BRATISLAVA, BREZNO. Na základe viac ako týždňového redakčného testu pokladáme Sharan za najlepší Volkswagen súčasnosti. V rámci triedy ponúka slušný priestor, variabilitu, príjemné nastupovanie a veľmi komfortnú jazdu.
Sharan vôbec nevyzerá ako zlepenec z koncernových dielcov, hoci mnohé z nich sú samozrejme spoločné. Karoséria veľmi jednoduchých tvarov si zachováva konzervatívny nádych, pretože zovňajšok bez výstrelkov sa v tejto triede nosí.
Zákazník sa dokonca môže rozhodnúť, či si auto ozdobí LED diódami alebo nie. Bi-xenónové svetlá sú, žiaľ, za príplatok vo všetkých stupňoch vybavenia, avšak dúfame, že budú svietiť lepšie ako základné svetlomety.
Jazdili sme veľa v noci a čakali sme lepší svetelný výkon. Čo sa však svetelnej techniky týka, prístrojový panel už nie je tak agresívne modrý ako v minulej generácii. Tlmené osvetlenie jednotlivých častí interiéru je nevtieravé a príjemné.
Nájdete si miesto Volkswagen si dal záležať na polohe vodiča za volantom, pretože miesto si tu nájde každý, či už chce sedieť vyššie ako v rozhľadni alebo bližšie k podlahe. To je veľmi dôležité najmä u manželov, ktorí majú veľký rozdiel v postavách a štýle sedenia. Predné sedadlá by však mohli mať výraznejšie tvarovanie a možno o niečo kratší sedák. Postavy s kratšími nohami totiž mierne tlačí do lýtok.
V tejto cenovej kategórii a testovanej výbave by mohol byť navigačný systém v sériovom vybavení. Výrobca ho ponúka za príplatok 666 eur. Rovnako multimediálne zásuvky a ostatné drobnosti si musíte priplatiť. Vyznavači iPod a podobných zariadení budú zúriť, ostatní si povedia, že nemusia v aute voziť zbytočnosti.
Za príplatok 633 eur si môžete objednať elektrické zatváranie posuvných dverí s diaľkovým ovládaním. Rodine s deťmi sa to oplatí, pretože vo verzii bez elektrického mechanizmu treba na zatvorenie väčšiu silu a švih. Navyše, automatizované zatváranie má výborne premyslenú ochranu proti privretiu. Stačí sa dotknúť tesniacej gumy a dvere zastavia.
Sharan na jednej strane ponúka možnosť výberu, na druhej strane, kto chce pár praktických drobností a sedenie v treťom rade navyše, poriadne si to zaplatí.
Napríklad cena testovaného modelu 2,0 TDI Comfortline sa z 30 670 eur vyšplhala na 34 215 eur.
A to boli v príplatku iba sedadlá v treťom rade, stmavené okná, vyhrievané predné sedadlá a ostrekovače, parkovacie senzory, multifunkčný volant s lepším palubným počítačom, alarm a zásuvka media-in. Základný štandard bezpečnosti je však na vysokej úrovni s ESP a siedmimi airbagmi.
Zmenili koncepciu Bočné posuvné dvere na oboch stranách nie sú jedinou výhodou vanu, avšak posunuli ho do úplne iného levelu. Nastupovanie dozadu je jednoduchšie a ľahšie, nehovoriac o manipulácii na v dnešnej dobe preplnených parkoviskách s úzkymi boxmi.
Nový Sharan narástol do šírky až o 9,2 centimetra, čo je cítiť na vnútornom priestore ale tiež na parkovaní. Posuvné dvere sú tiež veľmi dôležité pre nastupovanie do tretieho radu, pretože človek má na neľahký manéver viac priestoru. Napokon nastupovanie dozadu je asi najjednoduchšie v segmente. Sedadlo sa jediným pohybom predsunie dopredu a nadvihne.
Batožinový priestor je obrovský a hlboký, ale nárazník masívny. Ak si nechcete zašpiniť nohavice, tak pri zdvíhaní a nakladaní väčších tašiek použite švih. Takýto kufor je rodinný sen a celkom slušný priestor ostáva aj v sedemmiestnom usporiadaní.
Vyklopenie zadných sedadiel z podlahy do funkčnej polohy kopíruje systém vymyslený Fordom, ale jemne zdokonalený. Na sedadlách v druhom rade je podstatná ich rovnaká šírka a hlavne vyššia poloha oproti podlahe. V minulej generácii mali cestujúci aj s krátkymi nohami kolená pod bradou. Operadlá sa zdajú byť dlhšie a príjemnejšie na chrbát.
Volkswagen uvádza, že vo svojom vane má 33 odkladacích priestorov. Nám padli vhod najmä tie v okolí vodiča a pred radiacou pákou. Boxy vo dverách sú famózne, dokonca do zadných posuvných dverí sa vmestí veľká fľaša s pitím.
Ford vymyslel, Volkswagen trochu zdokonalil. Vyklápanie zadných sedadiel sa nedá urobiť jediným hmatom, pretože sedák sa vyklápa osobitne. Čalúnená výklopná časť krytu má však magnetku, ktorá sa pritiahne k operadlu a neprekáža v kufri.
Svoj prínos v zlepšení odkladacích priestorov má elektronická parkovacia brzda s funkciou Auto-hold. Podľa našej skúsenosti nefunguje automatické zaisťovanie a odisťovanie brzdy tak dobre ako napríklad v Renaultoch. V Sharane záleží za akých okolností sa zabrzdí a od toho závisí jej automatické odisťovanie. Keď to akurát nečakáte, treba ju odistiť rukou. Rovnako auto rodinného typu a v tejto cenovej hladine by malo mať bezkľúčový vstup štandardne, aby sa rodičia mohli venovať deťom a nemyslieť na to, či zamknú a kde položia kľúče.
