V druhej časti článku sa dočítate, kedy vám policajt smie skontrolovať auto. Tomáš sa totiž spýtal na to, či mu môžu policajti kontrolovať zaparkovaný karavan.
Kde zaparkovať s autobusom?
Štefan: "Bol som na autobusovom zájazde so žiakmi v Nitre a zastavili sme sa v obchodnom centre. Chceli sme s autobusom zaparkovať čo najbližšie, aby sme predišli behaniu detí po parkovisku.
Pri príjazdovej ceste na parkovisko je osadená značka Zákaz vjazdu nákladných automobilov a parkovacie boxy sú namaľované na rozmery osobného auta. Strážna služba nás z parkoviska doslova vyhodila, že tam nemáme čo hľadať, či nevidíme, že tam je tabuľa, ktorá zakazuje vjazd vozidlám nad 3,5 tony s vyhrážkou."
Autobus poslali do iného zákazu vjazdu
"Na našu otázku, kde máme parkovať, nás poslali vedľajšou ulicou k skladom tohto obchodného domu, pri ktorej bola osadená značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel s dodatkovou tabuľou: Okrem dopravnej obsluhy.
Po prejazde touto uličkou je asi v jej strede vyznačené parkovisko pre autobusy. Po zaparkovaní autobusu som vyhľadal strážnu službu, aby som im vysvetlil, že nemajú správne poosádzané dopravné značky a začo by nás polícia mala asi tak pokutovať. Že skôr nás bude pokutovať teraz za to, že sme vošli do zákazu v jazdu."
Kto mal pravdu? Strážna služba alebo Štefan?
"Oni, že sme porušli domový poriadok, keďže je to súkromný pozemok a oni majú právo rozhodovať o tom, kto bude kde a ako parkovať. Chcem sa spýtať, či sme naozaj porušili nejaký predpis, prípadne kto bol v práve, aby sme nabudúce vedeli reagovať."
Parkovisko pri obchodnom dome je podľa slov čitateľa v podstate vyhradené pre vozidlá do 3,5 tony. Dokladom toho je aj fakt, že parkovacie boxy sú dimenzované na osobné autá.
Zákaz vjazdu nákladných áut však neznamená, že vjazd autobusom je zakázaný. Značka zakazuje vjazd
- nákladným automobilom,
- vjazd ťahača prívesu alebo návesu a
- špeciálnym automobilom odvodených od nákladného automobilu alebo od autobusu.
Tento zákaz sa teda nevzťahuje na klasický autobus.
Strážna služba mohla byť ústretovejšia
Strážna služba mohla zastaviť autobus pri vjazde na parkovisko, ak to bolo "nevyhnutné na zaistenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky".
Ak tam ale takýto problém nebol, vjazdu autobusu na parkovisku nemali brániť aj keď šlo o súkromný pozemok. Išlo totiž o verejné parkovisko, ktoré je zo zákona súčasťou ciest, na ktorých platia dopravné predpisy.
Pracovníci strážnej služby mohli šoférovi autobusu vysvetliť, že parkovacie miesta pre autobus sú inde, ale mohli autobus pustiť dnu, aby mohol vyložiť deti von.
Štefan píše, že ich strážna služba poslala inde. Tam bol zákaz vjazdu všetkých vozidiel s dodatkovou tabuľkou s nápisom Okrem dopravnej obsluhy.
Dopravnou obsluhou sú však aj autobusy prevážajúce deti. Preto vodič autobusu neporušil žiadne predpisy, ak zaparkoval na mieste za zákazom vjazdu s dodatkovou tabuľkou Okrem dopravnej obsluhy.
Kedy vám policajt smie kontrolovať vozidlo
Tomáš: "Som vlastníkom obytného vozidla, chcel by som sa opýtať, keď stojím zaparkovaný a s vypnutým motorom, či je možné, aby ma kontrolovala hliadka polície, poprípade, aby pod známymi zámienkami prehliadali toto obytné auto zvnútra alebo môžu vstúpiť dnu? Nie je to zásah do súkromia?"
Aj obytné vozidlo je vozidlo. To znamená, že pre neho platia tie isté dopravné predpisy ako pre iné autá.
Okrem toho, policajti majú oprávnenie v niektorých prípadoch vykonať kontrolu a vtedy to nemožno považovať za porušenie zákona.
Aj obytné auto je dopravný prostriedok. A preto je policajt podľa zákona o policajnom zbore oprávnený vykonať prehliadku aj karavanu, ak má podozrenie, že v súvislosti s jeho používaním bol spáchaný trestný čin. Môže ho tiež prehliadnuť, ak pátrajú po hľadaných osobách, zbraniach, strelive, výbušninách, omamných a psychotropných látkach a jedoch a iných veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti.
No a potom smú policajti bez vášho súhlasu prehliadnuť auto, ak zaisťujú bezpečnosť určených osôb, napríklad prezidentovu, ochranu diplomatov a podobne
V súvislosti s dopravnými predpismi smú policajti kontrolovať aj technickú spôsobilosť vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy, merať rozmery a hmotnosti vozidla. Zo zákona o cestnej premávke však vyplýva, že pri takejto kontrole je nevyhnutná prítomnosť vodiča kontrolovaného auta. A to pri zaparkovanom aute je problém.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.