Niektorí z vás majú nepríjemné skúsenosti s policajtmi. Petrov bratranec dostal pokutu za dopravný priestupok, ktorý sa nestal a Jurajova manželka sa ani na dopravnom inšpektoráte nedovolala pravdy.
Dostal od polície pokutu za neexistujúci priestupok
Peter nám napísal o skúsenosti jeho bratranca z Nových Zámkov. Dostal od policajtov pokutu za to, že vošiel do ulice označenej značkou Prejazd zakázaný. Predpisy však neporušil.
Peter: "Cestoval do práce aj s kolegami z Dvorov nad Žitavou a cestou chcel vyhodiť brata na družstve v Nových Zámkoch, tesne pred mestom, na ceste číslo 75. Keďže spomínané družstvo je na križovatke Bešeňovskej cesty a cesty č. 75, a bratranec pracuje na Bešeňovskej ceste, rozhodol sa, že pôjde tou najkratšou cestou.
Na oboch koncoch danej cesty je tabuľa prejazd zakázaný. Keď odbočil do práce, zabočilo za ním vozidlo polície a obdržal pokutu za značku prejazd zakázaný. Vraj tou cestou nesmie jazdiť.
Mňa by zaujímalo, kedy povýšili značku prejazd zakázaný a dostali ju na úroveň zákazu vjazdu, keďže prejazd danou ulicou mu trval viac ako jednu pracovnú zmenu. Ja osobne by som danú pokutu nikdy nezaplatil, ale bratranec tak učinil. Boli daní policajti v práve?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
V tomto prípade policajti udelili pokutu za neexistujúci priestupok.
Dopravná značka Prejazd zakázaný (B 37) podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke zakazuje vodičom prejsť takto označeným úsekom bez toho, aby jazdu prerušil napríklad s cieľom naložiť alebo zložiť náklad a podobne.
Vodič teda môže vojsť na cestu za takúto dopravnú značku, no musí prerušiť jazdu vozidla. To znamená, musí minimálne zastaviť.
Policajti sa už s radarmi nebudú krčiť v kríčkoch. Prezradia, kde sú
Policajný prezident vyzýva vodičov, aby nahlasovali hliadky, ktoré nekontrolujú korektne. Najlepšie aj s fotografiou, napríklad z mobilu.
„Ak sa ukáže, že občan sa oprávnene sťažuje, tak budú vyvodené dôsledky, aj personálne," sľubuje Spišiak.
Michal Piško
Petrov bratranec, keďže pracuje vo firme sídliacej pri ceste z oboch strán označenej značkou Prejazd zakázaný, nemohol nesplniť povinnosť vyplývajúcu z významu značky. Keď šiel do práce, auto musel zaparkovať a teda splnil podmienku vyplývajúcu z vyhlášky.
Ak by Petrov bratranec prešiel označený úsek cesty, proti sankcii by sa nedalo namietať.
Sú dve možnosti, prečo policajti udelili pokutu Petrovmu bratrancovi. Asi nepoznajú dopravné pravidlá. No potom by nemali kontrolovať dodržiavanie dopravných predpisov, pretože tak môžu spôsobiť na cestách v lepšom prípade nepríjemnosti a v horšom chaos. Druhou možnosťou je to, že iba "využili" svoje postavenie policajtov a rešpekt vodiča voči nim, aby mu udelili pokutu. Pokutu bez dôvodu.
V prípade, že na takýchto policajtov niekedy natrafíte, neplaťte im pokutu za neexistujúci priestupok.
Ako dokázať pravdu, keď o nej nikto nechce počuť?
§ 8, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou.
To, že takéto prípady nie sú ojedinelé, potvrdzuje aj skúsenosť ďalšieho z vás v Bratislave. Jeho manželku obvinila hliadka z toho, že telefonovala za volantom.
Aj keď sa snažila dokázať svoju nevinu jednoznačnými dôkazmi, nepochodila ani na dopravnom inšpektoráte. Podľa Juraja im stačilo svedectvo policajtov z hliadky a iné dôkazy svedčiace v prospech Jurajovej manželky ignorovali.
Niekedy to vyzerá tak, akoby polícia zbierala dôkazy len vo svoj prospech a zabúdala na to, že jej úlohou je zistiť akékoľvek dôkazy, ktoré pomôžu objasniť prípad.
Prečítajte si sami, ako to dopadlo, keď sa obyčajný človek rozhodol brániť pravdu pred silou polície.
Juraj: Dňa 8.6.2010 manželku zastavila hliadka polície na Marhuľovej ulici, pričom uvedená hliadka tvrdila, že manželka telefonovala počas riadenia vozidla. Ona ale netelefonovala, a preto obvinenie zo spáchania priestupku dôrazne odmietla.
