SME
Nedeľa, 23. január, 2022 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Oživená legenda alebo len marketing? Renaulty Gordini skúšame na Slovakia Ringu

Keď Renault potvrdil, že plánuje oživiť značku Gordini, výskali sme nadšením. V tom čase sme mali za sebou prvé skúsenosti so znovuzrodeným Abarthom.

(Zdroj: Tomáš Benedikovič)

SLOVAKIA RING. Keď Renault potvrdil, že plánuje oživiť značku Gordini, výskali sme nadšením. V tom čase sme mali za sebou prvé skúsenosti s novodobými Abarthami. Myšlienka, že dôjde k vzkrieseniu ďalšieho mena, ktoré kedysi hýbalo svetom motoristického športu, musí rozžiariť tvár každého priaznivca štyroch kolies.

Krátko pred minuloročnými Vianocami však prišlo vytriezvenie. Gordini je marketingový ťah. Namiesto vylepšení techniky existujúcich modelov Twingo RS a Clio RS, došlo iba k úpravám ich vzhľadu a rozšíreniu výbavy. To je presne opačný postup, aký praktizoval samotný Amédée Gordini pred asi päťdesiatimi rokmi.

Smutné, napriek tomu ale nemôžeme Renault prvoplánovo odsúdiť. Je to práve francúzska značka, ktorá prostredníctvom svojej športovej divízie pláva proti prúdu. V časoch šetrenia nákladov vyrába autá, o ktorých vie, že z nich nepredá stovky tisíc kusov. A v dobe bruselského „ekoterorizmu" sa v jej portfóliu objavujú dva športové hatchbacky s poctivými atmosférickými motormi, doslova prahnúcimi po vysokých otáčkach.

Potrebujú však skvosty z dielne Renault Sport takto vyčačkať a nedalo sa zo slávneho mena vyťažiť viac ako len samolepky a niekoľko parádičiek v interiéri? Prečo by nemohla byť verzia Gordini napríklad vrcholom modelového radu Mégane, namiesto nástupcu R26R? V tejto úlohe si ho vieme predstaviť.

Nie je tajomstvom, že Renault pripravuje ešte ostrejšiu verziu modelu Mégane R.S., ktorá by mala byť po dynamickej stránke vyrovnanejším súperom Focusu RS. Hovorí sa o výkone 199 kW/270 až 221 kW/300 k. Uvidíme, či dostane prívlastok Gordini

Modro-biely imidž

Pre Twingo aj Clio je typický modrý metalický lak Malte a dva biele pruhy tiahnúce sa karosériou. Rovnaké farebné zladenie charakterizovalo niekdajšie autá Gordini. Biely odtieň dostali aj niektoré doplnky. Jediné, čo nám opticky nie je celkom po chuti, sú zliatinové disky s priemerom 17 palcov, konkrétne ich modro-strieborná farebná kombinácia. Teda zvlášť na Cliu. Na Twingu ešte ujdú, ale Cliu sa vôbec nehodia.

58_gordini_big.jpg Hliníkovým diskom Twinga kombinácia modrej so striebornou ešte sadne, Cliu vôbec.

Kabíny oboch modelov sa dizajnéri snažili čo najviac odlíšiť od štandardných verzií RS. Časť venca volantu je preto modrá, dva biele pruhy vyznačujú jeho stredovú polohu ako na pretekárskych volantoch (slúži na učenie, koľko točiť s volantom) a zároveň nadväzujú na stvárnenie karosérie.

53_gordini_big.jpg

Koberček s modrým lemom a nápisom Gordini k hliníkovým pedálom pasuje.

Modré sú aj lemy koberčekov alebo časti sedadiel. V kombinácii s lesklými čiernymi a sivými plastovými časťami vyzerá interiér až trochu prečačkane. Pochvalu dizajnérom musíme napriek tomu vysloviť za priam dokonalú imitáciu koženého poťahu palubnej dosky, ktorá je samozrejme z plastu, ale keby sme si nesiahli, neuveríme. Tak verne vyzerá prešívanie bielou niťou.

52_gordini_big.jpg

Vrchná časť venca volantu je modrá. Dva biele pruhy nadväzujú na farebné stvárnenie karosérie.

