Nová diaľnica komplikuje život vodičom. Problematický je najmä chýbajúci odstavný pruh. Pri poruche tak vozidlá zasahujú do premávky.
Takto odstavené policajné vozidlo musel obchádzať aj Michal.
Michal: "Vracali sme sa okolo polnoci z Trnavy do Bratislavy. Tesne pred Bratislavou auto idúce pred nami vošlo náhle do stredného pruhu a my sme museli tiež rýchlo reagovať.
V úplne pravom krajnom pruhu totiž stálo policajné auto.
Keďže na diaľnici medzi Trnavou a Bratislavou sú tri jazdné pruhy a takmer žiadna krajnica, auto samozrejme zasahovalo veľkou časťou do riadnej cesty a ohrozovalo premávku. Bolo ho treba obísť, čo je zvlášť nepríjemné v noci, kedy z diaľky nevidíte, či auto stojí alebo ide.
Navyše jediný spôsob signalizácie, ktorým policajné auto dávalo najavo, že stojí bola zapnutá pravá smerovka. Auto nemalo zapnuté ani výstražné blinkre a výstražný trojuholník na ceste za vozidlom už vôbec nie.
Počínali si policajti legálne?"
Aké sú predpisy pre zastavenie na diaľnici?
Zo zákona vyplýva, že vodič na diaľnici nesmie zastaviť a stáť na inom mieste než na mieste označenom ako parkovisko. Výnimkou je len núdzové státie. Vtedy však vozidlo musí stáť na krajnici. A ak to nie je možné a auto stojí na vozovke, vodič ho musí vždy označiť ako prekážku cestnej premávky.
Policajné auto zasahovalo podľa Michala do vozovky. Malo byť teda označené ako prekážka cestnej premávky. To znamená, že vodič mal umiestniť výstražný trojuholník na okraji vozovky tak, aby vodiči iných áut včas a zreteľne prekážku videli. Na diaľnici musí byť výstražný trojuholník minimálne 100 za vozidlom.
Okrem toho, kým vodič umiestni výstražný trojuholník, musí zapnúť smerovky ako výstražné svetlá.
Policajti môžu použiť výnimku
V prípade, o ktorom napísal Michal, však nemuselo ísť o núdzové státie. Policajti majú možnosť rozhodnúť o výnimke z cestného zákona (podľa § 69). Môžu ju udeliť aj sebe, no musí to byť v nevyhnutnej miere a výnimka musí byť v cestnej premávke okamžite potrebná. Zároveň sa jej použitím nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.
Čiže policajti mohli zastať na diaľnici, zasahovať do vozovky a nemať zapnuté výstražné svetlá a ani výstražný trojuholník na ceste, ak to bolo nutné a zároveň by neohrozili bezpečnosť cestnej premávky. Takýmto prípadom môže byť zo zákona napríklad aj meranie rýchlosti.
Ohrozili policajti bezpečnosť premávky?
Otázkou je, či zapnutou smerovkou vpravo a štandardným osvetlením splnili v noci predpoklad neohroziť cestnú premávku. Podľa Michala nie.
Na základe opisu udalosti sa však nedá objektívne povedať, či policajti ohrozili cestnú premávku. Je totiž pravdepodobné, že vodič pred Michalom alebo on sám nezareagoval na stojace auto tak, ako mali.
Za drogy mu v Nemecku zobrali vodičský preukaz
Ďalší z vás, Roman, nám napísal o skúsenosti svojho kamaráta v Nemecku. Chcel upozorniť na testy na drogy, ktoré u nás nie sú bežné.
Roman: "Kamaráta zastavila v Nemecku polícia a okrem iných vecí sa ho opýtali, či pil alkohol alebo užil nejaké drogy.
Otestovali ho negatívne na alkohol a na test na drogy mu odstrihli zopár vlasov.
Zistili, že fajčil marihuanu pred 36 hodinami a z toho dôvodu mu zobrali na rok vodičský preukaz, zaplatil pokutu, musí sa podrobiť psychologickému vyšetreniu a urobiť preskúšanie.
Kamarát je Nemec, ale myslím, že niečo podobné sa môže stať aj slovenským vodičom, ktorí o tomto teste v Nemecku nevedia."
Každý vodič musí dodržiavať dopravné predpisy platné v krajine, v ktorej šoféruje vozidlo. Ak by vám teda v Nemecku pri teste na drogy zistili, že máte v organizme stopy po drogách, môžete dopadnúť tak, ako Romanov kamarát.
Na Slovensku sa drogy zisťujú u lekára
Na Slovensku máme nulovú toleranciu nielen hladiny alkoholu v krvi u vodičov za volantom ale aj drog.
Hladinu alkoholu krvi kontroluje policajná hliadka dychovou skúškou. Ak sa osoba odmietne podrobiť takému vyšetreniu, možno na požiadanie vykonať lekárske vyšetrenie odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu. Ak osoba odmieta takéto lekárske vyšetrenie, stupeň opilosti určí lekár podľa medicínskych klinických príznakov.
Prítomnosť iných návykových látok v organizme sa zisťuje lekárskym vyšetrením v zdravotníckych zariadeniach.
Polícia už pred časom sľúbila, že zakúpi zariadenia, ktorými by vedela na mieste skontrolovať, či má vodič v organizme nejakú návykovú látku.
Odmietnuť podstúpiť vyšetrenie na zistenie alkoholu či inej návykovej látky sa nevypláca. Ak by toto vyšetrenie nebolo spojené s nebezpečenstvom pre vaše zdravie, dopustíte sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Hrozí za to pokuta od 300 do 1300 eur a zákaz šoférovania od jedného do piatich rokov.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.