Dobrú náladu z "neprehriateho" auta však dokáže pokaziť policajná kontrola, ktorá si od vás vypýta doklady od fólií.
Amo: "V piatok večer ma zastavila hliadka v Hriňovej. Vypýtali si doklady. Dal som im všetko. Vyžadovali odo mňa papier od fólií, ktoré mám na oknách pri sedadlách za vodičom v dodávke Volkswagen Transporter.
Keď som si bol dať nalepiť fólie pred 6-timi rokmi vo firme, papier nejaký o fóliách mi dali, ale som ho za tú dobu pravdepodobne stratil. Keď som povedal, že papier od fólií pri sebe nemám, bolo mi oznámené, že mi môžu zobrať technický preukaz, ale že mi ho teda nezoberú a musím zaplatiť pokutu 10 eur. Zaplatil som, dali mi bloček a išiel som preč.
Mám 6-miestnu dodávku Volkswagen Transporter s oknami aj na miestach spolujazdcov v druhom rade sedadiel za vodičom. Na zadných sklách mám čierne fólie, ktoré mi montovala firma, ktorá má na to licenciu. Musím mať "papier" od fólií so sebou? Čo ak dodávka nemá druhý rad sedadiel? a má tam plech miesto okna? Viditeľnosť vodič cez bok nemá žiadnu a ja ju cez čierne fólie mám. Nie je to nejaké nespravodlivé?"
Na to, aby ste na oknách auta mohli mať fólie bez strachu z porušenia predpisov, treba splniť niekoľko podmienok.
Predpisy vyžadujú, aby fólie umiestnené na vozidle boli schválené a označené schvaľovacou značkou. To znamená, že by ste si mali kupovať fólie, ktoré výrobca alebo dovozca dal na Slovensku schváliť.
Na papiere k fóliám pokojne môžete zabudnúť, podstatná je schvaľovacia značka, ktorá je súčasťou fólie.
Fólie na oknách sú z pohľadu vyhlášky a zákonov doplnkovým príslušenstvom a výbavou. Zákon ich zas pozná ako samostatné technické jednotky, ktorých použitie nie je vo vozidle povinné. Ten istý zákon v istých prípadoch pri samostatných technických jednotkách vyžaduje testy alebo kontroly, ak o nich rozhodne obvodný úrad dopravy. To však platí pre výrobcov a dovozcov fólií na okná a od vodičov nevyžaduje žiadne snaženie.
Ak vaše fólie na oknách nemajú schvaľovaciu značku, policajti vám môžu na mieste zadržať osvedčenie o evidencii.
Zatemňovací pás a slnečná clona
Ak má vodič sklopenú slnečnú clonu, aj keď vodičovi nesvieti slnko do očí, pokutu určite nedostane. Musí však byť splnená podmienka, že vodičovi nebude nič brániť vo výhľade potrebnom pre bezpečnú jazdu. To je odpoveď na jednu z otázok, ktoré nám poslal Maroš.
Maroš: "Chcel by som sa spýtať, či môžem mať v hornej časti čelného skla automobilu nalepený pásik tmavej fólie výšky cca 10 cm. Jedná sa o takú istú fóliu, ktorú mám aj na zadných sklách. Vo výhľade mi nebráni a je to lepšie aj proti slnku svietiacemu do očí (hlavne okolo spätného zrkadla). Po sklopení slnečnej clony je táto clona nižšie ako fólia."
Vyhláška vyžaduje, aby zatemňovací pás, ako sa pásik tmavej fólie oficiálne nazýva, bol nalepený na čelnom skle najviac 10 cm od vrchného okraja skla. Aj pre takéto pásiky platí, že musia byť označené schvaľovacou značkou.
Zatemňovací pás má ešte jednu podmienku pre umiestnenie na čelné sklo: musí byť umiestnený mimo vzťažnej plochy čelného skla tak, aby sa zabezpečila ochrana proti oslneniu s plynulým prechodom zo 75 % na najmenej 40 % priepustnosti svetla vrátane skla alebo bez plynulého prechodu najmenej 50 % priepustnosti svetla vrátane skla.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.