To, že epileptici, ktorý dlhú dobu nemali žiadny záchvat, smú šoférovať, už platí nejaký ten týždeň. Ešte v nedávnej minulosti bolo takmer nemožné, aby si niekto sadol za volant, ak mal aspoň raz v živote epileptických záchvat.
Dnes stačí, aby epileptik aspoň rok nemal záchvat. Ak predloží čestné vyhlásenie potvrdzujúce túto skutočnosť, v otázkach šoférovania sa naňho hľadí ako na zdravého človeka.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Obáva sa preskúšania
Jedna z vás, ktorá sa podpísala v poradni Natankuj.sk ako Boziebabo, sa spýtala, či bude musieť ísť na opakovanie skúšok na vodičák, keď jej bol pred 8,5 rokmi odobratý pre epileptický záchvat.
"Záchvat sa viac neopakoval a podľa nového zákona mi už môže byť vrátený. Obávam sa však, že ma pošlú na preskúšanie. Viem, že, žiaľ, v našom meste si policajti radi "zgustnú" a vodičák spraví len málokto na prvý, či druhýkrát a to chce potom teda peknú hŕbku peňazí. Myslím si, že by mi mohol byť len vrátený, bez preskúšania, veď priestupok som nespravila žiadny," napísala čitateľka podpísaná ako Boziebabo.
Vyhláška síce umožňuje šoférovať aj epileptikom, ktorý nemali dlho záchvat, musia si však zvyknúť aj na to, že sa na nich bude pozerať ako na každého iného človeka, ktorý má možnosť šoférovať.
Otestujte si znalosti z dopravných predpisov, kliknite sem
Po dlhom čase mimo auta je preskúšanie povinné
§ 91, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti v rozsahu podľa § 79 ods. 2, ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia, najmä ak držiteľ vodičského oprávnenia preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia vozidla viac ako dva roky.
Ak niekto nesmel šoférovať 8 a pol roka, pozerá sa naň ako na toho, kto mohol prísť o vedomosti aj zručnosti. Je pochopiteľné, že ak sa niečomu nevenujete dlhšiu dobu, znalosti alebo zručnosti sa postupne vytratia. Aj pri šoférovaní hrozí toto riziko.
Preto je v zákone o cestnej premávke ustanovenie, podľa ktorého každý, kto nešoféroval aspoň dva roky, musí ísť na preskúšanie. Nemusí absolvovať celé vyučovanie a jazdy, ak ale chce vodičák späť, musí sa podrobiť skúške zo znalostí dopravných predpisov a overeniu toho, či vie šoférovať.
Jednoducho, na preskúšanie musia ísť nielen tí, ktorí mali zákaz šoférovať alebo ktorí 3-krát za 12 mesiacov závažne porušili dopravné predpisy.
Skúšku si musíte zaplatiť z vlastného. Ak ju neurobíte na prvý krát, zopakovať si ju budete môcť až za ďalšie tri mesiace. Mimochodom, na to aby ste mohli ísť na skúšku na vodičák, potrebujete doklad o tom, že ste zdravotne spôsobilí.
Skúške sa vyhnete, ak nešoférujete menej ako 2 roky
Tí, ktorí mali šťastie a nemohli pre epileptický záchvat šoférovať menej ako dva roky a záchvat sa im nedostavil aspoň jeden rok, na vodičák im stačí okrem čestného vyhlásenia len potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Skúške na vodičák by sa mali vyhnúť, ak policajti nebudú dôvodne predpokladať, že nastala zmena v ich odbornej spôsobilosti.
Ak všetko prejde tak, ako má, na konci vám vrátia váš vodičák a vy budete môcť naďalej šoférovať auto.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.