BRATISLAVA. Maximálnych 110 kilometrov za hodinu dopravu na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou spomalilo. Väčšina vodičov nový nápad rešpektuje. Redakčné vozidlo idúce maximálnou rýchlosťou predbehlo počas cesty do Senca sedem vodičov, výrazne nad 110 išli dvaja.
Nehoda každý tretí deň
za rok sa na diaľnici Bratislava - Trnava stalo 142 nehôd;
jeden človek zomrel;
na úseku by malo byť 31 odstavných ostrovčekov, odpočívadiel a odbočiek. Časť je vo výstavbe.
Odstavné ostrovčeky stále chýbajú. Na asi dvanásťkilometrovom úseku v smere do Bratislavy za Sencom budú len dva, zatiaľ funguje len pôvodný pri Triblavine. Pred Sencom je v každom smere jeden vo výstavbe, včera tesne popoludní boli bez robotníkov.
Vodiči osobných áut sa na ceste tvrdohlavo tlačia v strednom jazdnom pruhu, medzi kamióny v pravom pruhu sa im nechce. Práve tam sa odohrala veľká časť nehôd. Kolízia sa na trojpruhovej diaľnici stane častejšie ako každé tri dni.
Za rok stovky nehôd
„Za posledný rok sme na približne 28-kilometrovom úseku na diaľnici D1 v smere Trnava zaznamenali 142 dopravných nehôd," informovala Petra Hrašková z prezídia policajného zboru. V júni tu pri nehode zomrel aj človek.
Tomáš Novotný z dopravného portálu natankuj.sme.sk obmedzeniu rýchlosti rozumie. „Má to svoj význam. Pri nižších rýchlostiach je pravdepodobnosť tragických následkov nehody nižšia," povedal Novotný.
Zásadný problém diaľnice však podľa ďalšieho dopravného experta Jozefa Drahovského zníženie rýchlosti nevyrieši.
„Nevidím v tom zmysel, najmä keď rýchlosť nebola príčinou dopravných nehôd," povedal SME Drahovský. Nebezpečnejšie je podľa neho nedodržiavanie minimálnej vzdialenosti medzi idúcimi autami. Preto sa stala aj spomenutá smrteľná nehoda.
Povinný odstup 70 metrov
Nedodržanie vzdialenosti medzi idúcimi autami je na tomto úseku priestupkom. Minimálny rozostup tu dopravná značka určuje na 70 metrov. Za nedodržanie je maximálna pokuta na mieste 60 eur, v správnom konaní až sto.
Polícia podľa Drahovského priestupok pokutuje, až keď sa zistí že je jednou z príčin nehody. Nové policajné radary však dokážu zmerať aj vzdialenosť dvoch idúcich áut. Rovnako sa vybraný úsek dá napríklad fotografovať.
„Na úseku Trnava - Bratislava som sa s meraním ešte nestretol," hovorí Drahovský.
Konkrétne čísla o meraní vzdialenosti policajtmi hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová nemá. Systém však plánujú zdokonaliť.