Na úvod sa pozrieme na to, ako premiestniť z bodu A do bodu B chované zvieratá, no do cesty sa im pripletie cesta.
Ako hnať zvieratá cez cestu
Zita: "Cez obec prechádza cesta prvej triedy, cez ktorú by som chcela chodiť s husami a ovcami na pastvinu. Čo všetko musím dodržať pri priechode komunikáciou? Je vôbec čosi takéto prípustné? Ide o súkromný chov pre vlastné účely, nie podnikateľskú činnosť."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 57, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Pre jazdca na zvierati a pre sprievodcu vedených a hnaných zvierat primerane platia práva a povinnosti vodiča podľa tohto zákona.
(3) Sprievodca smie viesť najviac dve zvieratá, ktoré musia byť navzájom priviazané. Zvieratá sa smú viesť a hnať len tak, aby premávka na ceste nebola ohrozovaná a aby bola čo najmenej obmedzovaná. Hnané zvieratá sa pritom musia rozdeliť na vhodne dlhé skupiny a oddeliť od seba dostatočne veľkými medzerami. Hnané zvieratá nesmú sprevádzať osoby mladšie ako 15 rokov. Počet sprevádzajúcich osôb musí byť dostatočný na zabezpečenie usmerneného pohybu zvierat. Za zníženej viditeľnosti sprievodca musí mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
Zitu poteší informácia, že zvieratá cez cestu hnať môže. Musí však splniť pár podmienok. Zvieratá cez cestu musí hnať tak, aby neobmedzila a neohrozila premávku na ceste.
Pokiaľ by išlo o príliš veľkú skupinu zvierat (čo sa však pri chove pre vlastné účely nestáva veľmi často), musela by zvieratá rozdeliť do menších skupín, ktoré by boli od seba dostatočne oddelené.
Zvieratá môže hnať cez cestu sama v tom prípade, že je schopná ich usmerniť. Pokiaľ hrozí riziko, že sa jej stádo môže počas priechodu cez cestu deliť či meniť smer, musí si zabezpečiť ešte niekoho, kto jej pomôže.
Ak by chcela Zita poslať niekoho iného, aby vyhnal zvieratá na pastvu, musí mať daná osoba minimálne 15 rokov. A za zníženej viditeľnosti musí mať sprievodca zvierat oblečené reflexné prvky.
Takže naša čitateľka môže hnať husi aj ovce na pastvu aj cez cestu. Treba však ešte upozorniť, že musí zabrániť tomu, aby sa jej zvieratá dostali na cestu svojvoľne a ohrozovali tak premávku. Ak by sa tak stalo, mohla by dostať pokutu.
S počítačom na nohách v aute?
Jana: "Môže spolujazdec robiť počas jazdy na prednom sedadle na laptope?"
§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
a) správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam,
Zákon o cestnej premávke nepojednáva o tom, čo môže a nemôže robiť spolujazdec na prednom sedadle. Niežeby spolujazdci boli úplne opomenutí v zákone. Musia mať napríklad ochrannú helmu pri jazde na motorke. Ale neurčujú sa v zákone ich práva a povinnosti ako spolujazdcov v aute.
Netreba však zabúdať na to, že aj spolujazdci sú účastníci cestnej premávky. A na nich sa vzťahuje všeobecné pravidlo, podľa ktorého sa majú správať disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozili bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Logicky z toho môžme vyvodiť, že pokiaľ spolujazdec svojím konaním neohrozuje a nerozptyľuje šoféra alebo neohrozí idúce auto ako také, môže pracovať na čomkoľvek, aj na laptope.
Driftovanie na verejnom parkovisku
Michal: "Je nejako sankcionované tzv. driftovanie na prázdnom verejnom parkovisku vo večerných hodinách? Aký paragraf cestného zákona rieši túto činnosť? Má vôbec polícia právo takéto konanie trestať?"
Aj na tento prípad sa dá aplikovať zákon o cestnej premávke. Ešte predtým si však treba uvedomiť, že aj verejné parkovisko je podľa právnych predpisov cestou, na ktorej platia dopravné predpisy.
Vodič nesmie obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia. Všetky tieto aspekty by sa dali aplikovať na driftovanie. Za toto by driftujúcemu vodičovi mohla hroziť pokuta do 60 euro na mieste.
Ak by sa driftovaním poškodilo prípadné vodorovné dopravné značenie alebo samotný povrch parkoviska, vodiča by to vyšlo podstatne drahšie.
V uzavretých areáloch, ktoré nie sú cestou, by však driftovanie nemalo byť problémom, ak proti tomu vlastník pozemku neprotestuje.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.