Stále sa nájdu motoristi, ktorí spochybňujú prezúvanie pneumatík z letných na zimné. Viete, prečo sa oplatí na zimu namontovať na autá zimné pneumatiky a čo sa môže stať, ak to odignorujete?
Nielen pre vašu vlastnú bezpečnosť má veľký význam prezuť v tomto období pneumatiky z letných na zimné. A vôbec netreba čakať na prvý sneh, ba ani na známych sedem stupňov na Celziovej stupnici.
Ako vplýva teplota na správanie sa pneumatík
§ 38, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením "M+S", "M.S." alebo "M & S"; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.
Z technologického hľadiska je veľmi dôležité, aby boli pneumatiky priľnavé k povrchu vozovky, aj keď je vonku chladno.
"Ak vonkajšia teplota klesne pod +7 °C, mäkšia zmes zimnej pneumatiky s vyšším počtom lamiel si zachová väčšiu pružnosť a priľnavosť k vozovke. Ak je teplota nula stupňov, brzdná dráha vozidla s letnými pneumatikami sa predĺži o tri metre v porovnaní so zimným obutím. Pri -10 °C je brzdná dráha dlhšia o 7 metrov a pri -20 stupňoch až o 12 m, informoval nás Boris Tománek zo spoločnosti Goodyear.
Podľa neho si tiež treba uvedomiť aj ďalšie fakty. Ak je hĺbka dezénu zimnej pneumatiky 6 mm, prejde vozidlo pri brzdení kratšiu vzdialenosť, ako keď je dezén hlboký len 2 mm. Pri výbere je dôležitá konštrukcia a zmes zimnej pneumatiky.
Čo je pri výbere zimných pneumatík dôležité
Nie každé zimné pneumatiky sa hodia na každé auto. Veľmi záleží na tom, aké máte auto, či výkonné alebo "mestské". Rozhodovanie by malo ovplyvniť aj to, či jazdíte športovým alebo pokojným štýlom a aj to, kadiaľ jazdíte najviac, či v meste, mimo mesta, alebo v horách.
Prečítajte si viac v článku Rady a tipy. Kým vymeníte disky a pneumatiky
Boris Tománek nám povedal aj vzdialenosti, na ktoré auto v zime zabrzdí z rýchlosti 50 km/h. Na zimných pneumatikách je to asi 46,5 m, pri letnom obutí až 70,4 m.
Rýchlosť 70 km/h je na klzkom povrchu ešte nebezpečnejšia. Brzdná dráha na letných pneumatikách je až 112 m (na zimných 70 m). Teda tam, kde auto so zimným obutím už stojí, vozidlo s letnými gumami má ešte rýchlosť 49 km/h. V zime je jazda rýchlosťou 70 km/h na letných pneumatikách obrovským rizikom pre ostatných.
Zimné pneumatiky nie sú všeliek
§ 38, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) Vodič motorového vozidla je povinný zabezpečiť splnenie podmienky podľa odseku 1, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude s motorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Aj keď máte na aute zimné obutie, neznamená to, že pre vás prestali platiť zákony fyziky.
V zime teda buďte vždy pripravený ihneď brzdiť, ak to vyžaduje situácia. Treba sa mierniť v rýchlosti jazdy a najmä ponechať si odstup od vozidla pred vami na dve sekundy.
Kedysi sa hovorilo "jednadvadsať, dvaadvadsať". Ak to poviete pri bode, kde je auto pred vami a za tieto dve sekundy sa svojím autom nedostanete za túto hranicu - máte správny odstup. V opačnom prípade nabúrate pri núdzovom brzdení.
Toto pravidlo platí a kto ho ignoruje, je hazardér. Pritom odborníci už dokázali, že rýchlosť reakcie vodiča na nečakanú situáciu je oneskorená minimálne o 0,8 sekundy. Vodič začne v najlepšom prípade brzdiť až po prejdení štyroch metrov.
Jazdite a brzdite s rozumom
Najnebezpečnejšia je jazda v skupine vozidiel. Predvídavosť a včasné spomalenie pred križovatkou, priechodom pre chodcov, či pred odbočovacím pruhom je vizitkou dobrého šoféra.
Napríklad, v zimných mesiacoch, aj keď nesneží, môže sa na moste alebo v zákrute vytvárať námraza. Nebezpečný je tiež biely pruh na priechode pre chodcov, na ktorom sa auto pri prudkom brzdení šmýka.
Častou otázkou je, či sa dá jazdiť v lete na zimných pneumatikách. Napríklad preto, že ešte majú hĺbku dezénu 3 mm, čo v zime nestačí. Naopak, zimné v lete tiež nie sú najlepším riešením. Zimná pneumatika má v lete väčší valivý odpor a teda sa zvýši aj spotreba. Podobne je to pri celoročných pneumatikách, ktoré sú zložením zmesi viac zimné," doplnil Tománek.
Spýtali sme sa aj na to, či má význam voliť na zimu užšie pneumatiky s menším priemerom (napríklad, namiesto 15-palcových dať na zimu 14-palcové disky). Toto riešenie má opodstatnenie predovšetkým v severských štátoch (Švédsko, Nórsko, Fínsko), prípadne u nás vo vysokých horských oblastiach, kde je veľa snehu a užšia pneumatika si ľahšie preráža cestu.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Autor: Ivan Václavík