Naopak, odpustiť by sme si vedeli lacno pôsobiacu hlavicu radiacej páky s modrou manžetou. Vôbec nepochybujeme, že sa nájde množstvo ľudí, ktorým sa imidžovejšie prevedenie modelov RS páči. Dokonca budú hrdo nosiť nádherný „merchandising", ktorý výrobca pre majiteľov týchto áut pripravil.

54_gordini_big.jpg

Gýčovú hlavicu radiacej páky s modrou manžetou by sme si vedeli odpustiť.

Fanúšikovia niekdajších kreácií pána Gordiniho by ale všetky modré doplnky v interiéri najradšej vymenili napríklad za výfukové systémy vytvorené špeciálne pre Twingo a Clio Gordini alebo iné balíky ďalšieho tuningu. Hoci ak sa bavíme o Cliu RS s cupovým podvozkom, to auto je tak dokonalé, že ťažko na ňom ešte niečo vylepšovať.

55_gordini_big.jpg

Ak si nesiahnete, neuveríte, že toto je plast a nie koža. Imitáciu robí dokonalou prešívanie bielou niťou.

Rozzúrená „nákupná taška"

Nech má človek akýkoľvek názor na tento nálepkový a farebný tuning, keď si sadne za volant, ruky aj nohy ho začnú svrbieť a očká sa mu rozžiaria. Po technickej stránke sú to klasické RS-y, tie najlepšie mašiny vo svojich segmentoch.

Kto jazdil ktorýmkoľvek autom s visačkou Renault Sport vie, že mu v bežnej premávke a na hrboľatých cestách musí veľa odpustiť. To platí najmä pre neposedné Twingo. Extréme tvrdý podvozok vám sprostredkuje aj cigaretový ohorok ležiaci na ceste. Krátke sprevodovanie vyžaduje časté radenie a krátke predné sedáky ku komfortu jazdy tiež neprispievajú.

59_gordini_big.jpg

Priveľa ozdôb a farieb na tak malé auto. Radšej mohli zainvestovať do menšieho a krajšieho volantu.

Lenže stačí niekoľko kilometrov zakrútenej okresky s kvalitným asfaltom, či nebodaj možnosť previesť sa na okruhu, ako sa to podarilo nám, a v sekunde zabudnete na všetky starosti. To, čo sa v meste javí ako nedostatok, dostáva na okruhu zmysel.

logo_slovring_big.jpg

Najrýchlejšie kolo:
Renault Clio Gordini: 2:48,904
Renault Twingo Gordini: 2:58,346

Zážihový štvorvalec 1.6 16V (98 kW/133 k) vie s 1.049 kg vážiacim Twingom Gordini slušne pohnúť. Treba mu však poriadne stúpiť na krk. Peklo začína od asi 4.500 1/min a vrcholí s nástupom obmedzovača. Krátkej päťstupňovej prevodovke by prospel precíznejší chod radiacej páky v kulise.

51_gordini_big.jpg

Interiér Clia sa snaží vyzerať hodnotnejšie, luxusnejšie. Tak skvelý stroj to ale podľa nás nepotrebuje.

Nedotáčavosť je pre Twingo Gordini cudzí pojem, široko rozkročený podvozok má priľnavosti na rozdávanie (za príplatok 500 € môžete mať ešte tuhšie pruženie Cup). Radosť z jazdy trochu kazí vyšší posed za volantom a mäkké bočnice sedadiel, ktoré telu v zákrutách neponúkajú dostatočnú oporu.

Kráľ hot hatchov

Clio je po všetkých stránkach dospelejšie. Naladením podvozka (k dispozícii sme mali príplatkový Cup) pripomína súťažné auto. Je síce tuhý, ale dokáže si omnoho lepšie poradiť s nerovnosťami než jeho ekvivalent v Twingu.

Aj vplyvom dlhšieho rázvoru je pokojnejší, zadná náprava na hrboľoch nemá tendenciu poskakovať. Kolesá takmer dokonale opisujú reliéf vozovky. Napísané v skratke: Clio je za každých okolností prilepené k ceste.

60_gordini_big.jpg57_gordini_big.jpg

Chybou je, že do Twinga ani Clia Gordini sa nedajú objednať výborné anatomické sedačky Recaro.

