Traja z vás nám poslali otázky, ktorých spoločným rysom je povolená rýchlosť jazdy. Dozviete sa napríklad, či koniec obce ukončuje prenosnú 40-ku, či skrytá značka alebo vjazd do dvora ukončuje značku obmedzujúcu maximálku na 70 km/h alebo či sa smie ísť na diaľnici pomalšie ako minimálnou povolenou rýchlosťou. (1) Účelovými komunikáciami sú najmä poľné a lesné cesty, príchodové cesty k závodom, staveniskám, lomom, baniam, pieskovniam a k iným objektom a cesty v uzavretých priestoroch a objektoch.
Peter: Na diaľnici sa má podľa predpisov jazdiť minimálne 80 a maximálne 130 km/h. Čo ak: je na diaľnici situácia, ktorá vodičovi neumožňuje jazdiť aspoň 80 km/h (sneh, poľadovica)? Ako sa bude posudzovať prípadná havária? Mal ísť aspoň 80 alebo mal prispôsobiť rýchlosť stavu a povahe vozovky? A čo ak je na diaľnici obmedzená rýchlosť na 50 km/h? Má ísť teda vodič presne 50 alebo môže ísť aj menej?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 35, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Rýchlosť jazdy podľa odseku 1 sa nevzťahuje na vodiča motorového vozidla vchádzajúceho na diaľnicu, vychádzajúceho z diaľnice, pri súbežnej jazde a v iných prípadoch, ak je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. ...
Zákon o cestnej premávke prikazuje na diaľniciach a rýchlostných cestách jazdiť mimo obce minimálnou rýchlosťou 80 km/h a v obci najmenej 65 km/h. Zároveň však myslí aj na situácie, keď sa tam objektívne nedá ísť minimálnou povolenou rýchlosťou.
Ak vchádzate na diaľnicu alebo z nej vychádzate, zákon vám umožňuje ísť pomalšie, ako minimálnou povolenou rýchlosťou. Platí to aj počas súbežnej jazdy a v ďalších prípadoch, kedy je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
To sú napríklad aj také situácie, keď sa pre prácu na diaľnici obmedzí najvyššia povolená rýchlosť pod 80 km/h, alebo keď je poľadovica, hmla a podobne.
Bezpečnosť je prvoradá. Ak by teda malo prísť k jej ohrozeniu z dôvodov nezávislých od vôle vodiča, nikto vás nebude za pomalú jazdu na diaľnici pokutovať.
Ukončuje prenosnú 40-ku koniec obce?
Matej: V obci je podľa zákona maximálna povolená rýchlosť 50 km/h. Chcel by som sa opýtať, keď sa dve dediny od seba oddeľujú iba značkou (na jednej značke je tabuľka koniec obce a hneď pod ňou je tabuľka začiatok druhej obce) a v obci, ktorá končí, je rýchlosť znížená na 40km/h, akou rýchlosťou smiem ísť v druhej obci. Otázka je či tabuľa koniec/začiatok obce ruší túto 40-tku. V tej obci robia námestie, tak tá 40-tka je len prenosné dopravné značenie.
Obmedzenie rýchlosti vyplývajúce z dopravnej značky, môže byť ukončené jedným z piatich spôsobov:
vzdialenejšou hranicou križovatky,
inou dopravnou značkou Najvyššia dovolená rýchlosť (B 31a),
dopravnou značkou Koniec najvyššej dovolenej rýchlosti (B 31b),
dopravnou značkou Koniec viacerých zákazov (B 39), alebo
dopravnými značkami, ktoré vyznačujú začiatok alebo koniec obce alebo časti obce.
§ 61, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) Prenosné dopravné značky a prenosné dopravné zariadenia sú nadradené trvalým dopravným značkám a dopravným zariadeniam. Prenosné dopravné značky a prenosné dopravné zariadenia sa smú používať len v nevyhnutne potrebnom čase.
Je jedno, či obec začína tam, kde končí iná alebo za tabuľou Koniec obce sa ani ďalšie mesto či dedina nenachádzajú. Rýchlostné obmedzenie vyplývajúce z dopravnej značky Najvyššia dovolená rýchlosť (B 31a) pri prejazde hranicou obce končí.
