SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Sneženie komplikuje dopravu, večer pribudne poľadovica

Na väčšine Slovenska sneží s teplotami zvyčajne pod nulou. Najčastejším problémom na cestách sú šmýkajúce sa kamióny a dopravné nehody.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Na väčšine Slovenska sneží s teplotami zvyčajne pod nulou. To spôsobuje na cestách komplikácie - nehody prípadne kolóny spôsobené vozidlami, ktoré sa nevedia dostať do kopca.

Slovenskí meteorológovia na dnešný deň nehlásia iba sneženie. Na juhovýchode krajiny by sa podľa SHMU malo sneženie zmeniť na sneh s dážďom, ktorý môže namŕzať.

Na celom Slovensku je problém dostať sa do cieľa bez zdržania. Najčastejším problémom sú šmýkajúce sa kamióny v hornatom teréne a dopravné nehody, pri ktorých vodiči dostali šmyk na zasnežených cestách.

Horské priechody a kamióny

Operačné stredisko prešovských krajských policajtov nás informovalo o zhoršení situácie na cestách Prešovského kraja. Viaceré cesty sú podľa nich ťažko prejazdné, pre nákladnú dopravu až neprejazdné.

Sneženie skomplikovalo premávku aj na ťahu Žiar nad Hronom - Handlová. V úseku niekoľkých kilometrov stojí viac kamiónov, ktoré majú problém dostať sa do kopca. Podľa Michala z Bratislavy, ktorý sa v lokalite nachádza, stoja kamióny v úseku asi 8 kilometrov, pričom prvý kamión stojí približne dva kilometre pred Handlovou.

Aj v opačnom smere je premávka zastavená, asi 10 km za Handlovou v smere do Žiaru nad Hronom.

situacia.jpg
Situácia medzi Handlovou a Žiarom nad Hronom.
Foto: Michal z Bratislavy

Pozrite si online zábery z ciest Slovenska

Pre sneh na ceste nedostanete cez Demandický kopec, ťažko prejazdná je aj cesta z Topoľčian do Piešťan
a z Pincinej do Rožňavy.

So zľadovateným snehom na vozovke by ste podľa cestárov Slovenskej správy ciest mali počítať na horskom priechode Veľké Pole.

Dopravné nehody zablokovali niekoľko ciest

Na ceste z Trenčína do Dubnice sa zrazil autobus s 2 autami, čo vytváralo kolóny a zdržanie, informovalo rádio Viva. Autobus s dvomi autami sa zrazil aj na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou na 39. kilometri. Prejazdný tam bol len ľavý jazdný pruh, čo sa automaticky rovnalo kolónam.

Autá havarovali aj pod Strečnom, vodiči v oboch smeroch sa tam výrazne zdržali. Problémy boli aj na trase Zvolen - Lučenec, kde sa skrížil kamión a ďalšie dva kamióny sa zrazili na ceste z Veľkého Ďura do Levíc (úsek je tam ťažko prejazdný).

Cestu museli uzavrieť pre nehodu aj pri Trenčianskom Jastrabí na ťahu Bánovce nad Bebravou - Trenčín. Medzi Modrou a Kráľovou v stúpaní sa takisto stala nehoda, Modranský kopec bol preto neprejazdný.

Situácia v Trenčianskom kraji

V Trenčíne sú všetky cesty zjazdné, pokrýva ich asi dvojcentimetrová vrstva snehu. Agentúru SITA o tom informoval vedúci správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja Stanislav Lališ.

Cestári už chemicky posypali cesty I. triedy, momentálne pracujú na cestách II. triedy a chystajú sa na cesty III. triedy. Tie nie sú podľa Lališa problematické. "Problémy nám robí presun kamiónovej dopravy na cesty tretej triedy a horské prechody. Mnohé z tých vozidiel ešte nemajú prezuté zimné pneumatiky," informuje.

Momentálne pracuje na cestách Trenčianskeho kraja 37 posýpacích vozidiel. "Na ceste v okrese Považská Bystrica je v teréne šesť posýpačov, v rámci Prievidze 14 posýpačov a v rámci Trenčína 17 posýpacích vozidiel. To je, samozrejme, aj s Novým Mestom nad Váhom a Myjavou," tvrdí Lališ. Podľa jeho vyjadrenia vozidlá cesty len posýpajú.

