SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Mimoriadne spoje cez Dušičky neplánujú všetci

Ak to autobusový dopravca umožňuje, k lístku si priplaťte za miestenku. Vo vlaku sa vám tiež oplatí, no nie vždy sa dostanete k svojmu miestu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - PAVOL FUNTÁL)

Smútočné vence väčšina dopravcov považuje za rozmernejšiu batožinu. Tá sa v autobusoch prepravuje v batožinovom priestore a vo vlakoch v špeciálnom vozni alebo nad sedadlami.

Už tento víkend Slovensko zrejme čaká chaos na cestách. Keďže Sviatok všetkých svätých pripadol na začiatok týždňa, väčšina ľudí sa bude chcieť dopraviť počas soboty a nedele.

Či si na cestu za svojimi blízkymi vyberiete auto, autobus vlak alebo lietadlo, vybavte sa pevnými nervami.

Lístok si kúpte už teraz, najmä vo vlaku nezabudnite na miestenku

Pri doprave autom sa predpokladá zhustená premávka, čím bude postihnutá aj autobusová doprava. To už síce ovplyvniť nemôžete, no zbaviť sa môžete aspoň stresu z vybavovania cestovných dokladov. S kúpou cestovného lístka neotáľajte - najlepšie bude, ak to urobíte už v týchto dňoch. Ak to vybraný dopravca umožňuje, rezervujte si ho napríklad cez internet. Takto si môžete zakúpiť lístky na vybrané autobusové linky a na všetky vlakové spojenia Železničnej spoločnosti Slovensko.

Pri kúpe by ste nemali zabudnúť ani na miestenku. Aj keď platí, že v autobusoch sa na dlhých trasách nesmie stáť, miestenkou si zabezpečíte vybrané miesto a ľudia, ktorí ju nemajú, budú musieť sedieť na zvyšných miestach.

Vedeli ste?
O mieste rozhoduje miestenka
 • Keď sa rozhodnete kúpiť si na autobusový alebo vlakový spoj miestenku, miesto na nej vyznačené je vyhradené pre vás,
 • to platí aj v prípade, ak na mieste sedí dôchodca či hendikepovaný človek. Prenechanie miesto takémuto cestujúcemu je len na vás,
 • spory o miesto v autobuse rozhoduje šofér alebo stevard, vždy v prospech cestujúceho s miestenkou,
 • vo vlakoch rozhoduje takéto spory vlakvedúci, cestujúcemu, ktorý nechce uvoľniť miestenkového sedadlo, môže udeliť aj pokutu,
 • v praxi môže byť pri dopravnom nápore vo vlakoch problém dostať sa k svojmu miestu. Ak sa nemu však cez množstvo ľudí „prederiete," miesto nesporne patrí vám. Vo vlakoch platí, že by cestujúci v I. triede nemali stáť. Reálne to však je len v prípade štandardnej prevádzky.

Vo vlakoch, kde často počas sviatkov cestujúci zapratávajú aj chodby, znamená miestenka oveľa viac. Napríklad, ak si ju kúpite na rýchlik, získate tým miesto aj za cenu toho, že iný cestujúci bude musieť cestu stráviť postojačky.

Nezabudnite, že počas nedele a v pondelok (kedy je sviatok) budú premávať autobusové spoje vrátane mestskej hromadnej dopravy podľa sviatočného grafikonu. Budú teda zväčša obmedzené oproti spojom vo všedný deň. Posilové spoje sa rozhodli zatiaľ pridať len niektoré spoločnosti, väčšina dopravcov vyčkáva, aký bude vývoj záujmu v prvých dňoch týždňa.

Vence šofér zoberie, ak má miesto

Najčastejším dopravným artiklom budú cez Sviatok všetkých svätých zrejme vence. Tie väčšina dopravcov považuje za rozmernejšiu batožinu, ktorá sa v autobusoch prepravuje v batožinovom priestore a vo vlakoch v špeciálnom vozni, alebo v mieste nad sedadlami určenými na rozmernú batožinu.

„Zvyčajne vence cestujúci prepravujú ako príručnú batožinu. V prípade voľného miesta v batožinovom priestore nie je problém veniec prepraviť aj ako cestovnú batožinu," hovorí Eva Vozárová zo Slovak Lines.

Ivana Strelcová zo spoločnosti SAD Žilina upozorňuje, že za prepravu batožiny si môžu spoločnosti účtovať rôzne poplatky. „Ak batožina spĺňa určité rozmerové kritériá, prepravujeme ju bezplatne, inak si za ňu cestujúci platí," vraví Strelcová. Cena sa pohybuje od niekoľkých centov až k dvom eurám, podľa vzdialenosti cieľovej stanice. Vo vlaku sa za prepravu batožiny neplatí.

Podľa Aleše Ondrůja z firmy Student Agency sa pri preprave vencov berie ohľad na pohodlie a bezpečnosť cestujúcich.

„Rovnako prihliadame aj na zaistenie nepoškodenia prepravy vencov, preto si šoféri vyhradzujú právo zobrať s jedným cestujúcim len jeden kus rozmernejšej batožiny," vysvetľuje Ondrůj.

