SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Kamióny sa šmýkajú, autá končia mimo ciest

Na väčšine Slovenska celý deň sneží. Väčšina hlavných ťahov je odhrnutá, prípadne s kašovitým snehom. Od večera sa na viacerých miestach očakáva, že mokré cesty budú v noci namŕzať.

(Zdroj: TASR)

Na väčšine Slovenska celý deň sneží. Do skorého popoludnia sa na cestách hromadil sneh a cestári ho nestíhali odhŕňať. Momentálne je väčšina hlavných ťahov odhrnutá prípadne s kašovitým snehom. Od večera sa na viacerých miestach Slovenska očakáva, že mokré cesty budú v noci namŕzať.

BRATISLAVA. Meteorológovia na dnešnú noc vydali výstrahu 1. stupňa pre juhozápad Slovenska, pretože sa tam môže tvoriť na cestách poľadovica.

Podľa Slovenskej správy ciest sa na viacerých cestách nachádza vrstva zľadovateného snehu hrubá miestami aj 2 cm:

 • cesta I/59 v úseku Korytnica - Valaská Dubová,
 • cesta I/18 v úseku Kraľovany - Liptovský Michal,
 • horské priechody Veľké Pole

Na väčšine územia Slovenska stále sneží. Napriek snahe cestárov sú cesty šmykľavé a s pribúdajúcou nocou hrozba šmyku porastie.

Na zasnežených cestách sa stalo množstvo nehôd po šmyku vozidiel. Viaceré autá sa ocitli mimo cesty. Podľa dopravného servisu rádia Viva sa tak niekoľkokrát stalo napríklad na D1-tke na západe krajiny. Na R1-tke z Nitry do Trnavy, na 26-tom kilometri, polícia riešila haváriu 2 osobných áut, kamiónu a autobusu.

Problémy mali aj kamióny. Havarované boli na ceste zo Zvolena do Zvolenskej Slatiny a v Hontianskych Nemciach na križovatke v smere do Levíc. Skrížený kamión tiež uzavrel Šturec pre nákladnú dopravu.

Cesty v Nitre sú zjazdné, hasiči hlásia množstvo nehôd

Aj napriek celodennému hustému sneženiu sú cesty v Nitre i naďalej prejazdné. Cestári po celý deň odhŕňajú sneh na cestách I., II. aj III. triedy, zjazdné zostávajú i cesty na strmých svahoch v mestských častiach Zobor a Klokočina. Prejazdnosť niektorých ciest však komplikuje nemalý počet dopravných nehôd.

Množstvo zásahov, pri ktorých bolo treba vyťahovať autá zapadnuté v priekopách popri ceste, hlásia aj hasiči. "Tých nehôd je neúrekom a väčšinou s účasťou iba jedného auta. Dá sa z toho usudzovať, že ide práve o kolízie, ktoré sú zapríčinené šmykľavým povrchom vozoviek," domnieva sa hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliam Pánsky.

Ako pre TASR uviedol, hasiči na území Nitry momentálne evidujú 11 nehôd, v štyroch prípadoch došlo aj k zraneniam osôb.

Horský priechod Donovaly sprejazdnili pre osobnú dopravu

Horský priechod Donovaly v okrese Banská Bystrica je od tretej popoludní otvorený pre osobnú dopravu. Nákladná má vjazd na tento horský priechod zakázaný. Dôvodom úplnej uzávierky Donovál boli skrížené kamióny.

Na vozovke priechodu sa šmýka a je na nej utlačený sneh do výšky tri centimetre. TASR informovala Andrea Vittmanová z Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC), a. s., závod Banská Bystrica.

Ako pokračovala, na horských priechodoch Šturec v Banskobystrickom okrese a Čertovica v okrese Brezno je na cestách kašovitá vrstvu snehu do troch centimetrov, sú prejazdné. Ostatné cesty v týchto okresoch sú zjazdné, nachádza sa na nich kašovitý sneh do troch centimetrov.

Ako informovali dispečeri jednotlivých závodov BBRSC, horské priechody Veľké Pole a Kremnické Bane v okrese Žiar nad Hronom sú zjazdné. Veľké Pole je zasnežené, Kremnické Bane majú na vozovke kašovitú vrstvu snehu. Ostatné cesty v okrese sú zasnežené, mokré alebo s kašovitou vrstvou snehu.