Benefitom nového Sharanu sú okrem priestorových predností aj jazdné vlastnosti a pocit z jazdy. Napokon za všetko hovorí jeden jediný údaj: 30 kilogramová úspora hmotnosti napriek nárastu rozmerov, zvýšeniu bezpečnosti a rozšíreniu výbavy. Posuvné dvere určite nie sú ľahké, takže na hmotnosti sa šetrilo asi všade.
Krajné sedadlo môžete odklopiť jediným pohybom a relatívne pohodlne nastúpiť na zadné sedadlá.
Zo základnej palety motorov, ku ktorej pribudne ešte kombinácia s pohonom všetkých kolies, sme vyskúšali naftový dvojliter 2,0 TDI BlueMotion Technology so systémom štart-stop.
Vypínanie a štartovanie motora funguje podľa očakávania dobre, hoci na nečakané zhasínanie si treba zvyknúť. Motor sa správa mimoriadne kultivovane, avšak čo sa týka dynamiky je to tak akurát spodná hranica ponuky.
So zlepšovaním kultúry chodu a znižovaním spotreby trochu stratil iskru, ktorú mal. Na novom surovom aute sme dosiahli priemernú spotrebu okolo 6,7 litra nafty na sto kilometrov. Výrobca udáva spotrebu v meste 6,8 l/100km a kombinovanú 5,5 l/100m.
Bez kyvadla Väčšina vanov tejto kategórie veľmi komfortne jazdí na rovných cestách a pasažieri majú na diaľniciach často väčšie pohodlie ako v limuzínach. Sharan to však na rozdiel od iných vie aj v zákrutách. Naladením pruženia a zadnej štvorprvkovej nápravy sa konštruktérom podarilo odstrániť negatívny dopad kmitov karosérie na kľukatých a nerovných cestách.
Volkswagen zaviedol, podobne ako francúzske rodinné autá, elektronicky ovládanú detskú poistku zadných dverí. K zamykaniu ovládania okien pribudli dvere.
So Sharanom môžete poriadne „vyšívať" na zlých cestách a posádka si to neodnesie kývaním hláv zo strany na stranu. Karoséria si drží líniu a podvozok pod ňou pracuje na plné obrátky. Tiež nám učaroval komfort pruženia a odhlučnenie. Volkswagen napísal celé litánie o tom, ako ladil karosériu a zlepšoval jej tuhosť. Mohli ušetriť papier, pretože to netreba písať, to šofér cíti. Aj hodiny expertov strávené nad aerodynamikou karosérie cítiť za jazdy. Jednoducho Sharan vyvoláva dojem, že na tomto aute si dali záležať. Zrejme to nebude rýchlokvasené auto pospájané z modulov, ale navrhnuté úplne od podlahy.
Zaútočí Alhambra? Minulá generácia Sharanu nemala odpočet DPH a preto sa nepredávala, avšak bolo to dosť staré auto, v podstate stále vychádzajúce z prvej generácie. Novinka priniesla pozitívnu zmenu po desiatich rokoch.
Prvý Sharan sa objavil spoločne s Alhambrou a Galaxy v roku 1995 a po veľkom úspechu prišla už o päť rokov druhá generácia. Tá sa trápila desať rokov s jednou zmenou vizáže v roku 2003.
Po prvom dni jazdenia bolo jasné, že Sharan musíme porovnať s Fordom Galaxy, dnes ikonou (podľa nás) tejto kategórie a niekdajším súrodencom prvého Sharanu. Porovnávací test Galaxy - Sharan v rodinnom prostredí uverejníme na auto.sme.sk 20. decembra.
Onedlho budeme testovať Seat Alhambra, čo je paradoxne súrodenec a vážny konkurent v jednej osobe. Na test sme si však vybrali Seat s motorom 1,4 TSI, pretože čoraz viac motoristov sa zaujíma o benzínovú alternatívu.
SME spokojní SME nespokojní
Komfort jazdy Dlhé sedáky vpredu
Jednoduchosť ovládania Výhľad šikmo dopredu
Výborné odhlučnenie Nutnosť príplatkových prvkov
Priestor vzadu -
Nastupovanie do tretieho radu -
Posuvné dvere -
Kupujem - nekupujem
Určite kupujem! Sharan ponúka slušný priestor odstránil nízke sedenie vzadu, má posuvné dvere a všetko, čo si môže otec šesťčlennej rodiny priať. Je trochu drahý a za tú cenu by tam pasovala navigácia a key-less. Prežívam z neho pozitívnu emóciu, hoci toto auto nie je vôbec lacné. (Rasťo Chvála)
Volkswagen Sharan 2,0 TDI BlueMotion Comfortline Cena modelu od (eur) 26 620
Cene testovanej verzie od (eur) 30 670
Cena konkrétneho modelu (eur) 34 215
Motor 2,0 TDI
Objem (cm3) 1968
Výkon (kW/k) 103/140
Pri otáčkach (ot./min.) 4200
Krútiaci moment (Nm) 320
Pri otáčkach (ot./min.) 1750-2500
Prevodovka manuálna
Počet stupňov 6
Štart-Stop áno
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 11,3
Spotreba kombinácia (l/100km) 5,5
Spotreba v meste (l/100km) 6,8
Spotreba mimo mesta (l/100km) 4,8
Spotreba v teste (l/100km) 6,7
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1774
Úžitková hmotnosť (kg) 641
Nebrzdený príves - hmotnosť (kg) 750
Brzdený príves - hmotnosť (kg) 2200
Dĺžka (mm) 4854
Šírka (mm) 1904
Výška (mm) 1720
Rázvor (mm) 2919
Svetlá výška podvozka (mm) 163
Priemer otáčania (m) 11,9