SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Mimoriadne spoje cez Dušičky neplánujú všetci

Ak to autobusový dopravca umožňuje, k lístku si priplaťte za miestenku. Vo vlaku sa vám tiež oplatí, no nie vždy sa dostanete k svojmu miestu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - PAVOL FUNTÁL)

Smútočné vence väčšina dopravcov považuje za rozmernejšiu batožinu. Tá sa v autobusoch prepravuje v batožinovom priestore a vo vlakoch v špeciálnom vozni alebo nad sedadlami.

Už tento víkend Slovensko zrejme čaká chaos na cestách. Keďže Sviatok všetkých svätých pripadol na začiatok týždňa, väčšina ľudí sa bude chcieť dopraviť počas soboty a nedele.

Či si na cestu za svojimi blízkymi vyberiete auto, autobus vlak alebo lietadlo, vybavte sa pevnými nervami.

Lístok si kúpte už teraz, najmä vo vlaku nezabudnite na miestenku

Pri doprave autom sa predpokladá zhustená premávka, čím bude postihnutá aj autobusová doprava. To už síce ovplyvniť nemôžete, no zbaviť sa môžete aspoň stresu z vybavovania cestovných dokladov. S kúpou cestovného lístka neotáľajte - najlepšie bude, ak to urobíte už v týchto dňoch. Ak to vybraný dopravca umožňuje, rezervujte si ho napríklad cez internet. Takto si môžete zakúpiť lístky na vybrané autobusové linky a na všetky vlakové spojenia Železničnej spoločnosti Slovensko.

Pri kúpe by ste nemali zabudnúť ani na miestenku. Aj keď platí, že v autobusoch sa na dlhých trasách nesmie stáť, miestenkou si zabezpečíte vybrané miesto a ľudia, ktorí ju nemajú, budú musieť sedieť na zvyšných miestach.

Vedeli ste?
O mieste rozhoduje miestenka
 • Keď sa rozhodnete kúpiť si na autobusový alebo vlakový spoj miestenku, miesto na nej vyznačené je vyhradené pre vás,
 • to platí aj v prípade, ak na mieste sedí dôchodca či hendikepovaný človek. Prenechanie miesto takémuto cestujúcemu je len na vás,
 • spory o miesto v autobuse rozhoduje šofér alebo stevard, vždy v prospech cestujúceho s miestenkou,
 • vo vlakoch rozhoduje takéto spory vlakvedúci, cestujúcemu, ktorý nechce uvoľniť miestenkového sedadlo, môže udeliť aj pokutu,
 • v praxi môže byť pri dopravnom nápore vo vlakoch problém dostať sa k svojmu miestu. Ak sa nemu však cez množstvo ľudí „prederiete," miesto nesporne patrí vám. Vo vlakoch platí, že by cestujúci v I. triede nemali stáť. Reálne to však je len v prípade štandardnej prevádzky.

Vo vlakoch, kde často počas sviatkov cestujúci zapratávajú aj chodby, znamená miestenka oveľa viac. Napríklad, ak si ju kúpite na rýchlik, získate tým miesto aj za cenu toho, že iný cestujúci bude musieť cestu stráviť postojačky.

Nezabudnite, že počas nedele a v pondelok (kedy je sviatok) budú premávať autobusové spoje vrátane mestskej hromadnej dopravy podľa sviatočného grafikonu. Budú teda zväčša obmedzené oproti spojom vo všedný deň. Posilové spoje sa rozhodli zatiaľ pridať len niektoré spoločnosti, väčšina dopravcov vyčkáva, aký bude vývoj záujmu v prvých dňoch týždňa.

Vence šofér zoberie, ak má miesto

Najčastejším dopravným artiklom budú cez Sviatok všetkých svätých zrejme vence. Tie väčšina dopravcov považuje za rozmernejšiu batožinu, ktorá sa v autobusoch prepravuje v batožinovom priestore a vo vlakoch v špeciálnom vozni, alebo v mieste nad sedadlami určenými na rozmernú batožinu.

„Zvyčajne vence cestujúci prepravujú ako príručnú batožinu. V prípade voľného miesta v batožinovom priestore nie je problém veniec prepraviť aj ako cestovnú batožinu," hovorí Eva Vozárová zo Slovak Lines.

Ivana Strelcová zo spoločnosti SAD Žilina upozorňuje, že za prepravu batožiny si môžu spoločnosti účtovať rôzne poplatky. „Ak batožina spĺňa určité rozmerové kritériá, prepravujeme ju bezplatne, inak si za ňu cestujúci platí," vraví Strelcová. Cena sa pohybuje od niekoľkých centov až k dvom eurám, podľa vzdialenosti cieľovej stanice. Vo vlaku sa za prepravu batožiny neplatí.

Podľa Aleše Ondrůja z firmy Student Agency sa pri preprave vencov berie ohľad na pohodlie a bezpečnosť cestujúcich.

„Rovnako prihliadame aj na zaistenie nepoškodenia prepravy vencov, preto si šoféri vyhradzujú právo zobrať s jedným cestujúcim len jeden kus rozmernejšej batožiny," vysvetľuje Ondrůj.