Cesty sú zjazdné v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec i Veľký Krtíš. V okrese Rimavská Sobota sú vozovky vlhké alebo mokré, vozovky III. triedy majú maximálne do centimetra snehu. Sneh do dvoch centimetrov sa môže nachádzať aj na cestách v okrese Veľký Krtíš. Cesty I. triedy v okrese Lučenec sú po chemickom ošetrení mokré, ostatné môžu mať na povrchu centimetrovú vrstvu snehu. Na úseku Kokava-Látky je do dvoch centimetrov snehu.

Horské priechody Látky - Prašivá a Hriňová majú podľa stránky Slovenskej správy ciest (SSC) na cestách utlačený sneh do troch centimetrov.

Husté sneženie spôsobuje kolaps dopravy

Mnohé cesty na západnom Slovensku sú šmykľavé, vodiči jazdia vo vyjazdených koľajach, v ktorých sa dá isť maximálne 80 km/h. Predbiehanie je mimoriadne riskantné, lebo na vozovke sa nachádzajú široké pásy snehu, vysoké až 5 centimetrov.

Redaktori SME videli pri cestách niekoľko dopravných nehôd, viaceré autá skončili v priekope. Na R1 medzi Nitrou a Bratislavou videli auto, ktoré bolo prevrátené v poli 50 metrov od vozovky.

Pri Žiline a Trenčíne sa zatiaľ jazdiť dá

Cesty na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sú i napriek intenzívnemu sneženiu zjazdné. TASR o tom informovala Lenka Saboová z krajského dispečingu Správy ciest ŽSK.

Väčšina ciest I. triedy je mokrá, na Kysuciach, Orave a Liptove je na cestách I. triedy malá vrstva snehu. Na cestách II. a III. triedy je podľa Saboovej kašovitá vrstva snehu.

Zjazdné sú i cesty na území Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Cesty I. triedy sú po chemickom posype mokré, na cestách II. a III. triedy je asi centimetrová vrstva čerstvého, ojedinele kašovitého snehu. V dôsledku intenzívneho sneženia je i napriek sústavnému odhŕňaniu asi centimetrová vrstva snehu i na horských priechodoch Homôlka a Fačkovské sedlo. Dopravné obmedzenia spočívajú zatiaľ v povinnosti používať zimné pneumatiky.

Na cestách pri Bratislave sa drží kašovitá vrstva snehu

Dnešné sneženie nespôsobilo na cestách Bratislavského samosprávneho kraja výrazné problémy a nestali sa ani žiadne vážne dopravné nehody. V súčasnosti už nesneží, pri teplote do štyroch stupňov Celzia skôr mrholí. Momentálne sú všetky cesty v kraji aj v Bratislave zjazdné.

Ako pre agentúru SITA uviedol Ivan Spusta z centrálneho dispečingu Regionálnych ciest, ktoré spravujú komunikácie II. a III. triedy v kraji, niektoré mechanizmy sa už z terénu vrátili, iné rozširujú cesty a chystajú ich na prípadný posyp, ak by začalo mrznúť.

"Snažíme sa, aby sme to mali pripravené," doplnil Spusta. V Bratislavskom kraji by podľa predpovedí veľmi mrznúť nemalo. V nedeľu by sa mala teplota držať nad nulou a možno očakávať skôr dážď alebo dážď so snehom ako samotné sneženie.

V hlavnom meste sú ešte všetky mechanizmy v teréne, rovnako aj ľudia, ktorí ručne odstraňujú sneh a ľad z chodníkov, priechodov pre chodcov či námestí. Ak by začali cesty namŕzať, posypú ich. Vážnejšie problémy nemali dnes v Bratislave ani linky mestskej hromadnej dopravy.

Snehové jazyky v Prešovskom kraji

Cesty v Prešovskom kraji sú momentálne zjazdné a prejazdné. Od 16.00 h už sneží na celom území kraja, väčšinou však ide o slabšie sneženie, miestami registrujú cestári prehánky. TASR informoval Miroslav Milý zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SaÚC PSK).

Silný vietor fúka v okresoch Humenné, Prešov a Bardejov, nárazový vietor v okolí Tatranskej Štrby. Na týchto cestách sa môžu tvoriť snehové jazyky, upozornil Milý. Momentálne majú cestári SaÚC PSK v teréne okolo 33 vozidiel, prevažne na cestách prvých tried.

V okresoch Humenné, Prešov a Vranov nad Topľou sú cesty I. triedy mokré alebo vlhké, kašovitý sneh do jedného centimetra je v okolí Bardejova a Starej Ľubovne, utlačený sneh evidujú na horských priechodoch Vernár, Podspády a Branisko a na ceste Bardejov Obručné. Cesty II. triedy prevažne vo vyšších polohách sú pokryté utlačeným snehom do troch centimetrov a na cestách III. tried je prevažne utlačený sneh do piatich centimetrov.

