Informoval o tom Viktor Plézel, hovorca Prezídia policajného zboru.
BRATISLAVA. Testovacie obdobie sa už viackrát predĺžilo. Termín, kedy sa možnosť úhrady za dopravné priestupky cez platobné karty zavedenie do praxe, nie je známy. "Presný dátum bude jasný po celkovom vyhodnotení pilotného projektu," povedal Plézel.
Platobné terminály zatiaľ len v hlavnom meste
Na policajné hliadky s platobnými terminálmi môžete momentálne naraziť len v Bratislave. Po testovaní polícia plánuje túto možnosť rozšíriť na celé Slovensko.
Počas skúšobnej prevádzky dospela polícia podľa Plézela k viacerým záverom. "Evidujeme skrátenie času potrebného na vybavenie priestupku v blokovom konaní. Zavedenie platby pokút bezhotovostným platobným stykom chápeme aj ako jedno z významných opatrení v boji proti korupcii v Policajnom zbore," informoval.
Bezhotovostný styk pomáha vodičom aj policajtom
V blokovom konaní môže pokuta dosiahnuť výšku až 650 eur. Ak vodič pri sebe nemá hotovosť, môže zaplatiť prostredníctvom platobnej karty. Polícia tým podľa Plézela vychádza v ústrety hlavne vodičom.
Zákon umožňuje policajtom zadržať vodičský preukaz, ak vodič nemá pri sebe dostatočnú hotovosť, a teda pokutu na mieste nezaplatí. S platobnými terminálmi sa tento problém vodičov vyrieši.
Pre políciu to znamená "odpadnutie administratívnych úkonov súvisiace so zadržaním vodičského preukazu a s vrátením vodičského preukazu vodičovi po zaplatení uloženej pokuty," objasňuje Plézel.
Nezaplatanie pokuty znamená zadržanie vodičského preukazu
Kým sa terminály zavedú do praxe, môžete predsa len prísť kvôli nezaplatenej pokute o vodičský preukaz. V takom prípade dostanete poukaz, ktorý informuje o zadržaní vodičského. S ním však môžete jazdiť len 15 dní. Platí to aj pre cudzincov jazdiacich na Slovensku.
V prípade, že by ste chceli vycestovať do zahraničia, poukaz neplatí. To znamená, že by ste jazdili bez vodičského preukazu, čo by vám v zahraničí mohlo narobiť veľa nepríjemností.