Viacerí z vás nám poslali otázky, ktoré sa týkajú správneho chápania dopravných značiek. Napríklad, v hlavnom meste sa nachádza miesto, kde niektorí vodiči nemajú jasno v tom, či dať alebo nedať prednosť v jazde.
Pre ktorý pruh platí značka Daj prednosť v jazde?
Tomáš: "Rád by som upozornil na kolíznu križovatku pri Baumaxe na ulici Mlynské Nivy v Bratislave. Pred vjazdom na križovatku je umiestnená tabuľa Daj prednosť vjazde, no mnohí vodiči idúci v smere rovno nedávajú prednosť v jazde a na dennom poriadku vznikajú kolízie.
Značka je osadená iba ako zvislá. Na ceste sa nenachádza žiadne označenie, čo môže pôsobiť zmätočne pre vodičov idúcich rovno. Veľa vodičov ani len nespomalí a preletí tadiaľ veru aj viac ako 50-kou."
Tomáš spomínanú križovatku aj natočil. Zaznamenal tak niekoľko zaujímavých situácií a nesprávnych spôsobov prejazdu daným miestom.
§ 20, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(5) Vodič vchádzajúci do kruhového objazdu označeného príslušnou dopravnou značkou je povinný dodržať smer na kruhovom objazde vyznačený šípkami. Vodič vchádzajúci do kruhového objazdu má prednosť v jazde, ak dopravnou značkou nie je ustanovené inak.
Na zostrihu vidno niekoľko vozidiel, ktoré boli v kruhovom objazde a dávali ju autám vchádzajúcim do "kruháča". Našlo sa ale aj niekoľko áut, ktoré si vynútili prednosť pri vjazde do kruhového objazdu. Títo vodiči pravdepodobne zabudli na platnosť dopravného značenia alebo ho ignorovali.
Na vjazde do križovatky od Bajkalskej ulice je umiestnená dopravná značka Daj prednosť v jazde spolu s dopravnou značkou upozorňujúcou na kruhový objazd. Kruhová modrá značka však nie je dodatkovou značkou pred červeno-biely trojuholník.
§ 20, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou "Daj prednosť v jazde" alebo "Stoj, daj prednosť v jazde", je povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste
Križovatkou je aj miesto, kde sa spájajú cesty. Súčasťou cesty na vjazde do kruhového objazdu z Bajkalskej sú oba jazdné pruhy (vidno ich na fotke). Aj ten, ktorý obchádza kruhový objazd a aj ten, ktorý doň smeruje.
A keďže dopravná značka upravujúca prednosť platí pre celú najbližšiu križovatku, platí pre oba jazdné pruhy.
Vozidlá idúce od Bajkalskej, či smerujú do kruhového objazdu alebo ho len obchádzajú, musia dať prednosť ostatným vozidlám - teda tým ktoré idú v kruhovom objazde a aj tým, ktoré z neho vychádzajú.
Ako rýchlosťou prechádzať hlavným ťahom Banskej Bystrice?
Na vjazde do Banskej Bystrice v smere zo Zvolena je umiestnená dopravná značka Rýchlostná cesta a hneď za ňou je značka, ktorá obmedzuje najvyššiu povolenú rýchlosť na 100 km/h. Jeden z vás sa v tejto súvislosti pýta, akou rýchlosťou sa tam smie jazdiť v oboch smeroch.
Peter: "Ešte pred časom za značkou Začiatok obce nasledovala zákazová značka obmedzujúca najvyššiu povolenú rýchlosť na 80 km/h, dnes tam už nie je. V smere z Donovál je pôvodné značenie s 80-tkou.
Táto komunikácia sa teda považuje za Rýchlostnú cestu v meste (obci) a je tam najvyššia povolená rýchlosť 90 km/h ako v Bratislave alebo platí štandardná 50km/h? Pretože polovica šoférov tam jazdí 90-100km/h a druhá 50-tkou."
Podľa toho, čo nám napísal Peter o umiestnení dopravného značenia, sa vodič pohybujúci na vjazde do Banskej Bystrice v smere zo Zvolena nachádza na rýchlostnej ceste v obci. Bez dopravnej značky upravujúcej najvyššiu povolenú rýchlosť by tam vodiči smeli jazdiť najviac 90-kou. Dopravnou značkou je tam však povolená 100-ka a taká je aj najvyššia dovolená rýchlosť po najbližšiu križovatku v danom úseku a smere.
V opačnom smere by podľa Petra nemala byť značka Rýchlostná cesta. A preto sa tam treba správať vo vzťahu k rýchlosti ako na ceste v obci, kde platí za normálnych okolností 50-ka. V smere z Donovál však netreba ísť 50-kou, keďže dopravné značenie tam upravuje najvyššiu dovolenú rýchlosť na 80 km/h. Tá platí až po najbližšiu križovatku.
Ktoré zákazy platia na jednosmernej ulici?
Gregor: "Do jednosmernej ulice je na pravej strane značka Zákaz státia a presne oproti na ľavej strane Zákaz zastavenia. Ako mám porozumieť týmto zákazom? Platia obe? Aj na ľavej strane cesty?"
§ 60, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(8) ... Dopravné značky upravujúce zastavenie alebo státie sa umiestňujú na tej strane cesty, na ktorú sa vzťahujú; to neplatí, ak ide o jednosmernú cestu, kde sa takéto dopravné značky môžu umiestniť po oboch stranách cesty.
Zákon pri dopravných značkách Zákaz státia a Zákaz zastavenia jednoznačne určuje, že ich platnosť sa v jednosmerkách vzťahuje na tú stranu cesty, pri ktorej je umiestnená.
Platia obe spomínané dopravné značky, aj tá na ľavej strane cesty.
Ak je teda v jednosmerke na pravej strane značka Zákaz státia, na pravej strane nesmiete parkovať. Môžete tam zastaviť, aby mohli vystúpiť alebo nastúpiť pasažieri, alebo aby mohli z auta vyložiť náklad alebo ho do vozidla naložiť.
Zákaz zastavenia na ľavej strane jednosmernej cesty zas znamená, že tam nesmiete ani zastaviť.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.