Kalamita v Trenčianskom kraji podľa Lališa nehrozí. "Toho snehu nie je toľko," tvrdí. Zároveň však priznáva, že
predpovede počasia sú rôzne. Ak sa však bude počasie vyvíjať podľa predpovede, ktorú zverejnil Slovenský
hydrometeorologický ústav, problémy by na cestách Trenčianskeho kraja nastať nemali.

Situácia v Bratislavskom kraji

Všetky komunikácie II. a III. triedy v Bratislavskom samosprávnom kraji sú zjazdné, cestári od obeda nepretržite pracujú. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová.

Na vozovkách sa tvorí približne dvojcentimetrová vrstva kašovitého snehu, preto ich pracovníci zimnej údržby ciest posýpajú. V teréne je v tejto chvíli podľa Tyšlerovej 12 sypačov a jeden traktor.

Na vozovkách v Seneckom okrese pracujú tri sypače, v Pezinskom okrese štyri sypače a jeden traktor, v Malackom okrese tri a v Bratislave dva sypače.

Horský priechod cez Pezinskú Babu je tiež prejazdný.

V Bratislave v teréne pracuje nepretržite 54 sypačov s pluhom a 81 pracovníkov, ktorí čistia a odhŕňajú sneh zo zastávok MHD, z lávok a chodníkov. V posýpaní budú pokračovať až do štvrtkového rána, keď sa podľa meteorológov očakáva ustálenie počasia a skončenie sneženia.

Celý dispečing dopravného podniku má pohotovosť, ktorá potrvá podľa potreby. "Snažíme sa eliminovať meškania spojov v čo najväčšej možnej miere," konštatoval Kavecký.

Nehody v hlavnom meste

Napriek snahe cestárov sa už stalo niekoľko nehôd, ktoré na viacerých miestach ochromili dopravu.

Ako oznámil dopravný servis rádia Viva v Bratislave na výjazde z Bajkalskej a z kruhového objazdu na obchvat sú skrížené kamióny, na Prístavný most sa z Ružinova v smere do Petržalky nedostanete.

Nehoda sa stala aj na križovatke Rožňavskej a Galvaniho v smere von z mesta, cesta uzavreli. Podľa bratislavskej krajskej hovorkyne Petry Hráškovej sa tam spriečil kamión, ktorý blokuje oba jazdné pruhy. Policajti odkláňajú premávku na ulice Galvániho a Bojnícku.

Ďalšia nehoda v Bratislave pri Slovnafte paralyzovala premávku na Slovnaftskej. Je to ulica, ktorá je jedným z hlavných ťahov smerujúcich premávku na východ od hlavného mesta. Aj vjazd do Bratislavy z diaľnice D1 za Vajnormi bol pre nehodu čiastočne zablokovaný. Veľmi ťažko bola prejazdná aj Rybničná ulica medzi Račou a Vajnormi a cesta na Kramáre.

Niekoľko desiatok minút sa vodiči zdržali aj pred Stupavou v smere od Volkswagenu, kde sa zrazili dva kamióny a autobus.

Situácia v Nitrianskom kraji

V Nitre od dopoludnia husto sneží. Cesty v meste i v okolí sú však prejazdné. Podľa slov prevádzkovo-technického námestníka Regionálnej správy a údržby ciest v Nitre Ľubora Andrášika sú na cestách všetky dostupné mechanizmy.

"Nasadené sú všetky stroje aj ľudia v službe. Zatiaľ sme na cestách nemali žiadne problémy. Dôležité je, aby vodiči prispôsobili jazdu stavu vozovky. Treba si uvedomiť, že sa začala zima," uviedol pre TASR Andrášik.

Podľa slov hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliama Pánskeho hasiči zatiaľ nemuseli zasahovať pri odstraňovaní padnutých stromov alebo iných technických zásahoch. "Toho snehu zatiaľ nie je toľko. Zasahovať sme však museli pri piatich až šiestich nehodách," povedal Pánsky.

Tragická dopravná nehoda za Nitrou

K najvážnejšej došlo za Nitrou v smere na Cabaj-Čápor, kde sa zrazilo osobné auto s nákladným. Pre nehodu museli na čas uzavrieť hlavný ťah medzi Nitrou a Šaľou. Pri nehode jedna osoba zomrela a druhá sa ťažko zranila.