Vo všeobecnosti platí, že cestujúci si môže so sebou do autobusu zobrať jednu príručnú batožinu a jednu rozmernejšiu batožinu, ktorá cestuje v určenom priestore. „Ďalšia batožina sa prepravujú len vtedy, ak na ňu ostáva miesto a nie je tým nezvýhodnený iný cestujúci."

Zľavy nie sú, platia tie štandardné

Tradiční dopravcovia na tohtoročné Dušičky nepripravili žiadnu špeciálnu cenovú akciu. Výnimkou sú len aerolínie Danube Wings, ktoré počas troch sviatočných dní garantujú cenu letenky z metropoly Slovenska do Košíc.

V autobusovej a vo vlakovej doprave nič extra nečakajte. „Počas sviatku platia iba tie zľavy, ktoré dopravca poskytuje počas celého roka," povedala Zuzana Červená zo Železničnej spoločnosti Slovensko. Rovnaké stanovisko poskytli aj autobusoví dopravcovia, ktorí poskytujú zľavy len na štandardné zákaznícke karty.

Aj pri preprave imobilných cestujúcich sa poskytuje bežná zľava. Napríklad v Student Agency majú imobilní cestujúci zľavu až 75 percent z ceny štandardného cestovného. Ich sprievodca môže cestovať bezplatne. V praxi sa okrem percentuálnych zliav vyskytujú aj paušálne zvýhodnené ceny podľa odcestovaných kilometrov.

Na využitie všetkých zliav pre imobilných je však potrebné mať preukaz ZŤP.

Cestu si môžete prepočítať

Keď sa rozhodujete medzi výberom spôsobu cestovania, oplatí sa prepočítať náklady.

BRATISLAVA. Rozhodujete sa, či pôjdete navštíviť rodinné hroby napríklad do Košíc autom, autobusom, vlakom alebo lietadlom? Pri rozhodovaní si prepočítajte náklady a rátajte aj s rôznymi obmedzeniami podľa toho-ktorého druhu dopravy.

Podľa prepočtov SME vychádza pri väčšine ciest najvýhodnejšie doprava automobilom. Ale len v prípade, ak idú spolu najmenej traja ľudia. Rozdiel v cenách autobusovej a železničnej dopravy je pritom veľmi malý, preto ak chcete cestovať pohodlnejšie a rýchlejšie, odporúčame vlak. No na stanicu choďte v predstihu, aj keď ste si lístok kupovali cez web. Môžete si totiž skôr obsadiť miesto na sedenie, ak by bol vo vlaku taký nával ľudí, že by ste sa cez neho museli neskôr predierať.

Vo väčšine vozňov I. triedy Železničnej spoločnosti Slovensko je elektrická zásuvka, tá je aj v niektorých vozňoch II. triedy. Cestu si preto môžete krátiť pozeraním filmu či prácou na notebooku. V diaľkových autobusoch začína byť zas čoraz rozšírenejšie internetové wi-fi pripojenie.

Pri výbere spôsobu dopravy počítajte aj s nákladom alebo batožinou. Či je to už kufor, alebo veniec, myslite na to, že nie vždy sa bude prepravovať v ideálnych podmienkach, čomu sa dá predísť autom. Ak chcete letieť, v lietadle platia časové aj batožinové obmedzenia. Preto je letecká doprava do Košíc vhodná najmä pre ľudí, ktorí sa ponáhľajú a majú so sebou len štandardne balenú batožinu.

(ava)

Čo je lacnejšie? Vlak, auto alebo autobus?


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Kto a kde posiluje spoje?

(výber dopravcov)

Železničná spoločnosť Slovensko

Vo štvrtok 28. októbra 2010 pôjde jeden posilový vlak:
• R 447 Vihorlat z Prahy hl. n. (odchod o 22.32 h) cez Čadcu (odchod 4.05 h) a Žilinu (odchod o 4.53 h) do Košíc (príchod o 8.02 h).

V piatok 29. októbra 2010 pôjde šesť posilových vlakov:
• R 1505 Šarišan z Bratislavy hl. st. (odchod o 13.40 h) cez Žilinu (odchod o 16.21 h) a Prešov (odchod o 20.05 h) do Humenného (príchod o 21.14 h),
• R 1507 Chopok z Bratislavy hl. st. (odchod o 14.38 h) cez Žilinu (odchod o 17.27 h) do Košíc (príchod o 20.24 h),
• R 1509 Súľov z Bratislavy hl. st. (odchod o 15.32 h) do Žiliny (príchod o 18.35 h),
• R 1521 Tríbeč z Bratislavy Petržalky (odchod o 14.49 h) do Prievidze (príchod o 18.02 h),
• R 1705 Choč z Bratislavy hl. st. (odchod o 17.57 h) cez Žilinu (odchod o 20.55 h) do Košíc (príchod o 23.54 h), vo Vrútkach sa vlak rozdeľuje a vozne v zadnej časti súpravy pokračujú do Martina,
• R 1853 z Vrútok (odchod o 21.28 h) do Martina (príchod o 21.35 h), vozne v zadnej časti vlaku pokračujú ako R 1705 z Bratislavy hl. st.

