Viacerí z vás ste nám napísali o problémoch s dopravnými značkami, s ktorými si neviete rady. Niektoré reklamné tabule sa napríklad podobajú na značky. Alebo ako je to s jednosmerkami?
Reklamné tabule a dopravné značky
Miro: "Pri vjazde do Žiliny od Martina je značka ŽILINA - začiatok obce zarastená v kríkoch tak, že vodič neznalý miestnych pomerov nevie, že je v obci a teda má ísť max. 50 km/h. Každý deň tadiaľ prejde určite množstvo policajných áut, množstvo áut správcu komunikácia a neverím, že si doposiaľ nikto nevšimol.
"Ceduľa" vedľa cesty s nápisom "UBYTOVŇA ŽILINA", podobne aj v Pov. Bystrici "PENZIÓN BYSTRICA" je na nerozoznanie od dopravnej značky začiatok obce. Ako má vodič tieto "cedule" rozoznávať?
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
§ 60, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(9) Na ceste a na mieste pri ceste sa nesmú umiestňovať veci, ktoré by mohli viesť k zámene s dopravnou značkou alebo s dopravným zariadením alebo by ich zakrývali, alebo ktoré by rozptyľovali a upútavali pozornosť účastníka cestnej premávky, alebo ho oslňovali.
V prvom rade, vodič sa nemá riadiť dopravnou značkou, ktorú vodič bez svojho pričinenia objektívne nemôže vidieť. Medzi také značky patria tie zarastené v kríkoch.
Správca cesty by mal zabezpečiť, aby všetky dopravné značky, ktoré sú potrebné pre premávku, boli viditeľné z dostatočnej vzdialenosti. V opačnom prípade to môže spôsobiť komplikácie, v horšom prípade aj nehodu.
Pri ceste sa nesmú umiestňovať veci, ktoré sa podobajú na značky tak, že by mohli vodiča zmiasť. Platí to aj pre reklamné tabule, ktoré sa podobajú na dopravnú značku označujúcu začiatok obce. Nehovoriac o tom, že právne predpisy určujú minimálne vzdialenosti, medzi cestou a najbližšou reklamnou tabuľou.
Prečítajte si o tom, ako ďaleko musia byť reklamné pútače od cesty
Jednosmerka na časti ulice. Je to problém?
Peter: "Chcem sa opýtať, či je možné na cca 200 m dlhej ulici v meste urobiť v časti jednosmernú cestu a v časti obojsmernú. Ako vidno na fotografiách - je na nich ulica v Žiline, Na priekope - značka (navyše na ľavej strane cesty) označuje ulicu cca po 50 m ako jednosmernú.
Na ulici nie je žiadna križovatka, len domy okolo. Kedysi bola značka označujúca jednosmerku na začiatku ulice, ale kvôli autám pošty (tá je na začiatku ulice a jej autá by museli tak ako všetky ostatné obchádzať blok domov) ju posunuli. Pritom by stačilo, aby ulica bola jednosmerkou v opačnom smere. Ulica Dolný Val aj Hodžova sú obojsmerné. "
To, že len časť ulice je jednosmerná, nie je vôbec problém. Ak sa pozriete na fotku, uvidíte v jej ľavej časti bránu. Jednosmerka začína až za ňou.
Značka Jednosmerná premávka (č. IP 3a)
... označuje jednosmernú cestu, ktorá sa v protismere spravidla označuje značkou č. B 2 a; značku možno použiť ako predbežnú značku k značke č. IP 3b.
Neexistuje pravidlo, ktoré by zakazovalo umiestňovať dopravnú značku Jednosmerná premávka "v polovici" ulice. Úlohou takejto značky je vodiča informovať o tom, že cesta za ňou je jednosmerná.
Značka, keďže nie je ani zákazová a ani príkazová, mala by byť umiestnená pri pravom okraji vozovky. Pravdepodobne však správca cesty nenašiel vhodné miesto na umiestnenie značky Jednosmerná premávka vpravo, keďže je tam múr hneď pri kraji cesty.
Vozidlá vychádzajúce z brány vojdú na obojsmernú cestu. No a ďalšia časť ulice je zjednosmernená preto, aby mohli byť vytvorené ďalšie parkovacie miesta pre vozidlá. Pritom tam pravdepodobne obojsmernosť premávke vôbec nechýba.
Mimochodom, všimnite si kurióznu situáciu súvisiacu s dopravnou značkou vyhradzujúcou parkovanie pre zdravotne postihnutých. Niekto tam umiestnil kontajner na smeti. Ten ale nie je vozidlom s právom parkovať na mieste pre "vozíčkarov".
Kontajner je v tomto prípade prekážkou cestnej premávky a jeho vlastník prípadne správca komunikácie by ho mal z parkovacieho miesta odstrániť.
Čo má prednosť? Zákaz vjazdu alebo turistická značka?
Miroslav: "Narazil som na takýto problém: na cyklotrase umiestnená značka B1 Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch.
V autoškole nás učili riešiť priority rôznych druhov dopravného značenia: vodorovné, zvislé, dočasné, semafory, príslušník ... pri protirečení si. Ale turistické značky, pokiaľ si dobre pamätám, medzi nimi neboli. Takže, ak je v rozpore cykloznačka s B1, môže sa tam ísť na bicykli, či nie?"
Turistické značky nemajú "právnu" silu dopravných značiek. Ich úlohou je informovať turistov o turistickej trase, neupravujú však pravidlá cestnej premávke.
Ak teda natrafíte na zákaz vjazdu na lesnej ceste, nesmiete ho porušiť ani na bicykli. Je to totiž nemotorové vozidlo a značka Zákaz vjazdu zakazuje vjazd aj nemotorovým vozidlám. Ak by ste zákaz neuposlúchli, hrozila by vám na mieste pokuta 60 eur.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.