Dvojliter pod kapotou (147,5 kW/203 k) slušne ťahá od asi 3.000 1/min a krásne znie. Aj v jeho prípade platí, že čím je ručička otáčkomera bližšie k červenému poľu, tým sa vodič dostáva do väčšej extázy. Motor, na pomery súčasných áut, reaguje na stlačenie akcelerátora naozaj bezprostredne.

71_okruh_big.jpg
slovakiaring_logo.jpgDo obchodnej pasáže aj na okruh. Časy dosiahnuté na Slovakia Ringu nás potešili.

Auto nemá samosvor, čo na prvé počutie znie ako veľké negatívum. Pravdou ale je, že predná náprava nemá problém s prenosom sériového výkonu ani na mokrú vozovku. V kombinácii s dostatočne strmým a komunikatívnym riadením sa z Clia stáva vážny súper pre výkonnejšie autá. Súper, ktorý ich dokáže poraziť.

Kupujem - nekupujem

Ktorýkoľvek z modelov divízie Renault Sport berieme bez mihnutia oka, obzvlášť Clio RS. Gordini je iba výbava a estetické prvky navyše. V prípade Twinga si za ne priplatíte 1.900 €, v Cliu 2.700 €. My sa uspokojíme s verziami RS a ušetrené financie investujeme do benzínu a do výletov na okruhy.

Všetko pre šport

AmedeeGordini_mala.jpgLegendárny úpravca Amédée Gordini bol pôvodom Talian. Spočiatku kooperoval s automobilkou Simca, ale najlepšie roky svojej existencie zažil vďaka spolupráci s Renaultom. Spojenie Renault-Gordini bolo veľkým pojmom prakticky v každom odvetví automobilového športu.

Z najväčších úspechov spomeňme aspoň šnúru víťazstiev vo vytrvalostnom maratóne 24 hodín Le Mans v rokoch 1962 až 1969, množstvo vavrínov z automobilových súťaží alebo šesť rokov trvajúca účasť v seriáli F1. Pôsobenie značky Gordini ukončili finančné problémy jej zakladateľa a nútený predaj spoločnosti.

Renault Twingo RS Gordini
Motor 1.6 16V
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 98/133
pri otáčkach [1/min] 6750
krútiaci moment [Nm] 160
pri otáčkach [1/min] 4400
maximálna rýchlosť [km/h] 201
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,7
nameraná spotreba [l/100 km] 7,1-9,8
emisie CO2 [g/km] 159
pohotovostná hmotnosť [kg] 1049
batožinový priestor [l] 165-285-959
cena modelu od [€] 15.390
Renault Clio RS Gordini
Motor 2.0 16V
zdvihový objem [cm3] 1998
výkon [kW/k] 147,5/203
pri otáčkach [1/min] 7100
krútiaci moment [Nm] 215
pri otáčkach [1/min] 5400
maximálna rýchlosť [km/h] 225
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 6,9
nameraná spotreba [l/100 km] 7,9-13,0
emisie CO2 [g/km] 195
pohotovostná hmotnosť [kg] 1240
batožinový priestor [l] 288
cena modelu od [€] 24.600
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 756
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 043
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 897
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 3 378
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 211
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 984
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 2 922
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 496
 9. Mecom ide na zelenú 1 975
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 553
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Otilia Horrocks: Booster dávka a jej 90% účinnosť
 2. Ľubomír Maretta: Pravda
 3. Radovan Kazda: Progresívci a ich fiktívny nepriateľ
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 27. - Heroické dobývanie Antarktídy - Dosiahnutie južného pólu (1910 - 1913) - časť 1/2
 5. Tomáš Tenczer: Čo robíme na mobiloch 5 hodín denne?
 6. Jozef Legény: Mestské lesy Revúca 2012-2021: Šklbanie sliepky čo znáša zlaté vajcia. Rok 2026 - predaj vopred určenému záujemcovi?
 7. Viktor Pamula: Čo nám dali čiastočné výsledky sčítania obyvateľstva
 8. Anton Kaiser: Vzácne archeologické objavy germánskej kultúry
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 084
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 596
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 6 057
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 823
 5. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 4 435
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 403
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 305
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 759
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Zatvoriť reklamu