Presne na Mikuláša sa spoločnosť Transnefť obrátila na ruskú Federálnu službu taríf (FST) so žiadosťou o zvýšenie ceny za prepravu ropy o 2 až 3 % už od 1. januára 2011.
Ešte na jar tohto roku tvrdil prepravný monopol tvrdil, že zvýšenie cien za prepravu, ktoré malo vstúpiť do platnosti 1. decembra 2010 bude konečné a bude platiť počas celého roku 2011.
Nárast cien ropy - veľa alebo málo?
Rok 2010 bol pre Transnefť "úrodným". Od 1. januára preprava ropy zdražela o 15,9%, od 1. augusta sa cena pohla hore o 3,3% a 1. decembra ešte o 9,9%.
Samotný predseda predstavenstva Transnefti Nikolaj Tokarev, upokojoval búrku nevôle na trhu vyhlásením, že príjmov bude dostatok na to, aby sa v budúcom roku ďalšie zdražovanie nekonalo: "Keď vychádzame z toho objemu príjmov, ktoré zabezpečí terajší nárast ceny, potom sú naše príjmy dostatočné na to, aby pokryli naše záväzky." Napriek jeho sľubom, sa monopol obrátil na regulátora trhu so žiadosťou o ďalšie zvyšovanie ceny.
Dôvody zvyšovania ceny prepravného: inflácia, terorizmus a ...
Zdroj v Transnefti oznámil denníku Vremia novostej, že na zisky spoločnosti negatívne vplýva inflácia a tiež nevyhnutné činnosti pre zabezpečenie ropovodov pred teroristickými útokmi.
Podľa komentárov niektorých analytikov to ale nie sú jediné dôvody, pre ktoré sa cena za prepravu bude zvyšovať. Vedúci analytického departamentu Alor Investa Dmitrij Ľuťagin si myslí, že rast cien je spojený s poklesom prečerpávaných objemov ropy smerom do Európy.
Podľa neho ropné spoločnosti diverzifikovali smerovania dodávok ropy, čo znížilo príjem Transnefti predovšetkým smerom na Bielorusko. Je to vetva ropovodu Družba. Odtiaľ smerujú dodávky do Poľska. Južná vetva ropovodu smeruje na Slovensko, do Česka a do Maďarska.
Priveľký dostatok
Transnefť má dostatok zdrojov na to, aby kompenzovala výpadky z tohto smeru. Spoločnosť si nevyčerpala kredit na dostavbu východosibírskeho ropovodu, ktorý jej poskytla Čína.
Jej rozpočet tiež ráta s položkou na dobročinnosť. V prvom polroku bolo z tejto položky odpísaných 3 miliardy rubľov (cca 71 miliónov eur). Navyše potvrdený nárast príjmov o tretinu nezaznamená žiadna ruská petrolejárska spoločnosť. Regulátor pravdepodobne odmietne návrh monopolu, ktorý sa o to môže pokúsiť opäť v druhej polovici budúceho roka.
Žiaľ, zlá správa pre Slovensko, ako vyplýva zo správy, sa stala skutočnosťou a ceny ropných produktov predávaných na Slovensko už zahŕňajú zvýšené náklady spracovateľov ropy na dopravu čierneho zlata do miest spracovania.
Zdroj informácií: Vremia novostej
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.