Vo všeobecnosti platí, že cestujúci si môže so sebou do autobusu zobrať jednu príručnú batožinu a jednu rozmernejšiu batožinu, ktorá cestuje v určenom priestore. „Ďalšia batožina sa prepravujú len vtedy, ak na ňu ostáva miesto a nie je tým nezvýhodnený iný cestujúci."

Zľavy nie sú, platia tie štandardné

Tradiční dopravcovia na tohtoročné Dušičky nepripravili žiadnu špeciálnu cenovú akciu. Výnimkou sú len aerolínie Danube Wings, ktoré počas troch sviatočných dní garantujú cenu letenky z metropoly Slovenska do Košíc.

V autobusovej a vo vlakovej doprave nič extra nečakajte. „Počas sviatku platia iba tie zľavy, ktoré dopravca poskytuje počas celého roka," povedala Zuzana Červená zo Železničnej spoločnosti Slovensko. Rovnaké stanovisko poskytli aj autobusoví dopravcovia, ktorí poskytujú zľavy len na štandardné zákaznícke karty.

Aj pri preprave imobilných cestujúcich sa poskytuje bežná zľava. Napríklad v Student Agency majú imobilní cestujúci zľavu až 75 percent z ceny štandardného cestovného. Ich sprievodca môže cestovať bezplatne. V praxi sa okrem percentuálnych zliav vyskytujú aj paušálne zvýhodnené ceny podľa odcestovaných kilometrov.

Na využitie všetkých zliav pre imobilných je však potrebné mať preukaz ZŤP.

Cestu si môžete prepočítať

Keď sa rozhodujete medzi výberom spôsobu cestovania, oplatí sa prepočítať náklady.

BRATISLAVA. Rozhodujete sa, či pôjdete navštíviť rodinné hroby napríklad do Košíc autom, autobusom, vlakom alebo lietadlom? Pri rozhodovaní si prepočítajte náklady a rátajte aj s rôznymi obmedzeniami podľa toho-ktorého druhu dopravy.

Podľa prepočtov SME vychádza pri väčšine ciest najvýhodnejšie doprava automobilom. Ale len v prípade, ak idú spolu najmenej traja ľudia. Rozdiel v cenách autobusovej a železničnej dopravy je pritom veľmi malý, preto ak chcete cestovať pohodlnejšie a rýchlejšie, odporúčame vlak. No na stanicu choďte v predstihu, aj keď ste si lístok kupovali cez web. Môžete si totiž skôr obsadiť miesto na sedenie, ak by bol vo vlaku taký nával ľudí, že by ste sa cez neho museli neskôr predierať.

Vo väčšine vozňov I. triedy Železničnej spoločnosti Slovensko je elektrická zásuvka, tá je aj v niektorých vozňoch II. triedy. Cestu si preto môžete krátiť pozeraním filmu či prácou na notebooku. V diaľkových autobusoch začína byť zas čoraz rozšírenejšie internetové wi-fi pripojenie.

Pri výbere spôsobu dopravy počítajte aj s nákladom alebo batožinou. Či je to už kufor, alebo veniec, myslite na to, že nie vždy sa bude prepravovať v ideálnych podmienkach, čomu sa dá predísť autom. Ak chcete letieť, v lietadle platia časové aj batožinové obmedzenia. Preto je letecká doprava do Košíc vhodná najmä pre ľudí, ktorí sa ponáhľajú a majú so sebou len štandardne balenú batožinu.

(ava)

Čo je lacnejšie? Vlak, auto alebo autobus?


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Kto a kde posiluje spoje?

(výber dopravcov)

Železničná spoločnosť Slovensko

Vo štvrtok 28. októbra 2010 pôjde jeden posilový vlak:
• R 447 Vihorlat z Prahy hl. n. (odchod o 22.32 h) cez Čadcu (odchod 4.05 h) a Žilinu (odchod o 4.53 h) do Košíc (príchod o 8.02 h).

V piatok 29. októbra 2010 pôjde šesť posilových vlakov:
• R 1505 Šarišan z Bratislavy hl. st. (odchod o 13.40 h) cez Žilinu (odchod o 16.21 h) a Prešov (odchod o 20.05 h) do Humenného (príchod o 21.14 h),
• R 1507 Chopok z Bratislavy hl. st. (odchod o 14.38 h) cez Žilinu (odchod o 17.27 h) do Košíc (príchod o 20.24 h),
• R 1509 Súľov z Bratislavy hl. st. (odchod o 15.32 h) do Žiliny (príchod o 18.35 h),
• R 1521 Tríbeč z Bratislavy Petržalky (odchod o 14.49 h) do Prievidze (príchod o 18.02 h),
• R 1705 Choč z Bratislavy hl. st. (odchod o 17.57 h) cez Žilinu (odchod o 20.55 h) do Košíc (príchod o 23.54 h), vo Vrútkach sa vlak rozdeľuje a vozne v zadnej časti súpravy pokračujú do Martina,
• R 1853 z Vrútok (odchod o 21.28 h) do Martina (príchod o 21.35 h), vozne v zadnej časti vlaku pokračujú ako R 1705 z Bratislavy hl. st.