V priebehu rozhovoru hliadku vyzvala, aby na mieste skontrolovali jej mobilný telefón, kde si môže overiť zoznam prichádzajúcich a odchádzajúcich hovorov, čím by sa jasne dokázalo, že v dobe riadenia motorového vozidla netelefonovala."
Hliadke bolo všetko jasné
"Uvedenú kontrolu hliadka odmietla vykonať. Policajti tvrdili, že manželka môže mať viac telefónov. Na to ich manželka vyzvala, nech skontrolujú auto, či sa tam nachádzajú iné telefóny (má hyundai atos, ciže prezrieť toto autíčko je vecou minúty). Hliadka to opäť odmietla.
Manželka nevedela, ako v tejto absurdnej situácii postupovať, telefonicky sa so mnou spojila, aby sa poradila (v aute jej vtedy navyše plakal vystresovaný trojročný syn). Poradil som jej, že má situáciu riešiť s kľudom a žiadať o postúpenie veci na správne konanie, nakoľko hliadka nebola ochotná akceptovať žiadne dôkazy.
Následne spísali správu ku ktorej manželka na zadnej strane uviedla že netelefonovala. V tomto bode som ešte veril, že sa jedná o neštandardné správane sa hliadky polície a že celý omyl bude vysvetlený v správnom konaní. Vtedy som ešte veril, že políciu zaujíma zistenie skutkového stavu a je schopná akceptovať omyl hliadky."
Na správnom konaní
"Žiaľ, správne konanie prebehlo v skrátenej forme a manželke prišiel len poštou rozkaz o udelení pokuty. Ako dôkaz bola uvedená správa o objasňovaní priestupku (spísaná hliadkou) a úradný záznam hliadky polície.
Proti tomuto rozkazu manželka podala odpor a dúfali sme, že pri osobnom prejednaní priestupku bude úpešnejšia. Na následné priestupkové konanie som sa dostavil aj s manželkou a to som len pozeral, ako vyzerá prezumpcia neviny."
Na začiatku (pred formálnym spustením riešenia) nás kapitán riešiaci tento prípad upozornil, že z jeho pohľadu je všetko jasné, veď keď hliadka uviedla, že videla manželku telefonovať a držať mobil pri pravom uchu, tak to tak aj bude. Opätovne sme argumentovali, že to nie je možné, lebo netelefonovala, a keby aj telefonovala, tak má dlhé vlasy po pleca a nie je teda možné povedať, či drží mobil, alebo si napráva slnečné okuliare, a preto pravdepodobne došlo k chybnému pozorovaniu zo strany hliadky."
Svedectvo mu stačilo, iné dôkazy nepotreboval
"Po neustálom opakovaní kapitána že pre neho je smerodajné svedectvo hliadky, nás ešte vyzval, či nechceme stiahnuť odpor a ušetriť si ďalších 16 eur za trovy konania. Následne sa začalo formálne správne konanie, ktoré bolo za 5 minút aj skončené s výsledkom, že bolo jasne preukázané, že manželka je vinná.
Ako úplne absurdné sa mi zdá, že polícia odmietla ako dôkaz pripojiť výpis prichádzajúcich hovorov (výpis ochádzajúcich priložila manželka), nakoľko: "to nepovažuje za potrebné, nakoľko pre rozhodnutie postačujú dôkazy, ktoré obsahuje spisový materiál".
Proti tomuto rozhodnutiu sa máme možnosť odvolať, čo aj urobíme. V mojom prírpade mi nejde ani tak o pokutu (ak by manželka telefonovala, chybu by samozrejme uznala a pokutu zaplatila už na mieste), ale o fakt, že človek nemá možnosť brániť sa a na dokázanie viny stačí výpoveď dvoch policajtov a razantné odmietnutie akýchkoľvek dôkazov svedčiacich v prospech obvineného."
Aj keď sa v polícii nachádzajú jednotlivci, ktorí jej kazia dobré meno, dobrou správou je, že sa polícia snaží zmeniť to, ako ju vníma verejnosť nielen slovami ale aj skutkami.
Polícia: viac prevencie
Ako nás informovala hovorkyňa Prezícia Policajného zboru Denisa Baloghová, Prezident Policajného zboru vydal v poslednom období pokyny, ktorých zámerom je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti na cestách, nie vyberanie blokových pokút. Zamedzeniu skrytého kontrolovania vodičov tak polícia vychádza v ústrety občanom.
"V prípade neoznačených hliadok okrem typu a farby vozidla uverejňuje aj konkrétnejší úsek, kde je kontrola vykonávaná. Sú to najmä úseky v blízkosti škôl, nemocníc, miesta zvýšeného výskytu nemotorových účastníkov a nehodové úseky," tvrdí Baloghová.
Ako dodala hovorkyňa, v piatky a počas víkendov polícia zvýšila kontroly vodičov na alkohol a návykové látky. Hliadky sú sústredené najmä v blízkosti kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí zábavných centier, diskoték, herní a barov.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.