Ako sa zbaviť zákonnej poistky
Martin: "Pred rozvodom manželka ukoristí auto, vždy ho parkuje v neznámej garáži a po rozvode ho naďalej užíva a odmietne zaplatiť PZP s tým, že nie je vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. V technickom preukaze som uvedený ja. Aký by bol môj právny postih ak by som zrušil PZP?"
Rozvod sám o sebe je nepríjemná udalosť. Potreba riešiť každý ďalší problém len situáciu zhoršuje. V každom prípade to vyzerá tak, že Martin má s manželkou auto v bezpodielovom spoluvlastníctve. To znamená, že auto vlastnia spoločne. Napriek tomu smie byť v dokladoch auta zapísaný iba jeden vlastník a iba jeden držiteľ vozidla.
Pre účely povinného zmluvného poistenia je podstatný držiteľ vozidla prípadne jeho vlastník. Martin je s najväčšou pravdepodobnosťou uvedený aj ako vlastník a aj ako držiteľ vozidla, takže poistenie ide na jeho hlavu.
Poistenie môže byť v Martinovom prípade ukončené niekoľkými spôsobmi. Musí však o tom čo najskôr informovať poisťovňu.
- zánikom motorového vozidla,
- zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel,
- vyradením motorového vozidla z evidencie vozidiel,
- prijatím oznámenia o krádeži motorového vozidla príslušným orgánom,
- vyradením motorového vozidla z premávky na pozemných komunikáciách.
Martin nemá veľa možností
V prvom prípade by auto musel zničiť tak, že prestane existovať. Ani druhý prípad nie je reálny, keďže k autu nemá fyzický prístup. A kto už by len chcel na seba preniesť povinnosti platiť poistku bez možnosti auto šoférovať? Exmanželku na to asi nenahovorí.
V treťom prípade by muselo auto nakoniec skončiť na šrotovisku, krádež tiež nepripadá do úvahy.
Martin by mohol využiť možnosť vyradiť auto z premávky na pozemných komunikáciách, no musel by sa najprv dostať k osvedčeniu o evidencii vozidla a k potvrdeniu o poistení zodpovednosti - to má však v rukách pravdepodobne jeho exmanželka a asi mu tieto doklady dobrovoľne nevydá.
Bez týchto papierov respektíve ich fotokópií nebude môcť auto vyradiť z premávky na pozemných komunikáciách. Nehovoriac o tom, že k tomu potrebuje aj tabuľky s evidenčným číslom, ktoré treba nakoniec odovzdať na polícii.
Poslednou možnosťou Martina je neplatiť poistku. Tu mu však hrozí nemalá sankcia, ktorú mu nikto nevráti. Preto je jeho jedinou možnosťou bez následkov dohodnúť sa s manželkou alebo problém s autom riešiť cez súd.
Treba mať zákonne poistený aj príves?
Karol: "Nemám už štyri roky motorové vozidlo. Ale mám nákladný príves, ktorý mi zostal, aj s ŠPZ-kou. Zákonné poistenie neplatím už štyri roky, ktoré mám riadne ukončené. Tak by som sa chcel opýtať, či som povinný platiť zákonnú poistku, keď sa nejedná o motorové vozidlo."
§ 2, zákon č. 381/2001 Z.z.:
Na účely tohto zákona sa rozumie
a) motorovým vozidlom samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom, ako aj iné nekoľajové vozidlo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie vozidla alebo obdobný preukaz,
Podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení musí každý držiteľ alebo vlastník poistiť svoje motorové vozidlo evidované na Slovensku. Ten istý zákon definuje motorové vozidlo ako každé nekoľajové vozidlo, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie vozidla alebo obdobný preukaz.
To znamená, že aj príves musí byť poistený povinným zmluvným poistením. Je to preto, že škodu v premávke môže spôsobiť aj príves zapojený k autu. Poistka sa potom nevypláca z poistenia auta ale prívesu.
Ak by ste nemali príves poistený tak ako ho nemá Karol a prídu vám na to, môžete dostať pokutu až do výšky 3 300 eur.
Jednou z možností, ako sa poisteniu vyhnúť, je jeho vyradenie z premávky. To však znamená, že kým nebude príves späť zaradený do premávky, na cesty s ním nebudete môcť ísť.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.