Jedinou podmienkou je len podstatné zvýšenie investícií do infraštruktúry.
Tri varianty možného rozvoja
V rukách denníka RBK daily sa ocitol doklad projektu Stratégia rozvoja ropného priemyslu Ruska, ktorý bol vydaný pod hlavičkou Zväzu ropných a plynárenských priemyselníkov vedeného Jurijom Šafraníkom. V tomto doklade experti hodnotia súčasný stav ruského ropného priemyslu a ponúkli tri scenáre jeho rozvoja do roku 2030.
Prvý scenár je negatívny a vychádza z predpokladu, že cena ropy bude klesať. Druhý scenár je základný, predpokladá umiernený rast cien ropy a prechod Ruska na inovačné technológie. Tretí je optimistický a uvažuje s najlepšími exportnými podmienkami.
Presun ťažby na perspektívnejšie miesta
Experti, ktorí Stratégiu vypracovali, uvažovali so vznikom niekoľkých nových centier ťažby ropy do roku 2030. Z pohľadu potenciálnych zásob a zdrojov je najperspektívnejšia východná Sibír. Nasleduje ďaleký Východ, Timano - Pečorská provincia a nakoniec šelfy Kaspického mora, Severného ľadového oceánu a východných morí.
Aj napriek posunu vo vedení v ťažbe si prvenstvo udrží Uralský federálny okruh, ktorý v závislosti od scenára rozvoja zabezpečí do roku 2030 od 233,8 do 268,1 miliónov ton ropy ročne. Ťažba na šelfe by mala priniesť oproti 13,7 milióna ton ropy v roku 2009 od 36,4 do 49 miliónov ton v roku 2030.
Nové ložiská = vysoké náklady
Nevyhnutnosť využitia nových ropných polí si vyžiada podstatný nárast investícií do rozvoja infraštruktúry. Tam bude v najbližšom desaťročí smerovať hlavný finančný tok. Okrem toho štát a aj súkromné spoločnosti budú nútení zvýšiť náklady na geologický prieskum.
Stratégia predpokladá, že náklady v najbližších piatich rokoch dosiahnu výšku od 461 do 975 miliárd rubľov (od 0,98 do 23 miliárd EUR), čo predstavuje 92,2 až 195 miliárd rubľov ročne (2,19 až 4,64 miliardy EUR). Pre porovnanie v minulom roku bolo vydelených 55 miliárd rubľov (1,31 miliardy EUR).
Nečakajú prudký pokles ťažby
Ani jeden zo scenárov neuvažuje o prudkom znížení ťažby. Pesimistický scenár ráta so znížením ťažby do roku 2030 o 13,7 milióna ton ročne, čo je 479,3 milióna ton za rok. Základný a optimistický scenár ráta s nárastom až do 546 miliónov ton ropy v roku 2030.
Okrem problematiky ťažby ropy sa Stratégia venuje aj spotrebe a spracovaniu. Predpokladá postupné zníženie exportu surovej ropy. V pesimistickom vývoji by to malo byť o 20,6%.
Poldruha násobne by mala vzrásť výroba benzínov. Z minuloročných 35,7 miliónov ton do 56,2 až 57,5 miliónov ton. Rusko by malo samo v roku 2030 spotrebovať 54,9 miliónov ton benzínu, teda takmer všetko, čo vyrobí.
Zdroj: RBK daily
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.