BRATISLAVA. Kvôli zimnej lyžovačke nemusíte kupovať auto s pohonom všetkých kolies, pretože naše lyžiarske strediská sú väčšinou pri frekventovaných a udržiavaných cestách. Dôležitejšie sú úplne iné veci, pretože do problémov sa môžete dostať aj na parkovisku. V hlbokom snehu pri parkovaní zastavte auto bez prudkého zabrzdenia. To môže kolesá zaboriť do snehu. Ak ich tak necháte, vytvoria pod sebou jamku, ktorá počas dňa stuhne a pri odchode v nej môžu kolesá šmýkať.
V prvom rade pri parkovaní pamätajte na potrebný priestor a okolité autá. Zaparkujte tak, aby ste nikomu neobmedzili výjazd, pretože na snehovom podklade potrebuje šofér neraz väčší priestor na výjazd než v lete.
Aj medzi autami by mali ostať väčšie medzery na vykladanie lyží. Dbajte na to, aby ste susednému autu lyžami neoškreli lak a hlavne cudzie auto nepoužívajte ako stojan na opretie lyží. Športové náčinie vyložte za alebo pred auto, najmä ak vedľa parkuje iné vozidlo.
Parkujte s rozvahou
Predvídavý šofér už pri parkovaní myslí na to, že raz bude potrebovať z miesta odísť. Na preplnených parkoviskách je lepšie na miesto zacúvať, lebo ak bude ulička medzi radmi áut úzka a šmykľavá, ľahšie sa vyjde dopredu ako cúvaním.
Pri cúvaní von spomedzi áut sa na snehu často stane, že predné kolesá trochu prešmyknú a predná časť ujde do boku. V malej medzere potom susedovi oškriete auto. Na okraji parkoviska pred snehovou bariérou si nechajte miesto na vyloženie lyží a tiež pre prípad, že nasneží a bude treba auto rozkolísať alebo vytlačiť.
Skôr než vypnete motor, skúste, či sa dá z miesta odísť alebo máte kolesá zapadnuté v snehu. Je lepšie auto vytlačiť z problému ešte pred lyžovačkou než po nej.
Pri parkovaní v hlbokom snehu si urobte autom cestičku posúvaním auta dopredu a dozadu v rozmedzí metra. Po lyžovačke sa auto ľahšie rozbehne a prerazí sneh, ktorý medzičasom napadne alebo ho popred auto napluhuje traktor.
O napluhovaný stvrdnutý sneh na parkovisku môžete zlomiť predný spojler. Nie každý sneh je totiž mäkký a zvlášť napluhovaná bariéra býva tvrdá ako kameň.
V zime nebýva parkovacích miest na výber, ale od spôsobu zastavenia tiež záleží na tom, či budete musieť spotení po športovaní ešte tlačiť auto a čakať, kým sa konečne dostane na cestu alebo pohodlne odídete.
Parkovanie hneď v prvom rade pod svahom nemusí byť vždy výhodné. Predstavte si, akú škodu môže urobiť ujdený snowboard alebo sánkari keď narazia do boku auta.
Pod strechou hrozí lavína
Snehová lavína spadnutá zo strechy môže rozbiť sklo alebo dokonca pretlačiť strechu auta. Rizikové je parkovanie tesne vedľa vysokých budov so šikmou strechou. Sneh spadnutý zo strechy býva utlačený, často s poriadnou vrstvou ľadu.
Hrubá biela perina na streche budovy je výstraha pri parkovaní, pretože okrem komplikácie na dovolenke sa poistné udalosti veľmi ťažko riešia. Ak sa dá, nikdy neparkujte v zime pod okrajom strechy.
Čo je biele, nemusí byť mäkké. To platí o snehových kopách na okraji parkoviska. Zmrznutý odpluhovaný sneh sa v mrazoch zmení doslova na kameň, o ktorý si môžete zlomiť predný spojler.
Plasty sú v mraze veľmi krehké, prestávajú byť pružné a namiesto ohnutia sa zlomia. Kým čerstvý sypký sneh autu neublíži, zmrznutá kopa áno. Pri parkovaní k halde snehu si predstavte, že je to betónový obrubník.
Dvojnásobná kontrola
Na lyžovačke s deťmi býva na parkovisku poriadny zhon a viac než inokedy je podstatné dva krát kontrolovať, kde sú kľúče od auta alebo doklady. Zimné topánky a batoh radšej odložte do kufra, aby na sedadlách zlodejov nič nelákalo.
Keď sú pred odchodom všetci v aute, šofér by mal ešte obísť okolo auta a pozrieť na strechu, či niekde neostali položené rukavice alebo palice. Samozrejme, nezabudnite na opätovnú kontrolu upnutia lyží a zamknutia strešného boxu.