V nedeľu 31. októbra 2010 pôjdu tri posilové vlaky:
• R 446 Vihorlat z Košíc (odchod o 20.05 h) cez Žilinu (odchod o 23.32 h) a Čadcu (odchod o 0.05 h) do Prahy hl. n. (príchod o 5.32 h),
• Zr 1740 Pribina z Trenčianskej Teplej (odchod o 18.31 h) cez Topoľčany (odchod o 20.06 h) do Nitry (príchod o 21.02 h),
• Zr 1849 Kľak z Čadce (odchod o 6.23 h) cez Žilinu (odchod o 7.13 h) do Zvolena (príchod o 9.19 h).

V pondelok 1. novembra 2010 pôjde jedenásť posilových vlakov:
• R 934 Gemeran z Prešova (odchod o 14.52 h) cez Košice (odchod o 15.30 h) do Zvolena (príchod o 18.48 h). Na trase Košice - Zvolen tento vlak premáva denne,
• R 1504 Šarišan z Humenného (odchod o 14.27 h) cez Prešov (odchod o 15.50 h) a Žilinu (odchod o 19.18 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.45 h),
• R 1506 Chopok z Košíc (odchod o 15.20 h) cez Žilinu (odchod o 18.26 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 20.59 h),
• R 1508 Súľov zo Žiliny (odchod o 18.31 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.28 h),
• R 1520 Tríbeč z Prievidze (odchod o 18.20 h) do Bratislavy Petržalky (príchod o 21.32 h),
• R 1530 Žitava z Banskej Bystrice (odchod o 17.26 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.01 h),
• Zr 1740 Pribina z Trenčianskej Teplej (odchod o 18.31 h) cez Topoľčany (odchod o 20.06 h) do Nitry (príchod o 21.02 h),
• Zr 1857 Gader zo Žiliny (odchod o 20.02 h) do Banskej Bystrice (príchod o 21.29 h),
• R 1874 Palárik zo Štúrova (odchod o 18.10 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 19.48 h),
• Zr 1906 Slanec z Humenného (odchod o 18.40 h) do Košíc (príchod o 20.27 h),
• R 1931 Bodva zo Zvolena (odchod o 9.26 h) cez Košice (odchod o 12.55 h) do Prešova (príchod o 13.38 h).

V utorok 2. novembra 2010 pôjdu tri posilové vlaky:
• R 702 Inovec zo Žiliny (odchod o 4.31 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 7.27 h),
• R 706 Strážov z Liptovského Hrádku (odchod o 5.01 h) cez Žilinu (odchod o 6.23 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 9.16 h),
• R 820 Levičan z Banskej Bystrice (odchod o 3.48 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 7.23 h).

Student Agency

Vo štvrtok 28. 10. 2010 pôjdu dva posilové spoje:
• Autobus s odchodom o 6.00 h z Prahy, ktorý pôjde cez Trenčín až do Košíc,
• autobus s odchodom o 21.00 h z Prahy, ktorý ide cez Považskú Bystricu, Poprad, Prešov až do Košíc.
V nedeľu 31.11. 2010 pôjdu dva posilové spoje:
• Autobus s odchodom o 12.05h z Prahy, ktorý pôjde do Košíc cez Trenčín,
• autobus s odchodom o 20.00 h z Prahy, ktorý pôjde do Košíc cez Považskú Bystricu.

Slovak Lines

Posilové spoje nasadí podľa aktuálnej potreby.

Eurobus, Košice

Posilové spoje nasadí podľa aktuálnej potreby.

SAD Trenčín a SAD Žilina

Posilové spoje nasadia podľa aktuálnej potreby.

Zdroj: dopravné spoločnosti
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 15 043
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 500
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 711
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 962
 5. Po Slovensku na motorke 6 787
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 413
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 638
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 458
 9. Crème de la crème po slovensky 3 216
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 837
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V Gelnici očkujú v priestoroch základnej školy.

Ako nazvete tých, ktorí vedome a vypočítavo vlastných voličov povzbudzujú v tom, aby umreli?


20. jún

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 496 obetí.


a 4 ďalší 18 h
Predseda vlády Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen počas jej prijatia na Úrade vlády.

Podľa Hegera ide o veľký míľnik.


SITA 4 h

Neprehliadnite tiež

Volkswagen Golf Limited

V zvýhodnenej výbave Limited nechýba adaptívny tempomat ani cúvacia kamera.


18. jún
Nový emblém Dacia.

Kaki farba odkazuje na schopnosti v teréne, ale aj ekológiu.


17. jún
Najkrajší výhľad na Tatry ponúka čerpacia stanica Slovnaft na D1 v Štrbe.

Na cestovanie si vyčleňte aspoň štyri hodiny.


17. jún
Väčšina ponúka bohatú výbavu už v základe.

Ceny sa pohybujú od 15 do 25-tisíc eur.


16. jún