BRATISLAVA. Českí policajti nedávno na diaľnici zastavili automobil s vodičom, ktorý dostal počas jazdy diabetický záchvat. Jeden z policajtov dobehol jeho spomaľujúce auto, rozbil okienko, vliezol do kabíny a šliapol na brzdu. Muža zachránili.
Ak by podobný záchvat dostal epileptik, podľa starého zákona by mu u nás vodičský vzali na päť rokov automaticky. Diabetika by posúdil lekár.
Od novembra Slovensko verí aj epileptikom za volantom, pravidlá zjednodušilo.
Čakanie na preukaz
Pacient, ktorý doteraz užíval lieky proti epilepsii, nemohol šoférovať vôbec. Vodičák mu vrátili, len ak päť rokov nemal záchvat a tri roky nepotreboval lieky. Dnes môže začať šoférovať už po roku bez záchvatu. Musí to deklarovať čestným vyhlásením a prejsť lekárskym vyšetrením. A nemusí sa vzdať ani liekov.
„Sú aj pacienti, ktorí lieky užívajú a celý život nemali záchvat. Pôvodný zákon bol u nás veľmi prísny a mnohí pacienti boli diskriminovaní,“ povedala neurologička Mária Karovičová.
Dopravný expert Jozef Drahovský sa nehôd epileptikov neobáva. „Veľa ľudí nemohlo šoférovať len pre zaradenie do nejakej kategórie. Zdravotný stav sa teraz posudzuje individuálne,“ povedal Drahovský.
Časť epileptikov však priznáva, že o možnosť šoférovať nestoja, boja sa. „Riziko je vždy, ide však o to, aby bolo únosné,“ hovorí neurologička. Zákon stále hovorí, že vodič nesmie šoférovať po požití lieku, ani ak mu je zle. Rizikoví pacienti by povolenie dostať nemali.
Doteraz povolenie prišli pýtať piati Karovičovej pacienti. „Išlo o ľudí, ktorí nemali záchvat už celé roky.“
Vrátil vodičský aj zbrane
Jozef Vrátil, prezident Združenia občanov Slovenska postihnutých epilepsiou Aura nešoféruje a ani sa nechystá. „Auto som predal a vodičský som odovzdal,“ hovorí. Pýtať si ho nebude, pretože sa obáva, aby sa niečo neprihodilo. V minulosti pre ochorenie zmenil prácu a odovzdal aj tri legálne držané zbrane. „Je mi za nimi ľúto, ale zatajovať som nič nechcel, stať sa môže čokoľvek,“ povedal Vrátil.
Na Slovensku je asi 60-tisíc pacientov z epilepsiou v rôznych štádiách. Liečba je náročná a choroba sa nedá celkom vyliečiť.
Polícia ani teraz nemieni pri nehodách evidovať, či trpia vinníci epilepsiou.