Podľa nitrianskej policajnej hovorkyne Renáty Čuhákovej štyridsaťjedenročná vodička Felicie pravdepodobne neprispôsobila rýchlosť stavu vozovky, prešla do protismeru a zrazila sa s Tatrou 815.

"Vodička zomrela, jeden z jej synov sa ťažko zranil, ďalší dvaja sa zranili ľahko," uviedla Čuháková pre agentúru SITA.

Pri ďalšej nehode, pri ktorej sa medzi Nitrou a Lehotou zrazili dve osobné autá, sa našťastie nezranil nikto.

Nehody sa stali aj v Novozámockom okrese v obci Bajč a vo Svodíne a tri motorové vozidlá sa zrazili v Rajčanoch v okrese Topoľčany, uviedol Pánsky.

Situácia v Žilinskom kraji

Husté sneženie sprevádzané silným nárazovým vetrom sťažuje od skorého popoludnia situáciu na cestných
komunikáciách severného Slovenska. TASR o tom krátko pred 15. h informovala Gabriela Miháliková z centrálneho dispečingu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja.

"Povrchy vozoviek pokrýva niekoľkocentimetrová vrstva čerstvého snehu. Zatiaľ nemáme hlásené žiadne neprejazdné úseky. V dôsledku opatrnejšej jazdy sa na viacerých miestach vytvárajú dlhšie kolóny
vozidiel," uviedla Miháliková.

Príkladom je frekventovaná cesta I/59 medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom, kde dopravu spomaľovali šmýkajúce sa kamióny.

"Všetky mechanizmy, ktoré máme k dispozícii, sú v plnom nasadení na jednotlivých cestných úsekoch po celom kraji. Samozrejme, nemôžu byť naraz všade, postupujú podľa stupňa dôležitosti. Prvoradá je údržba ciest I. triedy a horských priechodov, hneď po nich komunikácie nižších kategórií," dodala Miháliková.

Situácia na východe Slovenska

Pre husté sneženie je situácia na cestách v Prešovskom kraji na niektorých miestach kritická. Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovalo, že najhoršia je v meste Prešov a v úseku cesty Jánovce v okrese Poprad a Levoča.

V dôsledku silného sneženia a skríženého kamióna bola neprejazdná cesta v smere na Cemjatu. Z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove nás však informovali, že cestu už sprejazdnili.

Cesta medzi Vranovom nad Topľou a Strážskym v okrese Michalovce je neprejazdná.

V okrese Stará Ľubovňa je Plavnický kopec prejazdný už len pre osobnú dopravu, pre nákladnú dopravu je prejazdný len s reťazami. Pre skrížené kamióny bol neprejazdný aj kopec Petič v okrese Vranov nad Topľou, no policajti tam už riadia dopravu a púšťajú striedavo zatiaľ len osobné vozidlá v oboch jazdných pruhoch. To isté platí aj pre Chmeľovský kopec.

Policajti tiež upozornili na to, situácia sa často mení, pričom začína znovu snežiť a niekde aj pršať.

Problémy majú cestári aj na Spiši, kde ich sklamala technika, ale dielňa je podľa dispečera v plnom nasadení a snažia sa ju čo najrýchlejšie sprevádzkovať. Mali sme v Rožňave hlásený skrížený kamión, čo sa nezakladalo na pravde. Stojí tam na krajnici kamión, ktorý má odtrhnutú kardanovú hriadeľ.

Cesta je tam prejazdná, mokrá a posypaná. Takisto Dobšinský kopec je prejazdný s vypätím všetkých síl, lebo aj tá technika nám zlyháva. Sú to staré vozidlá, dodal Vincler s tým, že najlepšia situácia je pri udržiavaní zjazdnosti ciest napriek sneženiu v okresoch Michalovce a Trebišov, v Kráľovskom Chlmci dokonca iba prší.

Nehoda linkového autobusu s osobným autom uzavrela cestu

V obci Vyšné Repáše v okrese Levoča sa dnes okolo 14.00 h. čelne zrazili linkový autobus s osobným autom Škoda Felicia.

