Predstavte si, že idete autom a v tom do vás niekto nabúra. Vystúpite, idete sa pozrieť akú veľkú škodu vám dotyčný spôsobil. Všimnete si, že jeho auto má anglické evidenčné čísla. Spozorniete. Opýtate sa, či má platnú poistku. Nie, odpovie. (4) Podmienkou vzniku práva poškodeného na náhradu škody z poistného garančného fondu podľa odseku 2 písm. a) a f) je, že útvar Policajného zboru nehodu po jej vzniku zistil. Potvrdenie príslušného útvaru Policajného zboru, že škoda bola spôsobená prevádzkou nezisteného motorového vozidla, za ktorú zodpovedá nezistená osoba, je poškodený povinný predložiť kancelárii pri uplatnení nároku na náhradu škody.
Poznáte podobný príbeh? Ak nie, buďte radi, pretože podobné situácie sú veľmi časté a vyriešiť ich znamená mať pevné nervy. Na riešenie podobnej situácie sa nás pýtali dvaja čitatelia.
Alex: "V poslednom období vídať na východe Slovenska čoraz väčší počet vozidiel s anglickými evidenčnými číslami. Prevažná časť týchto vozidiel tu jazdí už niekoľko rokov a mám vážne pochybnosti o tom, či majú platné zmluvné povinné poistenie. Postup a povinnosti pri dopravnej nehode/škodovej udalosti sú mi celkom jasné, ale čo ak by dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť spôsobilo vozidlo s anglickými evidenčnými číslami bez poistenia?"
Marek: "Kde si mám uplatňovať škodu na vozidle spôsobenú druhým vozidlo, pričom toto vozidlo nemá absolútne žiadne doklady (EVČ, STK, emisnú kontrolu, poistenie, vodič VP)?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Každý držiteľ vozidla je povinný mať zaplatené povinné zmluvné poistenie. Platí to aj pre autá registrované v zahraničí. Keby ho nemali, vodič vozidla so zahraničnými evidenčnými číslami je povinný vozidlo poistiť.
Ak nastane situácia, že auto nie je povinne zmluvne poistené, vodič teda nemá potvrdenie, a napriek tomu na aute jazdí po slovenských cestách, dopúšťa sa priestupku a hrozí mu od polície pokuta do výšky 60 eur na mieste. Držiteľ by to mal za viac.
Každé auto musí byť zákonne poistené
§ 16, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(7) Vodič cudzozemského motorového vozidla, ktorý prevádzkuje motorové vozidlo na území Slovenskej republiky, na ktoré je povinný uzavrieť hraničné poistenie, bez tohto poistenia alebo po uplynutí platnosti zelenej karty, zaplatí kancelárii poistné vo výške trojnásobku poistného, ktoré malo byť zaplatené na dobu prevádzky tohto motorového vozidla na území Slovenskej republiky, najmenej však 332 eur.
Povinné zmluvné poistenie je založené na jednoduchom princípe. Ak niekto spôsobí dopravnú nehodu, z jeho zákonnej poistky sa zaplatí škoda ostatným. Situácia sa značne skomplikuje, ak je auto vinníka zákonne nepoistené. Pre všetky strany.
Či už poistku nemá vodič auta so slovenskými značkami alebo s anglickými, či akýmikoľvek inými, nič to na veci nemení. V takej situácii treba volať vždy políciu. Keďže nepoistený nemôže poskytnúť údaje o zákonnom poistení druhej strane, aj keby sa pôvodne stala len škodová udalosť, zákon by ju chápal ako dopravnú nehodu a tú musí riešiť polícia.
Ak by zrážku áut spôsobil vodič nepoisteného vozidla evidovaného v inej krajine, a policajti mu na to prídu, podľa zákona musí zaplatiť Slovenskej kancelárii poisťovateľov poistné vo výške trojnásobku poistného, ktoré malo byť zaplatené na dobu prevádzky tohto motorového vozidla na území Slovenskej republiky, najmenej však 332 eur.
Peniaze za škodu "vinného" auta zo zahraničia musí platiť jeho poisťovňa
Predstavme si situáciu, že auto registrované v zahraničí je zákonne poistené vo svojej krajine. Na Slovensku sa potom takéto poistenie preukazuje takzvanou zelenou kartou. Oficiálne sa volá Medzinárodná karta automobilového poistenia. Svoje peniaze tak získate, pretože škodu preplatí poisťovňa zo zahraničia, v ktorej je auto poistené.
Vráťme sa k prípadom, kedy vozidlo, ktorým bola spôsobená nehoda, nemá povinné zmluvné poistenie. Ak vám takéto auto spôsobí škodu, svoje peniaze môžete získať od poistného garančného fondu.
Za nepoistených platí škodu garančný fond
§ 24, zákon č. 381/2001 Z.z.:
Garančný fond spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Podmienkou na získanie peňazí na úhradu škody je to, aby ste privolali na miesto zrážky políciu. Potvrdenie o tom, kto a akú veľkú škodu vám spôsobil, musíte predložiť kancelárií.
Platia tu rôzne pravidlá, podľa ktorých máte, či nemáte právo na peniaze z fondu. Nárok na úhradu máte, ak je za škodu zodpovedá osoba bez poistenia, alebo ak je táto osoba poistená u poisťovne, ktorá z dôvodu svojej platobnej neschopnosti nemôže túto škodu uhradiť.
Taktiež máte nárok na peniaze v prípade, ak vodič vozidla má i nemá zaplatené hraničné poistenie. To je poistenie, ktoré sa preukazuje zelenou kartou.
Na náhradu škody z garančného fondu máte nárok v tom prípade, ak sa vám tri mesiace neozve poisťovňa zodpovedná za náhradu škody. Nárok máte aj vtedy, ak ten, kto vám škodu spôsobil, neurčil nikoho na Slovensku, kto je zodpovedný za náhradu škody. Ak vám kancelária peniaze nedá, je podľa zákona povinná vám to oznámiť.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.