Meteorológovia varujú pred poľadovicou

Meteorológovia varujú pred tvorbou poľadovice, snehových závejov a jazykov. Výstrahu I. stupňa pred poľadovicou vydali pre Záhorie a Podunajskú nížinu.

Na spomínaných územiach, ale aj na severozápade Slovenska, Orave, Kysuciach, Liptove, Spiši, Horehroní a hornom Ponitrí platí výstraha I. stupňa pred snehovými závejmi a jazykmi.

Na povodí dolného Bodrogu stále platí výstraha III. stupňa pred možným vznikom povodní. "Vzhľadom na zvýšené vodné stavy v dôsledku spadnutých zrážok a topenia sa snehu bude na tokoch aj naďalej pretrvávať povodňové nebezpečenstvo," upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke.

Predpoveď na popoludnie, noc a nedeľu

SITUÁCIA:

Cez Poľsko bude smerom na juh postupovať tlaková níž, po okraji ktorej k nám popoludní od severozápadu začne prúdiť studený morský vzduch.

POPOLUDNIE:

Oblačno až zamračené a na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky, na juhozápade aj dážď so snehom alebo dážď. Na východe spočiatku ešte zmenšená oblačnosť.

Najvyššia denná teplota -6 až -2, na juhu miestami okolo 0 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 st. Vietor južných smerov do 5 m/s (20 km/h), na západe postupne západný až severozápadný vietor 4 až 9 m/s (15 až 30 km/h), na horách, a v nárazoch na juhozápade aj v nižších polohách, okolo 15 m/s (55 km/h).

NOC:

Oblačno až zamračené a na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky, na juhozápade aj dážď so snehom alebo dážď.

Najnižšia nočná teplota -6 až -2, na juhozápade okolo 0 st. Západný až severozápadný vietor 3 až 8 m/s (10 až 30 km/h), na hrebeňoch hôr, a v nárazoch ojedinele aj v nižších polohách, okolo 15 m/s (55 km/h). Na východe prevažne južný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

NEDEĽA:

Oblačno až zamračené a na viacerých miestach snehové prehánky alebo sneženie, na juhozápade aj dážď so snehom alebo dážď.

Najvyššia denná teplota -4 až 0, na západnom Slovensku a miestami aj na juhu stredného Slovenska 0 až +4 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 st.

Západný až severozápadný vietor 3 až 8 m/s (10 až 30 km/h), v nárazoch miestami, najmä na západe, okolo 15 m/s (55 km/h), vo východnej polovici Slovenska okrem Spiša slabý až mierny premenlivý vietor. Na horách prudký vietor.

sita
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 2. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 3. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 4. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 8. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 10. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 1. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 2. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 4. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 5. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 6. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 7. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 10. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 222
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 890
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 334
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 321
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 908
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 178
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 163
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 799
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 486
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 185
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský do mesiaca preverí ako zaviesť povinné očkovanie.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako zvládajú obchody a obchodníci pandémiu.


a 2 ďalší 52m

Neprehliadnite tiež

Suzuki S-Cross

Jediný motor sa dá kombinovať s automatom aj pohonom 4x4.


12 h
Mazda 2 Hybrid

Spolupráce pri znižovaní emisií budú čoraz častejšie.


6. dec
Mercedes-Benz S400d Long 4Matic a BMW 740Ld xDrive

Víťaz závisí aj od toho, či radšej sedíte vzadu, alebo za volantom.


a 1 ďalší 3. dec

Blogy SME

 1. Miroslav Kollár: POLITICI - NEZNEUŽÍVAJTE A NEZAVÁDZAJTE SENIOROV !!!
 2. Ján Šeďo: Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali.
 3. Lubomir Zahora: Koľko je známych zriedkavých ochorení
 4. Otilia Horrocks: Aký je Váš plán B?
 5. Ľudovít Mravík: Covid-19: Po stopách Covidu. Relevantné údaje! Situácia v Európe: Česko epicentrom!
 6. Víťazoslav Würschner: Vážení redaktori Plus JEDEN DEŇ
 7. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť.
 8. Jano Richter: Dnešnému jubilantovi
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 12 350
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 008
 3. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 272
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 987
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 808
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 576
 7. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu 2 770
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 730
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Zatvoriť reklamu