Dopravná značka (nižšie na obrázku - B 19) bez výnimky prikazuje dodržiavať vodičovi vozidla na diaľnici odstup od auta pred ním minimálne 70 metrov. Je to trochu nešťastné riešenie. Ako presne zistiť, že medzi vami a vozidlom pred vami je 70 metrov?
Sú na to pomôcky, ale bez sofistikovaných prístrojov, ktoré by to zmerali, sa to presne nedozviete. Rýchlosť vám ukáže tachometer, vzdialenosť musíte odhadnúť sami.
Polícia pritvrdila pre tragické dopravné nehody
Existuje značka, ktorá bola pôvodne umiestnená na diaľnici (IP 32) a umožňovala za istých okolností nedodržiavať značkou určenú vzdialenosť. V jej definícii sa píše, že v spojení s vodorovnou značkou vyjadrujú pri priaznivých dopravných a poveternostných podmienkach odporúčanú vzdialenosť pre vozidlá idúce za sebou, ktorá je zobrazená medzi dvomi vozidlami na značke IP 32.
Viacerým vodičom je jedno, či dodržiavajú dopravné predpisy a riskujú tak nielen svoje, ale aj cudzie životy. Doplatili na nich všetci.
Pre nedodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami sa na diaľnici stalo niekoľko smrteľných dopravných nehôd. Polícia teda pritvrdila.
Preto je tam teraz povinných 70 metrov a ani o centimeter menej. Nie vždy však za menšiu vzdialenosť medzi autami môžete byť potrestaní.
Ako určiť na diaľnici počas jazdy 70 metrov
Jeden z vás, ktorý si hovorí ucho1212, sa v poradni Natankuj.sk spýtal na dodržiavanie predpisov na spomínanej diaľnici.
ucho1212: "Chcel by som vedieť, ako si má človek zistiť, koľko je 70 m, keď žiadne auto nie je vybavené zariadením na meranie vzdialenosti a teda si to vodič nemá za jazdy ako skontrolovať."
Na diaľnici sú osadené dopravné značky, ktoré prikazujú vodičom vozidiel idúcich za sebou udržiavať minimálnu vzdialenosť 70 metrov. Ako túto vzdialenosť zistiť?
Pri rýchlosti 130 km/h trvá vozidlu približne dve sekundy na prejazd 72 metrov. Ak by ste šli touto rýchlosťou, 70-metrovú vzdialenosť medzi vašim autom a vozidlom pred vami si môžete overiť pomocou počítania času.
Stačí si len vybrať vizuálne odlíšiteľné miesto a keď popri ňom prejde auto pred vami, začnete počítať čas. Kým poviete "jeden a dvadsať", mala by prejsť približne jedna sekunda. Stačí to povedať 2-krát.
Ak sa za ten čas nedostanete s autom k miestu, od ktorého ste začali počítať čas, vzdialenosť medzi vaším autom a autom pred vami je približne 70 metrov pri dodržiavaní najvyššej povolenej rýchlosti.
V súvislosti s tým uviedla polícia, že pokutovať budú, ak niekto bude jazdiť vo vzdialenosti kratšej ako 50 metrov. Keby ste chceli túto vzdialenosť prejsť za 2 sekundy, museli by ste ísť rýchlosťou približne 90 km/h. To je o niečo väčšia rýchlosť ako minimálna povolená pre diaľnice (80 km/h).
Ako dodržať minimálnu vzdialenosť pri predchádzaní
ucho1212: "Ako sa mám dostať po predbiehaní do pravého pruhu, keďže nemôžem obmedziť toho za sebou, tzn. dodržať 70 m a nemôžem sa k tomu pred sebou dostať na 70 m. To je spolu niečo vyše 140 metrov aj s autom, čo je dosť nereálne. Mám porušiť zákon o vzdialenosti alebo o pruhoch?"
Značka Zákaz jazdy motorových vozidiel vo vzdialenosti kratšej, ako je vyznačené (č. B 19)
... zakazuje vodičovi motorového vozidla jazdu za motorovým vozidlom idúcim pred ním vo
vzdialenosti kratšej, ako je vyznačené na značke.
Na to, aby ste mohli porušiť dopravnú značku B 19, je nevyhnutné, aby vozidlo pred vami bolo v tom istom jazdnom pruhu. Ak ho chcete predísť podľa predpisov, mali by ste sa preradiť do jazdného pruhu vľavo najmenej vo vzdialenosti 70 metrov za ním. V opačnom prípade vám hrozí pokuta do 60 eur na mieste.
Pri ukončení predbiehacieho manévru sa má vodič mimo obce zaradiť do pravého jazdného pruhu. Podľa zákona to má urobiť tak, aby nikoho neohrozil. Musí však dodržať 70 metrový odstup od predbehnutého vozidla?
Podľa definície dopravnej značky B 19 je zodpovedný za udržiavanie odstupu vždy vodič nasledujúceho vozidla. Ak teda niekoho predbehnete, povinnú minimálnu vzdialenosť medzi vozidlami by malo zabezpečiť predbehnuté vozidlo.
Ak ten, kto predbieha, sa zaradí pred predbehnutého vo vzdialenosti kratšej ako 70 metrov, vodič pomalšieho vozidla nemusí mať strach z pokuty. Tú možno dostať len za priestupok, ktorým je podľa zákona zavinené konanie.
Predbehnutý nemá vždy možnosť bez ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky zabezpečiť hneď to, aby bolo medzi vozidlami minimálne 70 metrov a pritom túto situáciu sám nezavinil. Jeho povinnosťou je vtedy v rámci zachovania bezpečnosti premávky postarať sa o to, aby bolo medzi ním a vozidlom pred ním minimálne 70 metrov. Nie naraz, ale postupne spomalí tak, aby vytvoril povinnú minimálnu vzdialenosť medzi vozidlami.
Nebezpeční vodiči prinútili ostatných riešiť komplikované dopravné predpisy
To, ako je vyriešená doprava na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou, určite nepomáha plynulosti cestnej premávky. V niektorých situáciách dokonca núti vodiča porušovať dopravné predpisy. Napríklad, v zápche na diaľnici je dodržiavanie minimálnej vzdialenosti nezmyslom. Napriek tomu to značka vyžaduje.
Výrazne sa tak podporila bezpečnosť cestnej premávky na úkor plynulosti. Avšak len dovtedy, kým vodiči nezačnú zmätkovať v snahe dodržať nedodržateľné.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.