V nedeľu 31. októbra 2010 pôjdu tri posilové vlaky:
• R 446 Vihorlat z Košíc (odchod o 20.05 h) cez Žilinu (odchod o 23.32 h) a Čadcu (odchod o 0.05 h) do Prahy hl. n. (príchod o 5.32 h),
• Zr 1740 Pribina z Trenčianskej Teplej (odchod o 18.31 h) cez Topoľčany (odchod o 20.06 h) do Nitry (príchod o 21.02 h),
• Zr 1849 Kľak z Čadce (odchod o 6.23 h) cez Žilinu (odchod o 7.13 h) do Zvolena (príchod o 9.19 h).

V pondelok 1. novembra 2010 pôjde jedenásť posilových vlakov:
• R 934 Gemeran z Prešova (odchod o 14.52 h) cez Košice (odchod o 15.30 h) do Zvolena (príchod o 18.48 h). Na trase Košice - Zvolen tento vlak premáva denne,
• R 1504 Šarišan z Humenného (odchod o 14.27 h) cez Prešov (odchod o 15.50 h) a Žilinu (odchod o 19.18 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.45 h),
• R 1506 Chopok z Košíc (odchod o 15.20 h) cez Žilinu (odchod o 18.26 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 20.59 h),
• R 1508 Súľov zo Žiliny (odchod o 18.31 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.28 h),
• R 1520 Tríbeč z Prievidze (odchod o 18.20 h) do Bratislavy Petržalky (príchod o 21.32 h),
• R 1530 Žitava z Banskej Bystrice (odchod o 17.26 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 21.01 h),
• Zr 1740 Pribina z Trenčianskej Teplej (odchod o 18.31 h) cez Topoľčany (odchod o 20.06 h) do Nitry (príchod o 21.02 h),
• Zr 1857 Gader zo Žiliny (odchod o 20.02 h) do Banskej Bystrice (príchod o 21.29 h),
• R 1874 Palárik zo Štúrova (odchod o 18.10 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 19.48 h),
• Zr 1906 Slanec z Humenného (odchod o 18.40 h) do Košíc (príchod o 20.27 h),
• R 1931 Bodva zo Zvolena (odchod o 9.26 h) cez Košice (odchod o 12.55 h) do Prešova (príchod o 13.38 h).

V utorok 2. novembra 2010 pôjdu tri posilové vlaky:
• R 702 Inovec zo Žiliny (odchod o 4.31 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 7.27 h),
• R 706 Strážov z Liptovského Hrádku (odchod o 5.01 h) cez Žilinu (odchod o 6.23 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 9.16 h),
• R 820 Levičan z Banskej Bystrice (odchod o 3.48 h) do Bratislavy hl. st. (príchod o 7.23 h).

Student Agency

Vo štvrtok 28. 10. 2010 pôjdu dva posilové spoje:
• Autobus s odchodom o 6.00 h z Prahy, ktorý pôjde cez Trenčín až do Košíc,
• autobus s odchodom o 21.00 h z Prahy, ktorý ide cez Považskú Bystricu, Poprad, Prešov až do Košíc.
V nedeľu 31.11. 2010 pôjdu dva posilové spoje:
• Autobus s odchodom o 12.05h z Prahy, ktorý pôjde do Košíc cez Trenčín,
• autobus s odchodom o 20.00 h z Prahy, ktorý pôjde do Košíc cez Považskú Bystricu.

Slovak Lines

Posilové spoje nasadí podľa aktuálnej potreby.

Eurobus, Košice

Posilové spoje nasadí podľa aktuálnej potreby.

SAD Trenčín a SAD Žilina

Posilové spoje nasadia podľa aktuálnej potreby.

Zdroj: dopravné spoločnosti
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 5. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 6. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 7. Home (ale aj) Office
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 943
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 26 931
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 794
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 12 634
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 516
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 869
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 697
 8. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 709
 9. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 686
 10. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 650
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nových prípadov, najviac opäť v Bratislave (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.
Primož Roglič s tímovými kolegami, ktorí ho utešujú.

Čo by mali jesť ženy po päťdesiatke?

Dôležité sú vápnik, bielkoviny a vitamín B12.

Pexels.com

Neprehliadnite tiež

Seat Leon Sportstourer je kombi bez zbytočných kompromisov (test)

Ani so 620-litrovým kufrom sa netreba vzdať zážitku za volantom.

Seat Leon Sportstourer FR

Máte auto s AdBlue? Úlohu navyše sa neoplatí zanedbať (otázky a odpovede)

Doplnenie roztoku s močovinou často nevydrží až do servisného intervalu.

Desať áut, na ktoré sa predčasne zabudlo

Za slabé predaje mohla väčšinou vysoká cena.

Hyundai zverejnil ceny novej generácie i20. Čo ponúkne konkurent Fabie?

Základná výbava sa pod 10-tisíc eur nezmestí.

Hyundai i20