Pri kúpe ojazdeného auta zo Slovenska podviedli českú pestúnsku rodinu. Za dotácie kúpili auto, ktoré na Slovensku prešlo kontrolou originality. Po roku im ho však česká polícia zabavila. Podľa Českej televízie totiž kúpili ukradnuté vozidlo.
Ako nás informoval Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA), Ladislav Jež z Chvalčova na Kroměřížsku sa spolu s manželkou stará o štyri nevlastné deti. Kvôli početnej rodine sa preto rozhodol kúpiť mikrobus.
Aj keď k nemu dostal na Slovensku certifikát o pôvode, českí policajti vozidlo označili za ukradnuté. Majiteľovi tak zostala iba sada zimných pneumatík. Navyše hrozí, že bude musieť vrátiť dotáciu, ktorú na kúpu auta obdržal.
"Prípad ukazuje na nedokonalosť systému kontrol originality na Slovensku. Je ťažko pochopiteľné ako môže auto, ukradnuté v šengenskom priestore, prejsť na Slovensku kontrolou originality ako bez závad. Prípad ukazuje, že tomuto systému sa nedá veriť a je potrebné vozidlo pred kúpou preverovať ešte ďalšími spôsobmi, napríklad cez odborné firmy," uviedol predseda združenia SOVA, Július Petrus.
Pozrite si zoznam ukradnutých áut na Slovensku - mapy, štatistiky, grafy
Po kúpe dal auto na kontrolu originality
"Na webových stránkach jedného slovenského autobazáru sme našli auto, ktoré sa nám zdalo optimálne. Bolo vo výbornom stave, navyše za rozumnú cenu, rozhodli sme sa ho preto za pol milióna korún kúpiť," vysvetlil Ladislav Jež. Zároveň si ešte na Slovensku nechal vypracovať odborný posudok o pôvode auta, ktoré kupcovi zaručuje, že nie je kradnuté.
"Po roku užívania som auto zaviezol do servisu, kde zistili, že je kradnuté. Vec nahlásili na polícii, ktorá mi auto zabavila," dodal Jež.
Podľa českej polície nemá kontrola originality žiadnu hodnotu, ak sa zistí, že je auto kradnuté. "Pokiaľ sa zistí, že identifikačné znaky na vozidle sú pozmenené a auto pochádza z trestnej činnosti, nemajú podobné posudky žiadnu váhu," uviedla hovorkyňa zlínskej polície Jana Bartíková.
Policajtov prípad neprekvapil
Kriminalistu, ktorý auto zabavil, podvod s prerazenými údajmi neprekvapil. "Neviem, akým spôsobom kontrolujú slovenské orgány pravosť vozidiel, ale podobných prípadov sme len na Zlínsku riešili v minulosti niekoľko," priznal policajt, ktorý nechcel byť menovaný.
Slovenská firma, ktorá pôvod vozidla zisťovala, priznáva, že prerazené identifikačné údaje mala na aute poznať. "Niekedy je to tak dobre sfalšované, že nemáte ani šancu to zistiť," hájil sa zamestnanec firmy.
Ladislavovi Ježovi po aute zostali iba zimné pneumatiky v garáži. Teraz podľa združenia SOVA navyše reálne hrozí, že dotáciu, ktorú Ježovci na auto dostali, rovných 200 000 korún, budú musieť vrátiť.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.