Matej tiež napísal, že rýchlostné obmedzenie 40 km/h je uvedené na prenosnom dopravnom značení. Zákon v tejto súvislosti uvádza, že prenosné dopravné značenie je nadradené trvalému. Lenže takáto nadradenosť má význam len v prípade dopravného obmedzenia s rovnakým významom vyplývajúceho z trvalej značky. To znamená, že prenosná 40-ka by bola nadradená napríklad trvalej 70-ke.
Koniec a začiatok obce ukončujú platnosť značky obmedzujúcej rýchlosť. Platí to nielen pre trvalé značky ale aj pre prenosné. Prenosná 40-ka v tomto prípade nemôže byť nadradená dopravnej značke označujúcej koniec alebo začiatok obce, pretože každá z nich má iný význam: jedna rýchlostné obmedzenie zavádza, druhá ho ukončuje.
Čo ukončilo 70-ku? Skrytá značka alebo vjazd do dvora?
Ivan: Nedávno som dostal pokutu za prekročenie rýchlosti na vjazde do Nitry (Bratislavská ulica - v smere do mesta). Jedná sa o dvojprúdovú komunikáciu, kde je povolená jazda v obci 70 km/h zvislou dopravnou značkou na okraji cesty vpravo, ktorá je cca po 500 m obmedzená na 50km/h ďalšou zvislou dopravnou značkou na okraji cesty vpravo.
Vozidlo som viedol v tomto úseku v ľavom jazdnom pruhu, s nastaveným tempomatom na 69km/h. V pravom jazdnom pruhu sa pohybovali 2 kamióny, ktoré mi zakrývali výhľad na dopravnú značku obmedzujúcu rýchlosť na 50 km/h. Keďže som nevidel na toto dopravné obmedzenie, mal som v úmysle spomaliť až za hranicou nasledujúcej križovatky (odbočka za ČS Avanti).
Tesne pred ČS na moje prekvapenie vyskočili na cestu policajti, ktorí mi udelili 60 eur pokuty. Darmo som im to vysvetľoval, nič nepomohlo. Zlé umiestnenie značky ich nezaujímalo. Navyše odôvodňovali udelenie pokuty aj tým, že pred ich kontrolným miestom sú odbočky do priemyselných dvorov, kde povolenie ísť 70 km/h končí.
Preto sa pýtam: je toto niekedy neviditeľné umiestnenie značky v poriadku? A dá sa pokladať odbočka do dvora, ktorá nie je označená ako križovatka, za ukončenie platnosti predchádzajúcej 70-ky?
Ako sme spomínali, križovatka ukončuje platnosť rýchlostného obmedzenia, ktoré zaviedla na úseku dopravná značka. Platnosť značky ukončuje aj iná značka obmedzujúca rýchlosť. Tá však musí byť viditeľná z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad. To tvrdí vyhláška.
§ 8, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(8) Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad.
§ 22, vyhláška č. 35/1984 Zb.:
Ak ale kamióny v pravom jazdnom pruhu zakryjú dopravnú značku iným vozidlám jazdiacim v iných jazdných pruhoch vedľa nich, podmienka o viditeľnosti značky nie je splnená. Vodič sa jednoducho nemôže riadiť značením, ktoré objektívne nemôže vidieť. Ak platí to, čo napísal Ivan, pokutu dostal neoprávnene, pretože z tohto hľadiska predpisy neporušil.
Aj neoznačená križovatka je križovatkou, ak sa v nej križujú alebo spájajú cesty. Otázkou ostáva, či je vjazd do uzavretého areálu cestou. Mohli by byť účelovými komunikáciami. V takom prípade by tam existovala križovatka, ktorá ruší 70-ku.
Na mieste, krátko za dopravnou značkou, ktorá ruší 70-ku, doslova niekoľko metrov za ňou, sa nachádzajú v rozmedzí cca 100 metrov dopravné značky Radenie jazdných pruhov pred križovatkou (C 25), ktoré vodičov informujú o blízkych križovatkách. Jedna z tých križovatiek je v podstate vjazdom do jedného zo skladovo-priemyselných areálov.
Lenže, tak ako kamióny zakryli značku, ktorá zrušila 70-ku, tak mohli zakryť aj iné značky. A keď sme už pritom, tak aj spomínané križovatky. Preto si myslíme, že policajti mali posúdiť možnosť porušenia dopravného predpisu inak a po vodičovom vysvetlení mu mohli namiesto pokuty upozorniť na obmedzenie rýchlosti.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.