NITRA. V štvrtom pokračovaní motoristickej relácie na internete opätovne skúšame Volvo a jeho schopnosť zastaviť pred chodcom v rôznych podmienkach.
Pri prvom teste denníka SME začiatkom leta vyšlo najavo, že systém Pedestrian detection dokáže zaregistrovať chodca iba za istých podmienok a samočinne zabráni zrážke iba pri istej rýchlosti do 20 kilometrov za hodinu. Na druhej strane, aby sa systém aktivoval, auto musí prekročiť rýchlosť štyri kilometre za hodinu. Napríklad aj pri pomalej jazde na parkovisku musia byť splnené isté okolité podmienky.
Dôkaz SME o tom, že vodič ostáva prvoradý a nemôže sa spoliehať na techniku, inšpiroval švédsku automobilku k ďalším testom. Jeden sme uskutočnili spoločne s divákmi avšak pri nízkej rýchlosti, v akej ešte auto dokáže bezpečne zastaviť. V relácii sledujeme, či auto reaguje na figurínu rovnako ako na živého chodca, ktorý náhle skočí do dráhy spoza budovy. Pedestrian detection potrebuje na zásah čas a "štandardnú" postavu so štandardným správaním.
Porovnávame tiež Alfu MiTo a Nissan Juke v rôznych disciplínach, ktoré poukazujú na dnešné trendy v konštrukcii malých áut.
Je lepšie nižšie alebo vyššie auto? Ktoré sa hodí do mesta a ktoré lepšie jazdí v zákrutách.
Zaskočil nás Nissan vo vyhýbacom manévri, pretože jeho podvozok nezvláda vyššie ťažisko a s vypnutým stabilizačným systémom je auto náchylné na prevrátenie.
Auto.sme.LIVE odhalí, ktoré auto je rýchlejšie na okruhu a ktoré v mestskej džungli.
Stav: