Takúto situáciu zažil Martin z Košíc, ktorý za to musel zaplatiť 50 eur. Pritom sa pokojne mohlo stať, že pokuta bola nespravodlivá.
Martin: "Na rovnej ceste z Popradu som za sebou videl hliadku v označenom aute. Obehol som dve autá pred sebou a policajti ma zastavili s tým, že som síce začal obiehať na prerušovanej čiare, ale predbiehanie som ukončil návratom do môjho pruhu tak, že som prešiel prednými kolesami cez dvojitú plnú čiaru. A že ide o vážny priestupok (max. sadzba 150 eur) a vyrúbil mi pokutu 50 eur. Bolo to z ich strany v poriadku?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom patrí aj predchádzanie iného vozidla v mieste, kde je to zakázané. Za takýto priestupok sa môže pokuta vyšplhať na mieste až na 150 eur. Na dopravnom inšpektoráte vám dokonca môžu za to zakázať šoférovať aj na dva roky.
Na základe toho, čo napísal Martin je však pravdepodobné, že vôbec predpisy neporušil. Priestupok je len vtedy priestupkom, ak ide o zavinené konanie. To znamená, že vodič musí dopredu vedieť, že jeho konaním vznikne priestupok.
Cez plnú čiaru sa nepredbieha
Dvojitá neprerušovaná čiara uprostred cesty sa používa na oddelenie oddelenie protismernej premávky s dvomi alebo viacerými jazdnými pruhmi.
Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať a platí to aj pri predbiehaní. Vyhláške je pritom jedno, či ide o prechádzanie čiary pri návrate do jazdného pruhu alebo pri vybočovaní z neho.
Nie každé prejdenie plnej čiary je priestupkom
V situácii, o ktorej nám napísal Martin, mohol nastať jeden z dvoch momentov, ktorý by rozhodol o tom, či je pokuta oprávnená alebo nie:
- Buď mohol vedieť, že sa blíži úsek s plnou dvojitou čiarou a napriek tomu predbiehal, alebo
- o tom na základe dopravných značiek a predpisov nemohol vedieť a začal predbiehať v dobrej viere, že predpisy neporuší.
Prvý moment môže nastať len vtedy, ak vodič začne predbiehať tesne pred tým, než sa z prerušovanej čiary stane plná. Vtedy sa stačí len trochu vysunúť zo svojho jazdného pruhu a plnú čiaru neuvidí len ignorant.
Hneď na začiatku predbiehacieho manévru by potom malo byť vodičovi jasné, že pokračovaním v predbiehaní by porušil predpisy. Preto je z pohľadu predpisov lepšie ukončiť predchádzanie ešte na začiatku a zaradiť sa späť do svojho jazdného pruhu.
Druhý moment nastáva zvyčajne vtedy, keď pri predchádzaní vodič prejde do protismeru bez toho, aby mal možnosť zbadať, že sa blíži miesto na ceste s plnou čiarou (obyčajnou či dvojitou).
Vodič potom neporuší žiadne predpisy, ak čo najskôr (v rámci bezpečnosti) dokončí manéver predchádzania. A je nepodstatné to, že prešiel cez plnú čiaru uprostred cesty.
Martin nemusel porušiť dopravné predpisy
Rozhodnúť, či Martin dostal pokutu oprávnene alebo nie, sa nedá z jeho opisu situácie. V každom prípade však za ním bola policajná hliadka, ktorá mala možnosť vidieť celú situáciu a posúdiť ju najlepšie ako vedela.
Ostáva nám len dúfať, že pokutu neudelili iba preto, že Martin sa vracal do svojho pruhu cez plnú čiaru. Snáď zohľadnili aj otázku zavineného konania.
Nezabudnite, že aj keď sa vám už podarilo porušiť dopravné predpisy, pri predchádzaní je vždy najdôležitejšie zachovať bezpečnosť a nikoho neohroziť.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.