Vodič škodovky namieste zahynul. V autobuse sa nikomu nič nestalo, informovala SITA prešovská policajná hovorkyňa Jana Karnišová. Na mieste nehody zasahovali všetky zložky záchranného systému. Cesta vo Vyšných Repášoch je momentálne neprejazdná.

Situácia v Banskobystrickom kraji

Takmer dve hodiny bol dnes uzatvorený horský priechod Donovaly pre všetku dopravu. Naďalej je však neprejazdný pre husté sneženie pre nákladné autá dlhšie ako desať metrov. Už niekoľko dní je pre kamióny uzavretý aj horský priechod Zbojská.

Andrea Vittmanová z Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC) informovala, že na Donovaloch je kašovitá vrstva snehu do troch až štyroch centimetrov, ktorú posýpajú.

Väčšina ciest nemá problém so zjazdnosťou

Horské priechody Šturec v Banskobystrickom okrese a Čertovica v okrese Brezno majú na vozovkách kašovitú vrstvu snehu do troch centimetrov.

Cesty v okresoch Banská Bystrica a Brezno sú zatiaľ prejazdné, na vozovkách III. triedy je kašovitá vrstva snehu do piatich centimetrov, na cestách I. triedy do troch centimetrov.

Ako informoval Igor Čierny z BBRSC, a. s., závod Žiar nad Hronom, v okrese intenzívne sneží, napadla tu nová vrstva do piatich centimetrov. Vozovky sú však zatiaľ zjazdné a preorané. Čierny dodal, že posypané sú hlavné úseky s nebezpečným stúpaním a zákruty.

Horský priechod Kremnické Bane má na povrchu kašovitú vrstvu snehu do troch centimetrov, priechod Veľké Pole do piatich centimetrov.

Podľa banskobystrických krajských policajtov bola cesta I/50 od obce Ladzany v okrese Krupina smerom do Levíc neprejazdná. Skrížil sa tam kamión. Cesta je však už prejazdná.

Na juhu stredného Slovenska sú problémy na cestách nižších ciest

V okrese Lučenec a Rimavská Sobota sú napriek hustému sneženiu všetky cesty zjazdné. V súčasnosti pracujú všetky posýpacie vozidlá na cestách I. a II. triedy. Komunikácie III. triedy sú preto ťažšie zjazdné.

Dispečingu Regionálnej správy ciest (RSC) v Lučenci nahlásili zlé cesty v okolí Točnice.

V okrese Lučenec je v teréne sedem mechanizmov, v Poltári dva a v Kokave nad Rimavicou a Fiľakove po
jednom posýpači. V okrese Rimavská Sobota sa na ceste nachádza asi dvojcentimetrová vrstva snehu. Všetky cesty sú však zatiaľ zjazdné. V teréne sú štyri posýpače.

Situácia v Trnavskom kraji

Všetky cesty v Trnavskom kraji sú napriek sneženiu zjazdné, cestári ich zatiaľ len posýpajú.

V Dunajskej Strede a okolí sú sypače na cestách už od rána, v Trnave sa pripojili okolo poludnia. "Zatiaľ len posýpame zmiešaným materiálom, pluhovanie pre slabú vrstvu zatiaľ nebolo potrebné," informoval popoludní Milan Baláž z dispečingu Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja.

Podobná situácia je aj na Záhorí, cestári zo strediska v Senici si podľa Márie Harnošovej z tamojšieho dispečingu zatiaľ vystačili len s posýpacími vozidlami, pretože vrstva snehu na cestách nepresiahla dva centimetre.

Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 667
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 716
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 394
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 729
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 026
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 575
 7. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 412
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 355
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 002
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Parkovanie na chodníku bude od marca 2022 regulované.

Dodržať voľnú šírku chodníka 1,5 metra už nebude stačiť.


26. nov
Suzuki S-Cross

Pod kapotou ostáva mild-hybridný štvorvalec aj pohon všetkých kolies.


25. nov
Kia Niro

V ponuke budú opäť hybridy aj elektrická verzia.


25. nov
BMW M4 Competition

Balík doplnkov Race Track predurčuje auto skôr na okruh než do premávky.


24. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 2. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 3. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 4. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 5. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 6. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 7. Otilia Horrocks: Omikron za dverami
 8. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 152
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 758
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 851
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 421
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 825
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 997
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 029
 8. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 3 900
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu