Peter: "Nedávno nám na sídlisku pribudla značka Zákaz vjazdu, pod ktorou je ešte informatívna tabuľa, na ktorej stojí, že značka platí v pracovných dňoch od 8.00 do 18.00 a neplatí pre dopravnú obsluhu.
Pod zákazom vjazdu je značka Slepá ulica. Vodiči do danej ulice vojdú, zaparkujú auto a keď sa vrátia, nájdu si od policajtov na aute papuču za porušenie zákazu vjazdu, pričom ho však v čase prechodu okolo značky neporušili.
Na danej ulici nie je žiadna iná značka, napríklad zákaz zastavenia alebo státia. Postupujú v tomto prípade policajti správne?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Dopravná obsluha za zákaz môže
Dopravná značka, ktorú vidno na fotke, nemá s parkovaním nič spoločné. To znamená, že policajti nesmú rozdávať papuče, ak niekto v súlade s predpismi v lokalite zaparkuje. Teda, ak dodrží predpísanú voľnú šírku vozovky a nebude parkovať na zeleni.
Lokalita, o ktorej nám napísal Peter, má pravdepodobne len jeden vjazd. Ten je regulovaný dopravnou značkou, ktorá zakazuje vjazd motorovým vozidlám. Pre dodatkovú tabuľku však tento zákaz neplatí v čase medzi 18-tou a 8-ou hodinou. Okrem toho, zákaz neplatí pre dopravnú obsluhu.
Za dopravnú obsluhu sa považujú taxíky, vozidlá zabezpečujúce zásobovanie, opravárenské, údržbárske alebo komunálne služby, vozidlá s parkovacím preukazom pre osoby so zdravotným postihnutím. Dopravnou obsluhou sú podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke aj vodiči prípadne prevádzkovatelia, ktorí majú v miestach za značkou bydlisko, sídlo alebo garáž.
Pokuta za zákaz vjazdu na fotke nemusí byť oprávnená
To znamená, že ak v tejto lokalite bývate, zákazová značka pre vás neplatí. Nikto vás nesmie pokutovať za to, ak za značku vojdete v akomkoľvek čase. Druhá vec je, ako policajti zistia, že nie ste dopravná obsluha?
Ak vodiča nemožno zaradiť do kategórie dopravnej obsluhy, je to už zložitejšie. V tomto prípade totiž vodič môže vojsť len počas dovolených hodín. Otázkou však je, ako policajti zistia, kedy vodič okolo značky prešiel.
Policajti to majú možnosť zistiť jedine vtedy, ak by sídlisko bez prestávky sledovali. Lenže, to potom nemusia umiestňovať na autá papuče, pretože vodiča pristihnú priamo pri čine a pokutový blok mu môžu dať rovno do ruky.
Zhrňme si to teda: nie je tam zákaz státia ani zastavenia, len zákaz vjazdu v určitých hodinách. Preto, ak vodič vojde za značku počas dovolených hodín, zaparkuje v súlade s predpismi a neskôr si na kolese nájde papuču, je jednoznačné, že policajti konali v rozpore so zákonom.
Parkujú za zákazom vjazdu
Valentína: "Pri prechádzke bratislavským Ružinovom som si vo vnútrobloku na Stodolovej ulici náhodou - skoro ma tam pred pár dňami zrazilo auto - všimla dlhodobo nerešpektovaný zákaz vjazdu a desiatky áut, ktoré ho denne porušujú."
V tejto časti sa nachádza značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch. Vodiči, ktorý túto značku vo vozidle obídu, porušujú zákon.
Podľa fotiek, ktoré nám poslala Valentína, autá tam parkujú naozaj všade. Aj na chodníkoch. Z fotiek sa však nedá jednoznačne určiť, že by nenechali pre chodcov predpísanú minimálnu voľnú šírku chodníka. V každom prípade však niektoré autá museli po chodníku aj jazdiť a to nie je povolené.
A ak platí to, čo napísala Valentína, že ide o "vnútroblok", z čoho sa dá usudzovať, že do areálu je len jeden prístup označený značkou Zákaz vjazdu, potom vodiči všetkých parkujúcich áut z fotiek riskujú papuču a pokutu do 60 eur na mieste.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.