomínaného dôvodu a zároveň vás upozorní na to, že ste povinný uzatvoriť s tou istou poisťovňou novú zmluvu.
Kontrola platieb ostáva len na vás. Preto si vždy skontrolujte, či ste poisťovni zaplatili dohodnuté poistné včas. Poisťovňa vás na vašu chybu upozorniť nemusí. Prax ukazuje, že to ani neurobí.
No a to, že Pavlovi zdvihli cenu poistky? Poisťovňa len využila zákon vo svoj prospech a zjavne Pavlovi zrušila zľavy dohodnuté v predchádzajúcej zmluve. Poisťovňa si bola jednoducho vedomá toho, že Pavel sa musí u nich znovu poistiť.
Ďalší z vás, Ľubomír, si svoju poistku platil, preto takýto problém nemal. Jeho však zaujíma ako postupovať, ak si chce znížiť splátky poistného u toho istého poisťovateľa:
Ľubomír: "Pred skončením PZP mi prišiel šek na úhradu poistného. Keďže mám ešte pár dní na výpoveď, tak som sa pozrel na to, ako to vyzerá s ponukami aktuálne.
Poisťovateľ mi zaslal šek na rovnakú sumu, ako som platil. Keď som si však cez internetovú stránku toho istého poskytovateľa dal vypočítať poistné pre to isté vozidlo aj so zľavou za uzavretie cez internet, vyšla mi táto suma o 32 € nižšia. Pozeral som aj iné poistky, ale môj súčasný poisťovateľ vychádza stále najlacnejšie.
Ako by som mal teraz postupovať? Mám dať výpoveď súčasnej poistky PZP a následne sa poistiť u toho poisťovateľa cez internet? Je to možné a legálne?"
S otázkou sme sa obrátili na Viktora Haburu, ktorý sa venuje poisťovaniu vozidiel cez internet.
"Výpoveď súčasnej poistnej zmluvy môžete dať v lehote najneskôr 6 týždňov pred jej výročím. Po doručení výpovede v stanovenej lehote (vtedy už musí byť zmluva v poisťovni, čiže pri hraničnom termíne ju radšej zaneste osobne na pobočku), môžete nové poistenie uzatvoriť v ktorejkoľvek poisťovni poskytujúcej tento produkt. Môžete tak urobiť aj v poisťovni, v ktorej ste práve vypovedali starú zmluvu," napísal nám Habura.
Systém na generovanie výpovede z povinného poistenia
Či ste lehotu na podanie výpovede "neprešvihli" zistíte aj na našich stránkach. Je tam potrebné zadať dátum výročia vašej zmluvy, respektíve dátum jej začiatku.
Výpočet povinného poistenia a porovnanie všetkých poisťovní môžete zistiť po vyplnení formulára na internetovej adrese http://poistenie.natankuj.sme.sk/. Novú zmluvu tam môžete uzatvoriť online, bez nutnosti podpisu, poštových zásielok z vašej strany, či návštevy poisťovne.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.